BGAUDIO.ORG Audio Portal

Bulgarian Audiophile Society
Дата и час: Сря Дек 19, 2018 3:24 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Audiotour Propaganda DAC
МнениеПубликувано на: Пон Май 25, 2009 10:34 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Представям ви моя последен двугодишен проект за компактен външен DAC с легендарния (и малко подценен като възможности) мултибитник PCM56. Концепцията и изработката са изцяло мои. Преобразуването ток>напрежение след ЦАПовете е пасивно с резистори на Riken, а усилването по напрежение и високочестотната филтрация се осъществява с трансформатори Lundahl LL1636 с аморфни магнитопроводи и преводно отношение 1:10 или 1:20 (опционално). Propaganda DAC има опции да работи с 8x оувърсемплинг без реклок, 8x оувърсемплинг с реклок и NOS. Цифровият филтър е SM5813 (DF1700) който има мек и леко аналогов характер в сравнение с по-новото поколение филтри SM5842 и SM5847, които имат малко по-добра резолюция, но и прекалено „цифров” характер. ЦАПовете са японски К-грейд, специална селекция на Denon със зелена маркировка, с допълнително настроени младши битове за максимална монотонност. Реклокът е „неинженерен” асинхронен с осцилатор на 156.25MHz (със собствен джитър 3 пикосекунди!), което намалява до минимум теоретичната грешка при разминаването на фронтовете на сигналите и „скипване” на семпъл и проблеми от такъв характер са абсолютно нечуваеми на слух. SPDIF входът е диференциално буфериран и галванично разделен посредством трансформатор. Всички компоненти до RX-входовете на приемника, включително и пистите на платката, са изчислени точно за 75 ома вълнов импеданс, което осигурява перфектен трансфер на SPDIF сигнали и почти нулеви рефлекции и привнесен джитър. Приемникът е CS8412 с модифициран от мен PLL- филтър с цел минимален джитър и хармонични изкривявания. Използвани са само низкошумящи неиндуктивни металослойни military-grade резистори на Dale, Mepco и PRP. Захранването е уточнено в резултат на няколко ревизии платки с цел постигането на най-добър звук и най-нисък шум – последният вариант е с 8 отделни токово-шунтови регулатори с руските низкошумящи JFETи КП903 като генератори на ток и прости ценери като регулатори на напрежение. Ценерите се оказаха по-безшумно и по-добре свирещо решение (бърз и „лек” звук, без напрежение и компресия на динамиците) от една шепа „аудиофилски” регулатори, които пробвах в предишните ревизии, а специално ценерите докъм 9V се оказаха много тихи, за разлика от шумните високоволтови версии, работещи на лавинен принцип. Диодите в изправителя са силициево-карбидни шотки на Cree, основната филтрация преди регулаторите отнасят неполярни Black Gate NX, след регулаторите Os-Con SP, за локален байпас ползвам само Black Gate NX Hi-Q, като в най-критичните позиции са вързани като Super E-Cap. Има и други хитрини, свързани със захранванията и отделните модули на DACа, но мисля да си ги запазя в тайна :D

Звукът – трудно ми е да го коментирам в резюме, само мога да кажа, че повече ми харесва от всички (сток и моднати) машини с PCM54/55, PCM56, PCM58 и PCM63 (до К-грейд включително), които съм чул досега и наистина изстисква максимално възможностите на PCM56. С лампово стъпало след DACа, характерът е изключително аналогов (8xOS или NOS), аморфните трансформатори добавят „винилова” пластичност, тяло и релеф към вокалите и инструментите.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил Изпрати лично съобщение  

Заглавие: Re: Audiotour Propaganda DAC
МнениеПубликувано на: Вто Май 26, 2009 9:32 am 
има опит
има опит
Аватар

:smt038 :smt038 :smt038

Sidesk - Multimedia software

http://www.sidesk.org

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Вто Май 26, 2009 1:22 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Прекрасно реализиран проект, в който, личи си, са вложени доста усилия, труд и парички. В подкрепа на твърдението относно регулаторите на напрежение, може да се хвърли един поглед на тази прекрасна статия на сайта на TNT AUDIO:

http://tnt-audio.com/clinica/regulators_noise1_e.html

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Вто Май 26, 2009 1:36 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Велински, дака изглежда страхотно!

Къде може да се чуе?
Това е краен продукт до колкото разбирам, ще си има ли къщичка, а цена?
:)
Все стандартни въпроси, които предполагам вълнуват и други.

Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net - What the Slack!?!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Вто Май 26, 2009 1:55 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Първоначалната ми идея беше да бъде компактен DAC, достатъчно "имунизиран" срещу EMI/EMC полета, за да бъде вграждан в лампови предусилватели. Идеята ми е да се спести един интерконект, което не е много, но не е и малко... Затова се търсеше известна компактност без компромиси с качеството и без да минавам изцяло на SMD елементна база за да мога да използвам по-аудиофилски компоненти. Мисля, че крайният резултат се получи доста компактен, при условие че всичко е на една малка млатка, включително и мрежовия трансформатор. Засега ще бъде завинтен на дъска, за да бъде по-удобен за пренасяне и прослушване, по-нататък ще видим...

За прослушването - ако съм свободен, могат да се правят всякакви уговорки... проблемът е, че рядко съм свободен :oops:

За цената - за момента не се продава и не съм мислил цена. По груба сметка сумата само за елементната база и близо до четирицифрена... така че на практика е непродаваем в България :oops:

Един интересен тестов материал, реабилитиращ ценерите като шумни:

http://www.ciphersbyritter.com/RADELECT ... ISMEA1.HTM

Забележете любимия на аудиофилите по света TL431, че е два пъти по-шумен от 4.7-волтов ценер при 10mA :wink:

Единствените 2 проблема на ценерите са високия им импеданс и ниската им температурна стабилност, но и за двата има лек.

Пропуснах да кажа, че дакчето може да се конфигурира с балансирани изходи, така че може да се чуе и на стъпало с балансирани входове. Също така лесно може да се преконфигурира да работи с 18-битови ЦАПове, пинсъвместими с PCM56 (PCM61, AD1861) и 20-битовия AD1862

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 26, 2009 5:25 pm 
има сериозен опит
има сериозен опит
Аватар

Поздравления за безупречната изработка!

Някой път трябва да го докараш до Тошко да го чуем с Телефункените :wink:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Вто Май 26, 2009 5:29 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

О, скоро ще се запознае с Тодор лично :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Апр 29, 2010 3:40 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Малък ъпдейт по проекта: намерих най-добрия I/V конвертиращ резистор и всички други кандидати заминаха в "склада". Texas Components TX2575 bulk metal film, направен от секретното израелско Z-фолио, "гол" без корпус, единствено е залят със защитен лак:

Изображение

Свирят като парче жица, само това мога да кажа за тях. 100% неутрални, линейни, прозрачни и естествени. Все едно няма резистори.

Изображение

Още една референтна и бюджетна версия:
Изображение

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Апр 30, 2010 1:15 am 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

:smt023 :heart:

Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net - What the Slack!?!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Апр 30, 2010 3:56 pm 
чете и пита
чете и пита

Прекрасна изработка!Поздравления от сърце!

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Сря Юни 02, 2010 10:48 am 
Търговец
Търговец
Аватар

Прекрасен е!!!
Поздравления и от мен,с удоволствие бих го чул!!!

GSM 0887 251 297

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Съб Юни 05, 2010 1:35 pm 
чете и пита
чете и пита

velinski написа:
...DAC с легендарния (и малко подценен като възможности) мултибитник PCM56... С лампово стъпало след DACа, характерът е изключително аналогов...

Напълно съм съгласен с мнението на velinski, само ще добавя според мен разбира се, че този дак разкрива потенциала си още повече, когато след чипа е директно ламповото стъпало през простата (резистор), но ефективна I/U конверсия. Има "много благо" звучене за мен. :-D За изработката ... то се вижда - перфектна.

Поздрави
Велин

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Съб Юни 05, 2010 7:54 pm 
има сериозен опит
има сериозен опит
Аватар

Красота, така трябва да изглеждат всички DIY устройства, пак показваш как трябва да се правят нещата :mrgreen:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Съб Юни 05, 2010 8:22 pm 
чете и пита
чете и пита
Аватар

Нека и аз, като някои съфорумници, т.е. с леко закъснение, да изразя това, което демонстрирате (хм учтивата ми форма пропадна без да знам фамилията Ви :( ) Велински. И то, е че макар чисто визуално ЦАП-а резпектира с подреденоста, чистотата, и чувството за семплост, което поражда в мен (дори и за пълен лайк, какъвто съм аз в тази материя)! Брилянтна визия, която определено дава много висок залог и за брилянтни звукови качества! Най-искренни поздравления и както каза Николай-така трябва да изглеждат DIY нещата, дори и на много по сериозни фирми, и световни корпорации, и прочие!
С уважение, Христо.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Съб Юни 05, 2010 8:37 pm 
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Аватар

Благодаря за задочните експресии, но само да вметна, че DAC-чето все още не е финализирано. В момента му правя лампово изходно стъпало и красива кутия. Финалната версия ще свири и ще изглежда сериозно.

Върнете се в началото

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 44 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]