Не сте се регистрирали? Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
Пуснато на: Сря Юли 12, 2006 4:24 am Заглавие: Звука на открито
До сега никъде не съм срещал литература как стой работата със звука на открито. В книгата "Битова звуко техника" има една графика http://bojidar200.hit.bg/p0146.gif по която си правя изводи, че на открито ниските и високите ще се подобрят (кънтенета, резонанси на стаята и така на т. не ги броим). Имам опит единствено с едно широколентово говорителче 5" и усилвател с тда2005 в мостов режим (брич). Случва се да ги разнасяме, когато на вън няма музичка, с един акумолатор 12В работата заспива. Не съм подозирал, че този говорител може да свири толкова добре (в кутия е! някой да не си помисли, че размотаваме говоритела ей тей .. едно към гьотере е кутията ама както и да е) . В стаята няма и помен от ниски честоти.... хубави среди и височки. На вън се появиха и ниски и високите страшно се избистриха, е има един проблем, че ако има стена на 15-20м много гадно ехо се получава, ама иначе е супер.
Някой срещал ли е литература по този въпрос?
Незнам какво ще стане ако с един приател си набухаме апаратурата на открито (към 1400Вата) на концертите е хамава работа страшно много им грачат боклуците, нямам реална представа какво ще се получи.
Незнам темата за този раздел ли е? Че акустика на открито????
Регистриран на: May 18, 2006 Мнения: 218 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Сря Юли 12, 2006 1:42 pm Заглавие:
Божидар написа:
на открито ниските и високите ще се подобрят (кънтенета, резонанси на стаята и така на т. не ги броим).
Свободната звукова среда а.к.а на открито, не подобрява характеристиката на озвучителното тяло - там звука просто се разпространява невъзпрепятстван от акустичните аномалии, които се случват в всяко едно затворено помещение. Поради тази причина нямаш стоящи вълни / модален резонанс - които да ти накъсват ниските честоти, нямаш и ранни отражения - които да ти замъгляват яснотата, големината и дълбочината на стерео картината. Нямаш акустичен дистържън. Именно това е причината да чуваш истински на открито.
Божидар написа:
Не съм подозирал, че този говорител може да свири толкова добре
А подозираш ли, че би могъл да свири по този начин и на закрито? Целта на акустичното третиане е точно такава - звукова среда без интерференции.
Божидар написа:
е има един проблем, че ако има стена на 15-20м много гадно ехо се получава, ама иначе е супер.
Разбира се, акустичната интерференция не се случва само на закрито - има си я и на открито - нужна е само една стена. Ако, както казваш, имаш такава на 15-20м зад теб, ще се получава ехо ефект който обaче не би трябвало да те притеснява.
Божидар написа:
Незнам темата за този раздел ли е?
Да, точно за този е.
Последната промяна е направена от Krasi Yonchev на Сря Юли 12, 2006 7:38 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Пуснато на: Чет Юли 13, 2006 7:33 am Заглавие: Re: ..
Bojidar200 написа:
Влажността на въздуха на какво ще се отрази?
Не е лошо да се обработи акустично стаята, но не е за всеки.
Скороста на звука в въздушна среда се влияе повече от температурата на въздуха .Затова коректните производители на говорители когато посочват T/S параметрите на изделията си посочват и при каква температура са мерени.
Регистриран на: May 18, 2006 Мнения: 218 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Чет Юли 13, 2006 9:40 am Заглавие:
slaff4o написа:
Друг е въпроса за надморската височина(плътността на въздуха)-би следвало колкото по на високо се намираме да заслабва звуковото налягане. Също така и влажността ще е от значение...но не ми е понятно в каква насока.
Надморската висoчина (плътността / налягането) не оказва никакъв ефект, докато влажността на въздуха създава минимален натиск върху разпространението на звуковите вълни. Но мисля, че не това са предпоставките на които трябва да се обръща внимание, когато се сравняват свободна vs. затворена звукова среда.
Регистриран на: Aug 03, 2004 Мнения: 1194 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Чет Юли 13, 2006 2:02 pm Заглавие:
Чисто теоретично влажността, атмосферното налягане и температурата влияят на скоростта на звука. Друг е въпроса колко е чуваемо това влияние. Аз лично съм съгласен с мнението на scav, че това влияние е пренебрежимо малко и не си струва да се обсъжда.
Регистриран на: May 18, 2006 Мнения: 218 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Чет Юли 13, 2006 7:23 pm Заглавие:
Да, точно така. Това са предпоставки, които оказват влияние само върху скоростта на звука, а тя, скоростта в свободна vs. затворена среда, не е причната за драстичните различия между двете. Самото обсъждане на свободната звукова среда ми се струва че е важно до толкова, до колкото да обхване причините (ранни отражения, плясъчно ехо, моди / модален резонанс, комбо филтриране, ривърб време) за различията м/у нея и всекидневната (затворената) - а ние битуваме именно в нея. Тя е проблемната.
Регистриран на: Aug 03, 2004 Мнения: 1194 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Пет Юли 14, 2006 10:45 am Заглавие:
Електроакустичният преобразувател ( когато е много по-малък от дължината на излъчваният звук ) може да се апроксимира с точков източник. От това допускане следва, че той ще бъде ненасочен. С увеличаване на честотата на излъчваната вълна размерът на отразяващата повърхност ( челната плоча на тялото ) става съизмерим с 1/4 дължината на вълната. От тук нагоре започва трансформация на характеристиката на насоченост на тялото. От една честота нагоре ( размера на отражателната повърхност = на дължината на вълната ) говорителя излъчва само "напред". От цялото това излеяние се налага извода че голяма част от акустичнат енергия за ниски честоти в едно помещение търпи множество отражения. В зависимост от положението на тялото в помещението ще се получават пикове, провали и различно време на отзвучаване на тоновете. Мисля да спра до тук с обсъждането на проблемите в малки помещения. Идеята е че на открито тези проблеми не съществуват. Но пък ниските следва да се чуват "навсякъде" около телата, а високите "само напред". От тук пък следва че необходимата електрическа мощност са създаване на едно и също звуково налягане за ниски и високи е различно. това е валидно при използване на ненасочен нискочестотен излъчвател.
Влиянието на вятъра също е важен фактор, който не бива да се пренебрегва. Неговото влияние се изразява в увеличаване на звуковото налягане в посока на вятъра и намаляване на същото в противоположна посока, като абсолютната стойност на това изменение зависи от скоростта на вятъра.
До тук не сме включили ролята на отразяващите опвърхности, неравности и растителност. _________________ aka. Demon
Все-пак мисля че исказването ми беше по темата...както и да е
Следва да кажем че отражения ще имаме само от повърхността (земята), на която са поставени озвучителните тела(ако не висят във въздуха и ако надалеч няма отражателна повърхност).Кое ще оказва по-благоприятно влияние-примерно трева или пък пясък(затова се сещам в момента) ?
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети