Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Модален проблем
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Модален проблем
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Jan 09, 2006
Мнения: 348
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Яну 29, 2007 9:12 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Krasi Yonchev написа:
DLS написа:
Между другото там модите бяха по-нагъсто и разбира се параметрика не помогна с нищо, баса пак си беше неприятен и бумтящ


Тук грешиш. Модалното разпространение в малките помещения е на по-големи интервали, отколкото в по-големите, и точно поради тази причина резонансите звучат толкова лошо и индивидуално.


Да наистина моя е грешката. Аз ги броих пиковете в конкретния случай
като взимах под внимание само най-силно изразените иначе разхождаики се по кривата на АЧХ-то в нискочестотния диапазон наистина голямото помещение има много повече падове и пикове, но
само един единствен пик доминира сериозно над останалите докато
в малкото освен доминиращия мод много по-лесно разграничавах още
един, предполагам мебелирането по друг начин ще промени осезаемо
графиката. Чесно казано като си представя реално колко неверно звучи баса в необработена стая ми минава мерака да сменям непрекъснато субовете....често слушалковия бас ми звучи по-реалистично и приатно за ухото Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Яну 29, 2007 10:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

DLS написа:
... реално колко неверно звучи баса в необработена стая...


Нека дам приемр, от помещение с размери 4.5м x 3.4м x 2.75м





Последната промяна е направена от Krasi Yonchev на Вто Яну 30, 2007 8:32 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Marto (myst3)
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 08, 2005
Мнения: 304
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2007 12:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За доближаването до стените си прав. Там не се забелязва спада.
Иначе, като чета.... май и да искам и да не искам референтна стая няма да имам. Или ще е когато съм на 40-50 и имам няколко фирми.
Вижда ми се почти невъзможно а обикновенно тези неща се оказват скъпи. Много жалко. Sad
_________________
ASUS P5B Deluxe | Core 2 Quad Q6600 @3600Mhz | CM Hyper6+ | 2x1GB TeamXtream Dark | Fortron FSP400-60GLN | NV 7600 GT ddr3 | Hauppauge WinTV-PVR-500 | 2x320 GB/16MB Seagate RAID 0 | CD-RW ТЕАС СD-W552CE | DVD-RW NEC ND-3500AG | NEC LCD2470WNX
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2007 9:50 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Съгласен съм с Краси, че равномерното модално разпредление дава по-добро субективно звучене. В края на краищата всяко помещение се характеризира със строго индивидуална модална картина. Идеята е с метоположението на суба ( колоните ) да се постигне по-равномерно разпределение чрез възбуждане на една или друга мода. точно това е описал Краси в горните си постове. За необработено помещение - това е което има смисъл да се бори.
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Jan 09, 2006
Мнения: 348
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2007 10:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Тази графика горе може да ти убие ентусиазма за качествена музика...АЧХ в рамките на 25дБ прозорец мен лично ме кара да се
зачудя относно понятието ''HI-FI''. A не само ниските са проблем...
Между другото какво ви е мнението за т.нар. ''идеални пропорции''
шир. x дълж. x вис.? Доколко съществуват и дали това не се отнася
по скоро за немебелирано помещение с такива пропорции?
Спомням си разликата преди и след инсталирането на една секцийка
при мен....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2007 1:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Идеалните пропорци следва да внесат равномерно разпределение на модите в помещението. От тази гледна точка Идеалните пропорции са много хубаво нещо. Относно обработката за ниски честоти - много трудоемко и скъпо удоволствие. За мен е приложимо само за Референтни помещения и скъпи стаи за слушане. Което ги прави още по-желани за мен Smile .
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Яну 30, 2007 10:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

myst3, пробвал ли си с размяна поляритета на кабелите към суббаса?
Или пък да размениш местата на баса с колоната? До колко херца е баса и от колко са колоните? Имам чувството, че проблема ти не е толкова в акустиката (макар всички да знаят каква отврат е квадратна стая Smile ), колкото в това, че баса и колоните си пречат...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Marto (myst3)
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 08, 2005
Мнения: 304
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 31, 2007 10:37 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да опитах. Дори мисля, че по горе го бях споменал. Ефекта е, че при "слушателското място" разлика не мога да усетя, но на ~метър пред колоните (мястото ми пред компютъра) баса почти изчезва.
Местата на колоната и суба няма как да ги разменя, защото колоната ще пречи да се отваря прозореца.Горната гранична на баса е някъде към 35Hz @ -3dB по изчисления. За сега е фиксирана защото още не съм си купил галета. Колоните ми благодарение на този резонанс, както споменах слизат до към 40 Hz. Затворен обем са и спада е по-плавен от колкото басрефлекс.
Дали басите си пречат, ще разбера когато добавя фазов регулатор.
В момента обмислям генерално разместване, но колкото повече го мисля, толкова по-неосъществимо ми изглежда. Rolling Eyes
И стаята ми не е квадратна а правоъгълна. Smile
Поздрави, Марто.
_________________
ASUS P5B Deluxe | Core 2 Quad Q6600 @3600Mhz | CM Hyper6+ | 2x1GB TeamXtream Dark | Fortron FSP400-60GLN | NV 7600 GT ddr3 | Hauppauge WinTV-PVR-500 | 2x320 GB/16MB Seagate RAID 0 | CD-RW ТЕАС СD-W552CE | DVD-RW NEC ND-3500AG | NEC LCD2470WNX
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Сря Яну 31, 2007 12:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

myst3 написа:
Да опитах. Дори мисля, че по горе го бях споменал. Ефекта е, че при "слушателското място" разлика не мога да усетя, но на ~метър пред колоните (мястото ми пред компютъра) баса почти изчезва.
Местата на колоната и суба няма как да ги разменя, защото колоната ще пречи да се отваря прозореца.Горната гранична на баса е някъде към 35Hz @ -3dB по изчисления. За сега е фиксирана защото още не съм си купил галета. Колоните ми благодарение на този резонанс, както споменах слизат до към 40 Hz. Затворен обем са и спада е по-плавен от колкото басрефлекс.
Дали басите си пречат, ще разбера когато добавя фазов регулатор.
В момента обмислям генерално разместване, но колкото повече го мисля, толкова по-неосъществимо ми изглежда. Rolling Eyes
И стаята ми не е квадратна а правоъгълна. Smile
Поздрави, Марто.

Мерси за поздравите и за целия отговор в стил леко саркастичен Wink Просто исках да ти помогна, понеже не за пръв път се сблъсквам с подобни проблеми. За формата на стаята съм те разбрал погрешно, от многото постове Smile, но ми е странна тази ниска горна гранична честота на баса - 35 Hz Shocked . Както казах, исках да ти помогна(вярвай ми, мога, не съм самонадеян Wink ), но няма смисъл от разстояние да давам съвети, които даже не биха били оценени...
Айде, със здраве, че в това грипно време...
Другите ще ти помогнат, тук има много добри специалисти Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Marto (myst3)
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 08, 2005
Мнения: 304
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 31, 2007 12:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не, не, не ме разбирай погрешно. Поздравите бяха най-доброжелателни не само към теб а към всички отзовали се за помощ. Може би защото съм на работа и имам куп неща на главата, съм написал поста си малко по.. незнам и аз как.
Оценявам това, че си се обърнал към мен с желание да помогнеш. Дори се зарадвах сутринта като видях, че мнението ти е насочено именно към моя конкретен проблем.
Иначе за настройката на на суба - нарочно е толкова ниска, заради този резонанс на помещението. Ако е по-висока пика е още по изразен. Стремях се резонанса на помещението при 35-40 Hz да потъне между горната гранична на суба и долната на колоните ми.
_________________
ASUS P5B Deluxe | Core 2 Quad Q6600 @3600Mhz | CM Hyper6+ | 2x1GB TeamXtream Dark | Fortron FSP400-60GLN | NV 7600 GT ddr3 | Hauppauge WinTV-PVR-500 | 2x320 GB/16MB Seagate RAID 0 | CD-RW ТЕАС СD-W552CE | DVD-RW NEC ND-3500AG | NEC LCD2470WNX
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Фев 01, 2007 2:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

DLS написа:
Между другото какво ви е мнението за т.нар. ''идеални пропорции'' шир. x дълж. x вис.?


По скоро са оптимистични, не идеални, и са дело на сложен компютърен алгоритъм, който в действителността се разминава с изведения "идеален" резултат. Особенно при обема (четвъртия, и най-често забравян елемент при изчисляването на пропорция) на малките помещения. При тях всичко е различно и не се подчиняват на теориите за големите помещения. Дори конвенционалната теория за RT60 не е приложима при тях, защото малките акустични пространства са почти бездифузни (отраженията са главно спекуларни) а в концепцията на стандарта е заложено дифузно поле.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.09 секунди