Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Въпрос за избора на захранване за слушалков амп
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въпрос за избора на захранване за слушалков амп
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> 1000 mW
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
tsekov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 04, 2006
Мнения: 44
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Авг 18, 2007 11:17 pm    Заглавие: Въпрос за избора на захранване за слушалков амп Отговорете с цитат

Не съм 100% сигурен, че темата е точно за този раздел, така че се извинявам предварително, ако не съм олучил.

Искам да си направя усилвател за слушалките с оперативен усилвател, но едно нещо не ми е ясно. Усилвателчето е било проектирано за батерии и затова най-добрата схема за захранване според създателя му е тази:


Въпроса ми е, дали ще е по-добре или по-зле ако вместо тази схема и 9-волтово захранване с филтър, не ползвам двуполярен трансворматор с по-качествени гретц и кондензатори?
Точното име е "операционен". Тези усилватели бяха създадени за извършване на математически операции в първите аналогови изчислителни устройства. Goro
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
KOKO1
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 40
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 9:38 am    Заглавие: Re: Въпрос за избора на захранване за слушалков амп Отговорете с цитат

tsekov написа:
...дали ще е по-добре или по-зле...


Много по-зле !!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Fenkiller
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Aug 18, 2005
Мнения: 533
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 1:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

С батерийно захранване е по добре!
Ако искаш да спестиш делителя на напрежение просто използвай две батерии за получаване на двуполярно захранване.
Wink
_________________
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tsekov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 04, 2006
Мнения: 44
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 1:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Fenkiller написа:
С батерийно захранване е по добре!
Ако искаш да спестиш делителя на напрежение просто използвай две батерии за получаване на двуполярно захранване.
Wink
Четох, че така земята никога не била точно 0 волта, а по-скоро някъде към 0.8 волта. А схемата, която аз съм дал достатъчно стабилна ли е и ако се ползва с външен траф 9 волта или трябва да добавя и това преди нея?
(става дума само за частта Power)

П.П.:Извинявам се за създаването на новия тип "оперативен" усилвател Wink Малко ми се е спяло докато съм писал тоста Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Fenkiller
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Aug 18, 2005
Мнения: 533
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 1:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това че земята е нестабилна и че била 0,8 волта е голяма глупост, извинявай за израза.Нали за това я определяш за земя (демек 0 волта и всички останали напрежения са спрямо нея) и връзваш към нея входните и изходни сигнални терминали.
Да ако делителя на напрежение не е достатъчен да осигури консумацията на останалата част на схемата ще се получи колебание но не на земята а на захранващите напрежения спрямо нея (което на практика е почти едно и също).
Ако използваш трансформатор с изправител и филтър само(конвенционален адаптер) то ще се наложи да използваш схемата POWER която си дал или поне подобна схема на стабилизация иначе нещата ще станат много зле.
Схемата която си дал е за комбинирано захранване с батерия и мрежово с адаптер като включва и зарядно за батерията когато си на външното захранване.Тя няма отношение към по нататъшното изграждане на делител на напрежение и организиране на двуполярно захранване на твоята схема.
Да поясня- U2 е линеен стабилизатор за 12 волта и осигурява напрежение на схемата при включен адаптор,U1 е генератор на ток (около 15 милиампера)който зарежда батерията BATT докато е включен адаптера.Диодите D2 и D3 са условен превключвател на батерийно захранване и на адаптер.Имай предвид че докато адаптера е включен схемата се захранва само от него а батерията само се зарежда както и това че на батерия захранването на схемата ще е около 8,5 волта а с адаптер около 11,5 волта.
Всъщност ако опишеш по точно какво искаш да постигнеш или направиш ще получиш и по точен отговор (за мен нещата още са мъгляви- "искам нещо ама не знам какво искам")
Успех все пак!
Wink
_________________
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tsekov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 04, 2006
Мнения: 44
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 2:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз точно съм казал, какво искам да направя - слушалков усилвател, но нямам достатъчно добри познания по електроника, че сам да си правя схемата. Самия усилвател е лесен - всичко, което ми трябва е намерено вече, но захранването ме притеснява. Усилвателя е бил проектиран за батерия и затова ползва изкуствена земя, но аз искам да го ползвам с адаптер в достатъчно голяма и добре екранирана кутия(но все пак захранващия трансформатор ще е отделно за да не внася шум). Захранващото напрежение, което ми се искаше да ползвам е 12 волт за да може усилвателя да се справя и със слушалки с висок импеданс(конкретно Sennheiser HD650), но още не съм се захванал да модифицирам схемата за това напрежение. Усилвателя ще е изграден на базата на AD8397 по подобрена схема на усилвателя CMoy(известно джобно усилвателче в Интернет, едва ли е на почит сред сериозните аудиофили). Втората схема знам, че е създадена за 9 волта да може да зарежда батерия, мен ме интересува само като допълнителен стабилизатор. Съжелявам, ако само правя нещата по-неясни, но най-кратко казано искам схема, в която да влизат 12 волта еднополярно захранване и да излизат 6 волта двуполярно захранване, които после да се филтрират с два достатъчно големи кондензатора и да захранват усилвателя без да внасят шум. За допълнително филтриране съм предвидил феритна бобина за захранващия кабел след трансформатора и евентуално просто филтърче за 220 волта. Ако имаш време да начертаеш една цяла схема, която ще работи или да предложиш от някъде готова такава ще съм ти много благодарен! И също един въпрос - от къде мога да намеря сравнително добър захранващ трансформатор? Извинявам се, ако прозвучи като тъп въпрос, но зарядно от Alcatel на 12 волта 400 милиампера може ли да свърши работа? И още един тъп въпрос - гледам, че всички усилватели, които правите ползват вътре, а и понякога за интерконект някакви осукани кабели. Можеш ли да ми кажеш какви са? Предполагам, че с такива качеството ще е по-добро от китайски интерконект за 5 лева Rolling Eyes


P.S.: Само последно пак да питам с еднополярен трансформатор и филтрация и преобразуване към двуполярно захранване е по-добре от двуполярен траф с гретц, кондензатори и евентуално някакъв регулатор, нали? Или не съм те разбрал?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 4:01 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Обикновено двуполярно захранване със средна точка на вторичната на трафа + грец и кондензатори. Може да се наложи да сложиш и стабилизатори след това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tsekov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 04, 2006
Мнения: 44
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 4:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре, значи ги забравям всички тея глупости отгоре за изкуствена земя и т.н. и правя двуполярно захранване. Някакви съвети за добри гретц, кондензатори и регулатор? И също на какъв трансформатор да се спра? Колко волта и каква мощност/колко милиампера? И Fenkiller-а евентуално ако може да каже от къде във Варна да се сдобия с такъв.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Fenkiller
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Aug 18, 2005
Мнения: 533
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 4:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В подкрепа на горния пост.
Става въпрос за това:

Wink
_________________
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 5:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Тороидален трансформатор!
Бързи "soft recovery" диоди!
Качествени електролити!

Напреженията и токовете (оттам и мощностите) зависят от конкретната схема (не видях посочени стойности).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tsekov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 04, 2006
Мнения: 44
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 6:37 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Искам да започна с това, че съм ви страшно благодарен за помощта! След много комбиниране на схеми се получи схема 1:1 с тази и после много ме беше яд, че съм си губил времето за нищо Very Happy

Но схемата, която аз направих има няколко разлики, за които ще ви помоля да ми кажете дали да ги има или да направя точно това, което показах току що(става дума само за Left и Right частите и двата филтриращи кондензатора на захранването на U5(AD8397), за останалото ще разчитам на схемата на Fenkiller-а). В моята схема на входа преди R2 имам логаритмичен потенциометър, направен по тази схема:

с потенциометър 20k и резистор 3k и след логаритмичния потенциометър има кондензатор 0.1uF 100V. Така по-добре ли ще е схемата или не? Питам конкретно за кондензатора иначе за потенциометъра съм твърдо решен така да го направя(освен ако не кажете, че няма да е по-добре).

За кондензаторите предполагам, че Wima са достатъчно добра марка, нали? За диодите нямам никаква представа какви са тези бързи "soft recovery" диоди(ако можете да ме ориентирате към някакъв модел или нещо подобно). А за тороидния трансформатор - просто нямам толкова пари, че да си взема тороиден трансформатор. След кратко търсене в интернет намерих тези двата, някой от тях ще стане ли? http://eshop.bg/eshop3/index.php?url=/eshop3/phps/addord.php&get_vars=8595706&get_keys=myid
http://eshop.bg/eshop3/index.php?url=/eshop3/phps/addord.php&get_vars=8594413&get_keys=myid

И също тук вече съвсем ще ме помислите за индианец, но uF и μF едно и също ли са? И също от къде мога да си поръчам AD8397, че в нито един on-line магазин не мога да го намеря.

Още веднъж много ви благодаря за помощта!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
tsekov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 04, 2006
Мнения: 44
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 7:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Прерових всички on-line каталози на българските магазини - няма го тоя чип никаде Crying or Very sad Да имате някаква алтернатива? Сигурно има и по-добър и по-нов чип, който го има в българия или поне така се надявам Rolling Eyes
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 19, 2007 11:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В този същия e-shop ако напишеш "soft recovery" ще получиш доста резултати. Друг е въпроса, че това е може би най-скъпия от българските онлайн магазини.
Трафовете, които си избрал са много маломощни.
Не се скъпи за няколко лева и си потърси тороид! Няма да направиш добър усилвател с части за стотинки.

По мои груби сметки ще ти трябва да речем по 100 мА на +/- 12 волта. Преди стабилизаторите ще ти трябват около 14-15 волта. Това прави 3 вата вторична мощност, което с КПД на трафа 70% ще ти даде около 4,5 вата първична. Препоръчвам ти поне 10 вата трансформатор, за да е добро захранването. Вторичната би трябвало да е 2 по 12 волта под товар.

От схемата всичко освен "Left" и "Right" ще е излишно.
За чип провери К2. Те са представители на AD за България.
Не знам защо си се насочил точно към този чип, а не към нещо по-разпространено.

Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
tsekov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 04, 2006
Мнения: 44
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Авг 20, 2007 12:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Четох, че изкарвал най-добрия звук(до колкото такъв дребен чип може да изкарва нещо качествено). Предложи нещо друго, което е по-масово и пак звучи добре. Иначе такова тороидно трансформаторче от къде ще може да се намери и за колко? Защото този усилвател не е за мен и трябва да е в рамките на 40 лева(става дума за части, кабели, трансформатор, букси и т.н. само без кутията).

П.П.: Аз съм варненец и тук нямаме фирми вносители на такива чипове и общо взето каквото има в Пасат и другите по-големи магазини - това е, останалото само през интернет магазини. Би ли дал сайт или нещо подобно на тези К2? Усилвателя ще захранва слушалки Sennheiser HD650 които не ги знам колко са качествени и затова и не знам какъв чип точно ще ми трябва за този усилвател. Но каквото и да избера все като напиша модела в търсачката отговора е един и същ - Няма намерен такъв артикул. Evil or Very Mad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jenko
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Dec 26, 2006
Мнения: 85
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Авг 20, 2007 8:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Щом ще захранва тези слушалки защо не се насочиш към нещо с транзистори. Схемата няма да е много по- сложна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> 1000 mW Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.08 секунди