Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Слушалков усилвател с MOS транзистор
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Слушалков усилвател с MOS транзистор
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> 1000 mW
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Ное 19, 2007 7:14 pm    Заглавие: Слушалков усилвател с MOS транзистор Отговорете с цитат

Преди време в този раздел имаше тема за слушалков усилвател с полеви транзистори. Помня я, защото нищо не си харесах от нея и затова реших да започна направата на слушалковия си усилвател от празен лист.
Получи се това.



Всъщност схемата е толкова опростена, че претенциите за каквато и да е оригиналност са просто смешни - та това е просто един MOS транзистор в схема общ сорс. Естествено трябва да се вземе в предвид работния режим на транзистора и преднапрежението на гейта, както и нуждата от разделителни капацитети на входа и изхода.
За жалост, схемата и списъкът с елементите са единствените неща, които се помещават на компютъра ми - всички сметки, записки и замервания останаха в Стара Загора. Затова не мога да дам много подробна информация относно усилвателя и ще се огранича на най-общото.
- Сорсовият резистор R4 се явява локална обратна връзка - чрез промяна на стойността му може да се променя усилването в малки граници. Трябва да се има в предвид, че заедно с това се променя и тока на покой.
- Стойността на R1 може и да се увеличи, ако се ползва транзистор с по-малък входен капацитет. Аз ползвах IRF620 - 3,3k са съобразени именно с него. Дори да бях успял да намеря IRF610 щях да запазя стойността същата.
- Всички резистори са четвъртватови, R4 е едноватов.
- Всички кондензатори са с пробивно напрежение 50V.
- Добре е С1 и С2 да са сребърно танталови. Тогава няма нужда от полипропиленовия байпас.
- Захранващото напрежение е 18V. Трябва да е добре филтрирано, тъй като схемата е доста чувствителна към шумове в захранването. При мен захранването е отделено на 1м от останалата част. Идеята беше за П-филтър и стабилизация, но поради недостиг на време в момента П-филтърът липсва (това е третата ми задача щом се върна в Стара Загора). Двата канала се захранват поотделно ( само първичната на трафа е обща, като всяка "половинка" е oразмерена за 0.75А.

И набързо впечатленията ми от звука.
Когато реших да правя усилвателя, за мен това беше по-скоро проба. Затова и бях толкова изненадан, когато успя да надпее, и то с много, слушалковия усилвател в усилвателната ми система Tehnics SU-VZ320 (изпълнен е с някакъв четири стъпален интеграл от NEC, две стъпала са пуш-пул). Операционния усилвател със сигурност имаше по-силни баси, но някак си глухи, притъпени и размазани. В средите и високите просто няма място за сравнение. Еднотактника също показа по-разгърната звукова картина и отчетливост на детайлите. Баща ми също определи звука като по-широк.

И най-странното ми преживяване с него.
Още в началото имах идея да захранвам и малки осемомови колонки с него, затова и избрах ненужно голям за един слушалков усилвател ток на покой. Миналата седмица най-накрая се сдобих с въпросните колонки, който ще са ми компютърните колонки за известно време и със сигурност винаги ще са с мен в планината. Съквартиранта ми беше страшно изненадан, че тази комбинация звучи по-добре от неговите активни колонки. Аз също не очаквах чак такива резултати.

Като следствие вече съм твърдо за възможно най-опростените еднотактни Клас А усилватели - плитки или никакви ООБ, две стъпала максимум.

Промяна (28.09.2008): Има променени стойности по схемата. В този си вид може да се ползва само с IRF910.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...


Последната промяна е направена от dimithehunt на Нед Сеп 28, 2008 11:56 am; мнението е било променяно общо 5 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
npn
отстранен


Регистриран на: Sep 18, 2007
Мнения: 303
Местожителство: plovdiv

МнениеПуснато на: Пон Ное 19, 2007 10:04 pm    Заглавие: Re: Слушалков усилвател с MOS транзистор Отговорете с цитат

http://img.data.bg/i.php?show=670605&ctrl_id=q0f714#img

Това пък си скалъпих аз и останах изумен от резултата.Пробвай!


Последната промяна е направена от npn на Вто Ное 20, 2007 10:20 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Вто Ное 20, 2007 12:01 am    Заглавие: благодаря за проявения интерес и споделения ноу-хау Отговорете с цитат

Благодаря проявения интерес, както и за това, че специално за случая си решил да споделиш една от своите разработки.

Чудя се кое точно ти дава право на безсмислени и плоски подигравки.
Може би факта, че си написъл почти три пъти повече мнения от мен. Или бог знае какво... Това не ме интересува.

И тъй като процедирам по-различно от повечето хора ще опитам да ти разясня причините за използването крушката - от странната ти схема оставам с впечатлението, че именно тя те е смутила и е предизвикала тази подигравка.
Принципно на мястото на крушката се поставя дрейнов резистор. Към него има две протеворечиви изисквания - от една страна трябва да има голямо съпротивление, за да има стъпалото голям коефициент на усилвване по напрежение, от друга страна трябва да е с малко съпротивление, за да не ограничава прекомерно тока на покой. Тези изисквания са изпълнени най-добре от генератор на ток - в може би 80% от случаите полупроводниковите стъпала са натоварени именно с генератори на ток.
В случая не ми трябва голямо усилване по напрежение, но все пак не искам и да е прекалено малко. Затова избрах варианта с крушката - съпротивлението й се изменя спрямо температурата на жичката (висока температура - голямо съпротивление и обратно). Ако самата жичка нямаше термична инертност и можеше да изменя температурата си в достатъчно широки ганици, крушката щеше да се държи като генератор на ток. Но в случая, заради термичната инертност, описаното влияние силно намалява с увеличаване на честотата.

Може би трябва да се замислиш и над факта, че постове с подигравки, колкото и остроумни да са, са излишни и заемат сървърно място, което може да се ползва и от нещо наистина стойностно. Заедно с множеството шеги, хули и ругатни в този форум има побликувани и наистина стойностни мнения и идеи. Нека не ги зариваме с глупости.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
npn
отстранен


Регистриран на: Sep 18, 2007
Мнения: 303
Местожителство: plovdiv

МнениеПуснато на: Вто Ное 20, 2007 9:19 am    Заглавие: Re: благодаря за проявения интерес и споделения ноу-хау Отговорете с цитат

Абе момче,аз не ти се подигравам. Да не мислиш така заради емотикона дето даже не знам какво означава,просто ми хареса в случая.Далече съм от мисълта да се подигравам на сериозните хора от форума.
А колкото до крушката и аз съм я ползвал,ползвал съм и дросели и сума ти други неща.Нищо за подигравка не виждам.Продължавай в същия дух
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Ное 20, 2007 10:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Вместо нелинейната крушка в някои случаи може да се използва дросел или изходен траф.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Ное 23, 2007 8:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

npn написа:
Абе момче,аз не ти се подигравам. Да не мислиш така заради емотикона дето даже не знам какво означава,просто ми хареса в случая.

Тогава ти дължа извинение за острата си реакция.

Сега да обсъдим и твоята идея.


Ползването на съставен транзистор е единствения начин схемата да бъде изпълнена с биполярни транзистори - във всички други случай усилването по ток ще е много малко и източника ще се сблъсква със сравнително голям товар. Схема ОЕ се избира по същата причина като избора на ОС в моята схема.
Това, което ме накара да помисля поста ти за шега е колекторния резистор. 4Ω са просто прекалено малко, за да се получи приемливо усилване по напрежение. А и ще товари транзистора много по ток.
Крушката, която аз ползвам в загряло състояние е някъде към 34Ω (по спомен...). Знам, че се различава от даденото в списъка с елементи, но крушката я продаваха като такава. Пък и аз си първоначално избрах няколко различни вида и правих замерванията вкъщи. След като избрах, от кой вид ще е, отидох в магазина и си подбрах две двойки. Много ми се смяха, ама хич не ми дреме за мнението им.
Причината да се спра на MOS транзистор е точно огромното усилване по-ток на този вид устройство. Допълнително към това е и по-голямата близкост на предавателните характеристики на полевите транзистори до пентодите в сравнение с биполярните транзистори (там май само за разлики може да се говори). Оптималния вариант щеше да е с JFET, ама са доста оскъдни запасите от този вид транзистори в Стара Загора.


Правилно е отбелязано, че крушката предизвиква нелинейности, но на мен ми допадна и за това не преминах към по-линейния вариант (генератор на ток). Според мен е напълно приемливо
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
npn
отстранен


Регистриран на: Sep 18, 2007
Мнения: 303
Местожителство: plovdiv

МнениеПуснато на: Пет Ное 23, 2007 8:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Вярно е, че 4ома не са много,но може и повечко да се сложат.Всъщност като правих опитите, просто движих проводника от колекторите по дължината на реотана.
А по въпроса за товаренето на транзистора,ами нали искаме клас А за по-голяма линейност.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Сря Яну 23, 2008 11:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

npn написа:
А по въпроса за товаренето на транзистора,ами нали искаме клас А за по-голяма линейност.


Така е - колкото по-голям ток на покой, толкова по-дълбоко в клас А. Работната точка преминава в линейната част от входната характеристика на транзистора. Но идва момент когато този ток създава проблеми на полупроводника. В случая за мен големия недостиг от нискоомовия емитерен резистор е ниското усилване по напрежение - под 1. Плюс в случая е пониженото изходно съпротивление, но щом ще се хранят слушалки може би е излишно.
Добавянето на емитерен резистор в случая ще е плюс. Естествено трябва да се увеличи и колекторния резистор, за да се запази желаното усилване.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Sep 24, 2007
Мнения: 38

МнениеПуснато на: Сря Сеп 24, 2008 9:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Генератор на ток на мястото на лампата?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Нед Сеп 28, 2008 11:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

До голяма степен - да.



Така изглежда новата версия... Доста се промени май.
Тока през генератора се модулира от изходния сигнал - също като в усилвателите Aleph на Нелсън Пас. преднапрежението на гейта на изходния транзистор се осигурява от входното стъпало, което дава възможност за премахване на входния капацитет и ООВ формирана от R1 и R5 в оригиналната схема.
Още не съм мислил сериозно какви входни транзистори да ползвам и е много вероятно захранващото напрежение да е различно от това на изходното стъпало. Но това по-късно, засега ще се наложи да остане на заден план.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
zambo
чете


Регистриран на: Nov 08, 2007
Мнения: 11
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 29, 2008 8:10 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Първата схема ми харесва повече.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 29, 2008 8:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето какво си мисля по схемата:
1. Генераторът на ток "Алеф" се използва за повишаване на КПД-то. В случая е излишен (по-добре е да не се модулира).
2. По-добре захранването на входното стъпало да си е с отделен стабилизатор.

Не може ли да чертаеш схемите с черно върху бял фон?
Много по-четливи ще са!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 10, 2005
Мнения: 454
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 29, 2008 10:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

При товар по постоянен ток на общ сорс - генератор на ток и липса на обща обратна връзка (локалната в сорса малко оправя нещата), стават едни лоши работи... освен ако не си предвидил термокомпенсация! Very Happy

По-добре е без стабилизация.. с отделни CLC-та. Smile Едно малко дроселче с индуктивност няколко хенри за драйверната част и едно, знам ли и аз какво, за на края.. Токовият генератор донякъде оправя мрежовия фон, така че може и с по-малък дросел по захранването.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Galio
чете


Регистриран на: Feb 16, 2005
Мнения: 7
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Окт 01, 2008 11:21 am    Заглавие: Отговорете с цитат

dimithehunt, като гледам все по-прости и по-добре звучащи схеми предлагаш... Светиш ли си вечер?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
dimithehunt
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 12, 2005
Мнения: 64
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Нед Окт 12, 2008 12:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Избрах генератора на ток "Алеф" с надеждата да настроя модулирания ток (разликата спрямо постоянния при липса на входен сигнал) да е около половината от тока през товара - тоест да намаля промяната на тока през усилвателния елемент наполовина. "Звуковата" полза от това намалява с увеличаване на честотата, но аз ще се радвам и на подобрение само в баса и средите. КПДто (от Грийнпийс да ме извиняват за изказването) в случая не е важно. в крайна сметка винаги мога да махна кондензатора и съпротивлението отговорни за модулацията.

За термостабилизация на раборната точка не съм мислил, тоест надявам се да се спрая и без такава. По скоро имах идеята, чрез подбор на елементи и правилна топология (това е просто "скица" на крайния резултат) да постигна компенсация между изместването на работните точки на двете стъпала. По този въпрос почти не съм мислил и в момента изобщо нямам идея до каква степен това е реализируемо.

За захранването, както вече споменах, е почти сигуно, че ще е различно за двете стъпала. П-филтърът е задължителен, стабилизация според нуждите.

И по двата отбелязани проблема трябва да се мисли активно, да се сглоби прототип и да се измери.Но за жалост в момента се занимавам с друг проект, за който също не ми остава почти никакво време. А този ще трябва да почака още известно време в настоящия си вид. Ако някой има идеи, ще съм повече от радостен да ги обсъдим.
_________________
If you read this line, remember not the hand that wrote it.
Remember the verse, songmaker's cry, the one without tears...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> 1000 mW Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.11 секунди