Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - поредният: Какво да правя с моята стая?
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

поредният: Какво да правя с моята стая?
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Окт 25, 2008 7:16 pm    Заглавие: поредният: Какво да правя с моята стая? Отговорете с цитат

Здравейте!

Идеята се върти отдавна, но наскоро с приятел помислихме над нещата. Има някаква концепция, но тъй като и двамата сме доста боси в областта, ще ви помоля за малко помощ.

Стаята ми е с размер 5 х 4.25 х 2.7 метра. Ето и три картинки.



На тях не са нарисувани пана успоредни на тези, които се виждат, килимчето на пода и масичка пред дивана.

А ето ги и въпросите ми:

1)За бас траповете избрах тип "Super Chunk"; добри ли са или няма смисъл от тях?
2)Каква плътност на ватата да ползвам за тях?
3)Плътно ли да са по ъглите или да оставя разстояние? Ако да - какво?

4)Паната по стените/тавана от вата с каква плътност на бъдат?
5)На какво разстояние от стената? 5см добре ли е?
6)Каква част от стаята да покрия с пана? Препоръчаха ми около 30-40% от площта, но има ли формула? Или да сложа на ранните отражения и после да добавям "на слух"?
7)Какъв размер е подходящ за едно пано?

8 )Как да разположа паната по тавана? Точно в средата на стаята имам лампа, която трябва да заобиколя.

9)Реших че няй-подходящото място за секцията е отзад посредата. Така ли е ? Мога ли да намаля вредното й действие евентуално като залепя нещо по вратите й?

Благодаря предварително на всички!

Поздрави,
Нанко.
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !


Последната промяна е направена от Nanko Rusev на Нед Окт 26, 2008 7:18 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Съб Окт 25, 2008 9:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Едно уточнение. Доколкото виждам от картинките, стаята ще се ползва предимно за слушане на музика. В такъв случай - зазидай прозореца и вече при тази постановка да се правят разсъжденията. Може да се зазида и само отвътре, без да се демонтира прозореца - за да не променя фасадата на къщата/блока. Почти съм сигурен, че само на естествено осветление в тази стая се разчита за не повече от 50% от времето, в което тя се използва.
Оттук "излиза" и следващото - реорганизирай осветлението според акустичното третиране.
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Staykov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Mar 21, 2006
Мнения: 78
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Окт 25, 2008 10:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Просто сложи двойни,дебели и плътни завеси.
_________________
Dynaudio Contour 3.3, Rotel RHB-10, Rotel RHA-10,Rotel RHCD-10
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Съб Окт 25, 2008 10:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Това ми е единствената стая, в която И живея.

Тежки завеси ще са ...

Не мисля че лампата ще е проблем - ще я заобиколя с паната. Ако е, ще я променя Wink

Нанко.
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Окт 27, 2008 11:47 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Адски много въпроси задаваш.... трудно ми е да отговоря веднага.
Да започнем от паната. Те ще да служат за регулиране на Rt за високи и средни честоти. За ниските - бастрапове. Смисъла на отделянето на паната от стената е да им се увеличи ефективният честотен диапазон. първо реши какво ще ползваш за демпващ материал - каменна вата или дунапреноподобен материал. Тук нещата опират до голяма степен и до бюджет. После виж какви са характеристиките на поглъщане на съответният материал и най вече до каква честота работи ( има се предвид от долу ). Може би знаеш че характеристиките зависят и от дебелината на самия материал. После да видим длаи има нужда от отделяне от стената и ако да - какво. Моят съвет е да започнеш с ранните отражения. Сметки могат да се направят, но тук идва един малко спорен въпрос, а именно какво време на реверберация се гони. По книжките има писано доста за какъв тип музика какво е подходящо, но то е валидно в общия случай за помещения със собствена акустика. Има хора ( като например Дани ) които обичат заглушени помещения. Така че тук нещата опират малко и до лични предпочитания. Моят съвет е да започнеш от някъде и после да династройваш докато получиш своя оптимум. Бас траповете ми се ще да коментираме макло по-нататък.
Това е за сега, надявам се да не съм бил твърде лаконичен...
_________________
aka. Demon

www.stivox.com


Последната промяна е направена от Ivo_Hristev на Вто Окт 28, 2008 9:54 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Окт 27, 2008 8:46 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ivo_Hristev написа:
Адски много въпроси задаваш.... трудно ми е да отговоря веднага.
Да започнем от паната. Те ще да слижат за регулиране на Rt за високи и средни честоти. За ниските - бастрапове. Смисъла на отделянето на паната от стената е да им се увеличи ефективният честотен диапазон. първо реши какво ще ползваш за демпващ материал - каменна вата или дунапреноподобен материал. Тук нещата опират до голяма степен и до бюджет. После виж какви са характеристиките на поглъщане на съответният материал и най вече до каква честота работи ( има се предвид от долу ). Може би знаеш че характеристиките зависят и от дебелината на самия материал. После да видим длаи има нужда от отделяне от стената и ако да - какво. Моят съвет е да започнеш с ранните отражения. Сметки могат да се направят, но тук идва един малко спорен въпрос, а именно какво време на реверберация се гони. По книжките има писано доста за какъв тип музика какво е подходящо, но то е валидно в общия случай за помещения със собствена акустика. Има хора ( като например Дани ) които обичат заглушени помещения. Така че тук нещата опират малко и до лични предпочитания. Моят съвет е да започнеш от някъде и после да династройваш докато получиш своя оптимум. Бас траповете ми се ще да коментираме макло по-нататък.
Това е за сега, надявам се да не съм бил твърде лаконичен...


Здравей Иво! Благодаря за включването, надявах се да пишеш.

За паната съм избрал вата, до 10 сантиметра. Каква плътност би ми препоръчал? Явно правилно съм бил с нагласата да третирам ранните отражания, а после 'на вкус' да добавя докато реша че е най-най.

---

horn_power, не искам да звуча грубо, но ще те помоля да си отвориш нова тема за твоите въпроси. Както Иво отбеляза, аз самия зададох не малко въпроси и тъй като пуснах темата с идеята да реша моя проблем, не ми е особено приятно темата да се превръща в лекция Smile

Благодаря на всички.
Нанко
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
horn_power
има опит
има опит


Регистриран на: Aug 24, 2006
Мнения: 58

МнениеПуснато на: Пон Окт 27, 2008 9:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Nanko Rusev извинявай Smile .исках да помогна ако мога с нещо . надявам се все пак да съм допринесъл поне малко за решаването на проблема ти.с интерес ще следя развитието на темата.надявам се и други да се включат в максимално ефективното решение на този винаги неприятен спътник при слушането - акустичното третиране.

поздрави!


От Иво Христев: темата е разделена.
_________________
"на едно ухо му трябва едно тъпанче,на една хорна и трябва един фулрейндж и всичко е цялостно и пълноценно"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 9:22 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Nanko Rusev написа:

Здравей Иво! Благодаря за включването, надявах се да пишеш.

За паната съм избрал вата, до 10 сантиметра. Каква плътност би ми препоръчал? Явно правилно съм бил с нагласата да третирам ранните отражания, а после 'на вкус' да добавя докато реша че е най-най.


Rolling Eyes
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 9:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Съжалявам че се бавя но тез дни не можах да намеря в електронен вид данни за коефициент на поглъщане за вата с различна плътност. На първо четене вата с плътност около 35-40 кг/м^3 с дебелина 10см. На първо време можеш да ги подредиш голи парчетата на мястото на паната.
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 12:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ivo_Hristev написа:
Съжалявам че се бавя но тез дни не можах да намеря в електронен вид данни за коефициент на поглъщане за вата с различна плътност. На първо четене вата с плътност около 35-40 кг/м^3 с дебелина 10см. На първо време можеш да ги подредиш голи парчетата на мястото на паната.


Супер, извинявай ако съм прозвучал все едно давам зор, просто пуснах нов пост понеже не бях сигурен че си видял отговора ми.

По-голямата плътност не се ли очаква да дава по-добри резултати (като честоти отдолу)? Ако да, разликата в цената с около 60кг/м3 не кой знае колко голяма и май по-добре да взема такава и без това такава май ще е за траповете...

Нанко.
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 3:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат







P.S. Данните са за американска стандартна стъклена вата.
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 23, 2005
Мнения: 661
Местожителство: София кино Арена запад

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 8:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мисля да си запълня ъглите с това предложение...





_________________
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колело!
__________________________________________
Работно време от 10:00 до 01:00 гсм: 0885 255 233
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
poseydon
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Jan 10, 2005
Мнения: 236
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2008 11:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Marian Lozev написа:
Мисля да си запълня ъглите с това предложение...






Тъй като и аз ще обработвам стаята си, а пък с Нанко имаме сравнително еднакво разположение и стаи то реших да се включа в темата. Относно СуперЧънк бастраповете проблемите, които аз поне срещнах са два:

1. В София не успях никъде да намеря минерална вата с дебелина 100мм. Ако някой има идея за фирма да казва, аз повечето си мисля че ги обиколих, за съжаление без успех.

2. Каква плътност е правилно да изберем? Това което аз си мислех е да използвам минерална вата от 80кг и нагоре за кубик. Все пак ако някой има друго предложение може да сподели.


Относно акустичните пана, аз лично съм се спрял на 50кг за кубик с дебелина 100мм в рамки от МДФ или ПДЧ като отстоянието от стената ще е 36мм и гърба няма да е затворен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2008 1:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Различните бастрапове имат различно поведение. Най-простото решение е като това - цялостно запълване на ъглите. От данните които пък публикува Теодор се вижда, че за басови поглътители е по-подходяща вата с висока плътност - има по висок коефициент на поглъщане за тези честоти от другите. Можеш да използваш по-тънки листове вата, дебелината не е проблем в случая. Просто рпавиш двойно повече слоеве.
Надявам се и Краси да успее да се включи в темата със своя опит в бастрапо-строенето. Smile
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
reel_to_reel
има опит
има опит


Регистриран на: Mar 07, 2007
Мнения: 5
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Пет Окт 31, 2008 1:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен дифозьрите са също толкова важни колкото и ватата. С тяхна помощ можеш да разшериш "сцената", както и да и предадеш по-голяма дълбочина.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.09 секунди