Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Въпрос за СЧ-ВЧ филтри
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въпрос за СЧ-ВЧ филтри
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Тонколони
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
PET2
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Jan 12, 2007
Мнения: 21
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Окт 05, 2008 8:17 pm    Заглавие: Въпрос за СЧ-ВЧ филтри Отговорете с цитат

По принцип отговора на въпроса, който ще задам ми е предварително ясен (4Ом), но все пак реших да се направя на ударен, защото може да има и някоя тънкост която изтървам.

Въведение:
Всеизвестен факт е, че колкото и ленти да е озвучителното тяло, всички говорители в него трябва да се с един и същ импеданс, а общия импеданс винаги е равен на импеданса на който и да е говорител в тялото. Ако говорителите са разделени с филтри, не се изчислява паралелен Z, тъй като честотните ленти се разхвърлят из целия спектър на усилвателя. И теоретично лентите не се застъпват една за друга.

В колата имам Т-образни L-C-L НЧ филтри за басите f=500Hz, включени на входа на усилвателя. Сложил съм Т-образни филтри защото имат доста голяма стръмност и ми позволават да монтирам евтини БГ говорители. Това се включва с двата чинча на бас-изхода на MP3 плеъра.
Сега ми трабват разеделителни CЧ и ВЧ филтри, включени на изходита за говорители на MP3 плеъра. Спрял съм се на твърде дървеняшса схема, но нямам намерение на да е променям. Вече си направих платките. Представлява входен Т-образен C-L-C ВЧ филтър с f=500Hz, който се разклонява на ВЧ филтър от първи ред, демек само едно C=4,7uF за пищялките f=5kHz и Т-образен HЧ фиртър (от 3-ти ред) L-C-L с f=5kHz за средночестотните говорители.

Въпросът ми:
За какъв импеданс трябва да изчисля входяния Т-образен C-L-C ВЧ филтър с f=500Hz? Дали за Z="4Ом пищялка || 4Ом среден" = 2Ом или за само за Z=4Ом без да бзимам под внимание паралелното свързване, защото лентите на пищялката и средния са разделени с филтри и не се застъпват (теоретично)? Разпределени са в диапазона от 500Hz до 22kHz.

Въпросът ми е само за конкретната схема.

Филтърът ми е първите звена свързани последователно, а между тях излиза едно C=4,7uF за отклонение към ВЧ говорителя.


П.П. Пробвах въпросните пищялки на лаптопа и ако трябва да съм честен, чувам успешно до 16kHz, а до 17,5kHz усещам не много приятно укустично натоварване в тъпанчетата си без да чувам звук. Играх си със спектрографа иии малко дразнищо действа Sin-вълна 17KHz.

!!Благодаря ви за вниманието!!

П.П. Очаквам вниманеито на професионалистите.
_________________
Когато губиш не знаеш какво печелиш,
когато печелиш не знаеш какво губиш!


Последната промяна е направена от PET2 на Пон Окт 13, 2008 11:29 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
PET2
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Jan 12, 2007
Мнения: 21
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Окт 05, 2008 8:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Странно няма отговор.
Та аз питам само за нискочестотни и високочестотни филтри.
Още не е станало дума за лентови и заграждащи.
Модераторите се изредиха върху темата.
Сега ме чакат да напусна форума за да ме баннат по IP.
А ако знаеха само колко IP-та има в лабораторията, а камо ли в цялата катедра! Да не говорим, че това е само единия корпус.
Това е чиста дискриминация срещу учени като мен, но явно за тях е удоволствие.
За да няма повече такива изцепки, предлагам форумът да се направи платен с ePay за хора с минимален трудов доход от 2000лв. Тогава науката ще подсмърча отвън и няма да ви безпокои.
Пък знае ли човек, може пък да съм заядливо богаташче със сребърната лъжичка в устата Very Happy
Другия вариант е просто да отговорите по темата вместо да я триете всеки път.
Успех господа.

П.П. Чувствам, че съм роден в миналото. Всичко е толкова закостеняло и дървеняшко в световен мащаб. Липсват елементарни и практични отговори за всяка една сфера на човежкия живот. Нима елементарните ми въпроси са изпреварили времето със столетия?!!!
_________________
Когато губиш не знаеш какво печелиш,
когато печелиш не знаеш какво губиш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
PET2
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Jan 12, 2007
Мнения: 21
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Пон Окт 06, 2008 9:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Господа, размислих.
Няма да ви тровя повече. То и без това се вижда, че http://www.bgaudio.org отговор нама да получа на никой от въпросите си. Историята е аналогична на днешното социално и политическо положение в страната - истинските спецове са тъпкани долу и ахааа да си отворят устата за нещо .....
Сметнах, че ако човек има достатъчно умствен потенциал, е по-добре да го използва за изкарване на сериозни пари стартирайки от родна България и последващи реализации в чужбина, вместо да влага акъла си в престъпни деяния. Това важи и за двете страни на конфликта. Така, че оставям ви и ви пожелавам попътен вятър.
Всеки по пътя си.
Господ бави, но не забравя. Никога! Smile
_________________
Когато губиш не знаеш какво печелиш,
когато печелиш не знаеш какво губиш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Окт 06, 2008 9:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
платен с ePay за хора с минимален трудов доход от 2000лв


Мисля, че много бързо се отказахте....
Ако се занимавате с наука, както твърдите би трябвало да си отговорите сам на въпросите... евентъално с малко четене. Аз без да съм 100% сигурен, мога да предположа, че няма отговор, защото има разни не-дотам верни неща във въпроса.

А, като човек който има нещо общо с ePay, мога да кажа, че няма ограничение за дохода на хората...

А, като човек който се занимава с наука смея да твърдя, че един учен ако не може да изкара някаква подобно сума (или сума която го удовлетворява финансово) на месец просто трябва да спре да се занимава с това и да ходи да продава на пазара (нямам нищо против тази професия, просто там ще изкарва повече). Проблема на българската наука и на учените до голяма степен е, че си мислят че птавят нещо, а всъщност само си мислят.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Окт 07, 2008 7:46 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз лично се въздържах от отговор, тъй като въпроса ти е много тенденциозен. Говори се за ленти, тонколони, N звенни филтри, топология, но нищо за физическа реализация - говорители, акустично оформление, геометрия на челния панел........
С други думи отваряш огромно поле за безсмислено философстване и псевдо научни изказвания.
Бих се включил в доста по-конкретна дискусия.
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
PET2
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Jan 12, 2007
Мнения: 21
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Вто Окт 07, 2008 7:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Привет,
вече ги направих първите 2 филтъра, остават още 2 като тях.
тъкмо ги залях с яхтен лак преди малко.
То лак има - яхта няма Smile мойта работа.
Софтуерния спектрограф нещо се развали или на ХР нещо ме стана, но на слух звученето изглежда добре.

Само, че голяма глупост направих. Изгубих си времето в стягане на бобините за платката с конец. Как по-рано на можах да се сетя за кабелни скоби.

СЧ -> 500Hz - 5kHz
BЧ -> 5kHz - 20kHz
Говорителите са с малка мощност. Средночестотните 5W. И общо взето съм ги купувал още по ученическо време 1995, за разлика от новите баси който още парят Smile

Smile Тепърва ще почвам да се занимавам със сериозна наука - след края 3 годишното си обучение Smile
_________________
Когато губиш не знаеш какво печелиш,
когато печелиш не знаеш какво губиш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Окт 07, 2008 7:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

РАЗКАРАЙ ВЕДНАГА ТЕЗИ БОЛТОВЕ!!!!!
Ужас!!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
PET2
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Jan 12, 2007
Мнения: 21
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Сря Окт 08, 2008 7:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Е няма как, ако ги разкарам това означама да в колата да нося 3 кила медна тел на филтър. Няма смисъл. Пък и колкото по-малко навивки има толкова по-малко е влиянието на активната съставка на съпротивлението върху сигнала. Макар, че активното тук много не важи. 3-ти ред 18dB спад.
И още един проблем има. Във Варна бобинажен проводник се намира само с връзки, а моите в случая са на обувките Smile
Желязо => малко навивки.

Нещо в електролитките ме изуми. Това е стара КЕА от на баща ми времето. Всяко парче е по 47uF. Мерих ги в къщи и ми изкара по 59uF на кондензатор. Казах си "-Това сигурна щото мултимера има голяма грешка от 5%", но дори 47uF+5% не дава 57uF-59uF. Занесох ги в Техническия и ги мерих с професионален капацитетметър с еталонен кондензатор. Изкарва 55-:-57uF.
Имам две предположения:
1)или е фабричен толеранс или са презапасени за да се запазват по-дълго в процеса на експлоатация, което малко ме съмнява.
2)или са напоени с влага понеже години на ред са залежавали в куфар в мазата, а последната година в шкаф в къщи далеч от слънчева светлина. Да ама пък от друга страна нямаха активна съставка - няма кака да е влага.
Но каквото и да е, времето ще покаже.
Само за сравнение ще ажа, че купените преди 2 години корейски електролитки от 100uF дават стойности от 91uF до 110uF.
_________________
Когато губиш не знаеш какво печелиш,
когато печелиш не знаеш какво губиш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Окт 08, 2008 8:52 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Запомни 2 неща ако искаш да правиш качествени озвучителни тела:

1. Никога не използвай електролитни кондензатори (особено като тези от снимката)
2. Никога не използвай бобини със сърцевини (особено болтове)

Ако искаш измери АЧХ-то на "филтрите", които си направил и ще разбереш, че съм прав.

Ако не искаш да правиш качестени неща просто не си за този форум!
Потърси си друго място, където ще ти се зарадват на идеята с болтовете.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
PET2
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Jan 12, 2007
Мнения: 21
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Окт 09, 2008 7:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

без комнтар. открийте 10-те разлики.
знаеш за къде са ми филтрите и че нищо качествено не оцелява ако не го държиш на паркинг.
Това, че не съм за този форум го разбрах още след първия ти отговор на мое запитване.
Ами изритай ме, или ти харесва повече да се гавриш. Ехх, новобранците Wink
Като няма форум за това и онова - има си производители и неволя.
Взимайки справедливото решение, то винаги ще е в ущърб на някой /Дао де'Дзин/.

Казвал съм го в много форуми:
-Ако някой смята, че излагайки документация и формули и Ноу-Хау, му застрашавам бизнеса, нека сподели. Все пак има лични съобщения.
Иначе прилича на завист. И естествено, че аз ще си отстоявам позициите.
-Ако смятате, че bgaudio е само за аудио снобари ами напишете на едина банер за какво не искате да се говори и вярвам, че повече заблудена риба като мен няма да се хване в мрежите ви.
Ама от къде да знае човек - не сте го написали.
Аз си мислех, че един професионалист може както с много, така и с малко. Че може да се оправи както с високо качество, така и с ниско.
Той е специалист и знае какво прави, но явно съм грешал.
_________________
Когато губиш не знаеш какво печелиш,
когато печелиш не знаеш какво губиш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Окт 09, 2008 8:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

По - голямата част от хората тук не са професионалисти в тази област. Просто това е хоби, и като хоби не обичат да правят компромиси.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 09, 2008 8:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Защо от 6-те ми реда коментираш само последните 2?
Защо не помислиш и над останалите?

Целта на форума е да накара хората да МИСЛЯТ в правилна посока, а не да дава готови решения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
PET2
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Jan 12, 2007
Мнения: 21
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Окт 09, 2008 11:38 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Stefan Stefanov ти си пълен глупак ако мислиш така.
Да помагаш на хората когато те не ти щат помощта си е направо потискащо и досадно. По-точно казано доброзорно.
Прави каквото искаш. Някога и аз страдах от същата мания като тебу но си намерих начит да я овладея.
Сбогом!
_________________
Когато губиш не знаеш какво печелиш,
когато печелиш не знаеш какво губиш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Miroslav Danov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 15, 2005
Мнения: 459
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 09, 2008 12:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 09, 2008 12:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

PET2 написа:

Да помагаш на хората когато те не ти щат помощта си е направо потискащо и досадно.


Ето че си разбрал за какво си говорим. Ние ти помагаме, но като не щеш - сбогом!
Няма да изгубим нищо от липсата ти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Тонколони Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.09 секунди