Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Един реализиран Лофтин Уайт
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Един реализиран Лофтин Уайт
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
vmladenov
чете


Регистриран на: Jun 01, 2008
Мнения: 18
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Яну 11, 2009 5:40 pm    Заглавие: Един реализиран Лофтин Уайт Отговорете с цитат

Днес завърших и пуснах и чух първия си лампов усилвател. И разбрах защо е имало смисъл да вложа усилия.

Звука е мек и прозрачен, нищо общо с транзисторен.

Схемата е Лофтин-Уаит. Има статия във форума на темата.
http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=37&mode=&order=0&thold=0

Захранването е двуполупериодно със два мощни КД диоди. Преди дросела е електролитен кондензатор 220 микрофарада 400волта на изхода на дросела е също 220 микрофарада но за 450 волта. Дросела е 5 Хенри.
Отоплението на лампите е изправено и филтрирано с 22000 микрофарада като +са е замасен през 10 микрофарада минуса също. Това замасяване както и усукването на всички проводници - захранвания, отопление... ме избави от брума на усилвателя. Сега е тих като...

В момента завършвам кутията.

Явно не успях да се справя със захранващия трансформатор, кляка, когато го натоваря. Без товар изходното е 380 волта, отоплението - 9 волта. След като се натовари и лампите се стоплят изходното е 272 волта а отоплението, изправено и филтрирано е 5.8 В. Поръчал съм нов.

На входа е галета с 4 стъпален атенюатор. Първата лампа е 6Н8С а във всеки канал е 6П3С (не намерих ЕЛ34) Кондензаторите С2 в катодите на втората лампа са електролитни. Китайски предполагам продадоха ми ги само по капацитет и напрежение. Както всички кондензатори в целия усилвател. Изходните трансформатори са от вертикалното отклонение от Пирин, тях не съм пипал.

Напреженията (измерени спрямо масата) са

- захранващо 272 волта
- анод на първата лампа 76/77 волта
- катод на първата лампа 1.3/1.3 волта
- анод на втората лампа 258 / 258 волта
- катод на втората лампа 88/87 волта


Имам два въпроса, които се надявам да не прозвучат като зададени от лаик

- усивателя звучи с малко повдигнати ниски честоти (колоните са червин вега VE-5M двулентови с 89 дБ чувствителност) може да е и от ушите ми - свикнал съм да коригирам към увеличение на високите,но предполагам че по вероятно е заради пониженото захранващо, а най вероятно е да е заради изходните трансформатори - моля за коментар ?
- може ли схемата на Л атенюатора на Губин?

Ще съм благодарен за всякакви коментари.

Имам затруднения с качването на снимките от усилвателя
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Яну 11, 2009 6:28 pm    Заглавие: Re: Един реализиран Лофтин Уайт Отговорете с цитат

vmladenov написа:
усивателя звучи с малко повдигнати ниски честоти (колоните са червин вега VE-5M двулентови с 89 дБ чувствителност) може да е и от ушите ми - свикнал съм да коригирам към увеличение на високите,но предполагам че по вероятно е заради пониженото захранващо, а най вероятно е да е заради изходните трансформатори - моля за коментар ?


Със захранването в момента и в режимите, които си дал за лампите неизкривената изходна мощност не надвишава 700-800 mW.
"Малко повдигнатите" ниски честоти се дължат на една (или повече от следните причини)
- Индуктивността на първичната на трансформатора ти е твърде ниска, което води до липса на контрол в баса.
- Трансформаторът ти не разчетен за работния ток (около 50мА), което "обогатява" нискочестотния спектър с множество хармоници, възприемащи се като "повече бас", нещо много харесвано от пишман-ламповиците.

Съветът ми е преди всичко да оправиш захранването, да намериш EL-34 и да се снабдиш с чифт качествени изходни трансформатори с ясни параметри. Можеш да използваш конструкцията, описана в статията, ако магнитопроводите на трансформаторите, с които разполагаш, отговарят на изискванията (сечение около 10cm2).

И най-важното - звукът от един качествен усилвател, независимо дали е лампов или транзисторен, не бива да е "мек" като радиото на баба, а ясен, бърз, детайлен и контролиран.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Яну 11, 2009 7:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Вегите така звучат - с повдигнати ниски.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Яну 11, 2009 10:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Goro написа:
Вегите така звучат - с повдигнати ниски.
...потвърждавам.
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vmladenov
чете


Регистриран на: Jun 01, 2008
Мнения: 18
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Яну 12, 2009 10:27 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за съветите.

Захранването ще оправя, поръчал съм достатъчно мощен захранващ трансформатор. Предполагам че ако сложа кенотрон нещата ще се променят в положителна посока.

Цитат:
- Трансформаторът ти не разчетен за работния ток (около 50мА), което "обогатява" нискочестотния спектър с множество хармоници, възприемащи се като "повече бас", нещо много харесвано от пишман-ламповиците.


Възможен ли е режим на тази лампа с по малък работен ток (независимо от мощността) в който ще се избегнат хармониците в нискочестотния спектър? Изходните имат магнитопрровод 7.5 кв см, така че вероятно няма да могат да се преработват.


Нямам идея откъде да се снабдя с подходящи качествени изходни трансформатори, моля за жокер.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Яну 12, 2009 11:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

...докато не смениш колоните , няма смисал да сменяш изходните .
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vmladenov
чете


Регистриран на: Jun 01, 2008
Мнения: 18
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Яну 12, 2009 11:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Мислех вегите са ОК
? жокер за приемлива маломощна двулентова система ?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 30, 2004
Мнения: 1083
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Яну 12, 2009 12:05 pm    Заглавие: Жокер Отговорете с цитат

Опитай да променяш по един компонент или параметър в системата/усилвателя, преди да предприемеш следващата стъпка. Така ще правиш по-лесно връзката между промените и резултата. Когато се научиш или опознаеш хубавото звучене - ще можеш директно да отгатваш, кой компонент или режим не е наред.
Засега изчакай да коригираш захранващия траф.
Много правилно както си решил е след това да минеш на кенотронно изправяне и после другите стъпки Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
kirk
чете


Регистриран на: Oct 11, 2005
Мнения: 13
Местожителство: Казанлък

МнениеПуснато на: Пон Яну 12, 2009 12:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Привет!
Аз също реализирах наскоро дадената схема.......но лампите ми са EL34 -Mullard ,а изходните са с доста по-голямо сечение от твоите-небезизвестните(по руските сайтове) серия ОСМ, които са направени с качествено студено валцовано желязо.Моите са ОСМ1-0,16 тоест 160вата Smile Ако можеш да си намериш такива трафове ще останеш доволен,естественно след подходящо навиване....Намират се в стари руски техники (металорежещи машини) и т.н.За звука -доволен съм много,хубав стегнат и пъргав бас кристални високи,сцена и ясни вокали.....но и колоните са ми-хорни,с фулрейндж на Fostex.Просто това е вярната комбинация. Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Яну 12, 2009 1:29 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

vmladenov написа:
Възможен ли е режим на тази лампа с по малък работен ток (независимо от мощността) в който ще се избегнат хармониците в нискочестотния спектър? Изходните имат магнитопрровод 7.5 кв см, така че вероятно няма да могат да се преработват.


След като оправиш захранването токът на покой ще бъде дори още по-голям. С увеличаване на немагнитната междина при зададен магнотопровод може да се увеличи тока, при който ток се насища, но едновременно с това индуктивността на първичната ще спадне.
Много важни са параметрите на стоманата, ако материалът е качествн 7.5 cm2 може и да са достатъчни. В случая малко ме съмнява...
Не бива да забравяме и още нещо - 6П3С и EL34 не са взаимнозаменяеми, с други думи преднапрежението, разчетено за едната не е оптимално за другата. Освен това EL-34 освен че е по-мощна, има и значително по-голямо КПД в SE триодно връзване.

Послушай Кирилов, първо започни със захранването и после стъпка по стъпка ще се решат и другите проблеми...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vmladenov
чете


Регистриран на: Jun 01, 2008
Мнения: 18
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Фев 07, 2009 7:18 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Послушах съвета за "стъпка по стъпка' и смених захранването. Поръчах си захранващ трансформатор с 2х320, захранване за отоплението на лампите и захранване за кенотрон. Захранването на отоплението не бях сметнал както трябва и "клекна" затова използвах отделен трансформатор. Захранващото не се получи 380 волта, затова сложих около 60 ома веднага след изправянето. Изправянето направих с кенотрон 5Ц3С. преди дросела има 220 микро след него - 100.
На входа сложих 4 степенна галета с резистори, но от топлината (предполагам) на запояването галетата се повреди и контактите не станаха стабилни. Така че се наложи да я сменя с обикновен логаритмичен потенциометър. Оттук - въпрос - откъде мога да купя тих логаритмичен стъпков потенциометър ?
Не смятам че звука се промени много. Остана с повдигнати ниски, може би малко по отчетливи. Оттук- друг въпрос - дали е практика в такива случаи да се коригира с RC филтри на входа или е в разрез с "добрия тон"?
Мисля да спра дотук с това съпало. Във всеки случай след корекциите на предусилвателя звучи по-добре от всичко, което съм имал в домашната си система, така че смятам засега да го оставя там.
Смятам да си купя EL34 и да пробвам.
Ако някой може да ми предложи готови трансформатори за тази схема -ще обмисля предложението сериозно.

Смятам да вложа усилия в друго стъпало - синьо хапче за което се сдобих с изходни и захранващ трансформатори..


Благодаря на всички за изразените мнения и съвети, ще съм благодарeн ако изразите още....

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=10435430

http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=10435503
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Фев 07, 2009 7:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

vmladenov написа:
Изправянето направих с кенотрон 5Ц3С. преди дросела има 220 микро след него - 100


По-добре ги размени.
А още по-добре използвай за първи кондензатор хартиеномаслен или поне хартиеностеаринов. МБГО(П, Ч) от порядъка на 33-45 uF.
Пиши дали си усетил разлика....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gogo
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Sep 17, 2004
Мнения: 512
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 09, 2009 11:57 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Трансформаторите, които ползваш като изходни (на снимката гледам) са за вертикално отклонение от старите черно-бели БГ телевизори. Желязото им е наистина добро, издържат около 1,3-1,4Т преди насищане (поне тези дето аз съм ползвал/ползвам в моите конструкции), но задължително трябва да се пренавият - в "готов" вид от тях едва ли можеш да очакваш нещо над 10-12кHz - имат гигантска индуктивност на разсейване, както и DC-съпротивление на вторичната намотка около 1,3 (!) Ома, което още повече ти влошава дъмпинг фактора на съпалото и съчетано с (предполагам) 4-те Ома тонколони карат усилвателя да звучи бумтящо - нищо чудно в този случай - АЧХ на системата "усилвател-колони" следва резонансната крива на самите колони заради ниския дъмпинг фактор. Затова субективно усилвателят ти свири с подчертани ниски...А и липсата на високи ти засилва този ефект.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gogo
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Sep 17, 2004
Мнения: 512
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 09, 2009 1:31 pm    Заглавие: Забравих... Отговорете с цитат

И друг съвет. При подобно близко разположение на изходните трансформатори изобщо не очаквай да получиш добра стереокартина - причината е че магн. полета на двата трансформатора взаимно си влияят, при това - отлично. За да разбереш какъв е ефекта - при пусната музика извади чинча на единия канал/вход на усилвателя и слушай как този канал продължава да свири Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vmladenov
чете


Регистриран на: Jun 01, 2008
Мнения: 18
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Фев 09, 2009 5:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
И друг съвет. При подобно близко разположение на изходните трансформатори изобщо не очаквай да получиш добра стереокартина - причината е че магн. полета на двата трансформатора взаимно си влияят, при това - отлично. За да разбереш какъв е ефекта - при пусната музика извади чинча на единия канал/вход на усилвателя и слушай как този канал продължава да свири


Благодаря, благодаря, благодаря ! Наистина не се бях замислял за растоянирто м/у трансформаторите и усилвателя наистина няма стереокартина. Има ли изход без промяна на конструкцията - магнитен екран, ... Защото ако няма - става сложно...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.11 секунди