Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Дървени хорни
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Дървени хорни
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
haralanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 144
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Апр 02, 2009 10:35 pm    Заглавие: Дървени хорни Отговорете с цитат

Изключително любопитно ми е да разбера дали някой в България е правил, или познава такъв, който е правил подобни на тези от илюстрацията рупори, съчетани с подходящи компресионни драйвери:



Имам интерес към хорни, изцяло направени от естествено дърво, а не от метал, бетон и полимерни материали, тъй като всеки знае, че звукът придобива характера на материала, който е използван за направата им. Също така, ще съм благодарен ако някой даде предложение откъде може да се намери масив от сушен смърч с поне 37-38см диаметър.
_________________
E=mc^2 +/-3dB
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
oceanman
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1243
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Апр 03, 2009 7:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Със сигурност има(Питай Симон) а повече от сигурно е, че ще има Wink Дано да е тази година.
А отделно и аз мисля по въпроса. За целта събирам мнения... Много важно е да се подбере подходящият за целта материал и да "усетиш" какво искаш от конкретната хорна и какво може да ти даде конкретната система-драйвер-хорна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Апр 03, 2009 8:08 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз съм правил такива ама по-плитки. Също известни като уейвгайди. Дман беше експериметирал обстойно с тези конструкции. Всички неща за които ти говоря обаче не са монтирани и конструирани за работа с компресионни драйвери. Earl Geddes има доста публикации по темата. Преди известно време започна да пише по DIY Audio. Чел ли си му постовете?
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 03, 2009 9:01 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Олег Рулит също използва CNC фреза.
Преди това доколкото зная, материалът се импрегнира, за да не променя размерите си. Никой не казва обаче с какво.

А защо точно смърч трябва да бъде?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Lozanov
има опит
има опит


Регистриран на: Apr 02, 2007
Мнения: 59
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 03, 2009 9:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Петре /Хараланов/ и на мен ми стана интересно защо точно смърч. Би ли обяснил.
Иначе идеята ти започва да ми става интересна, ще следя развитието.
МД ако направиш и малко обяснения на предимствата /недостатъци/ на този тип конструкция ще съм ти много благодарен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
haralanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 144
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 03, 2009 10:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ivo_Hristev написа:
Earl Geddes има доста публикации по темата. Преди известно време започна да пише по DIY Audio. Чел ли си му постовете?

Преди следях редовно какво пише, чел съм и всичките му публикации, но откакто го надуших, че има комерсиален интерес от пропагандата на вълноводи - спрях да чета какво пише. Smile
За компресионни драйвери уейвгайда според мен не е добро решение, като на сферичния рупор единствения му недостатък е насочеността в горния край на работния му диапазон, разбира се ако се обърне сериозно внимание на всички дребни (и тотално убиващи звука) детайли при изработката, като например колко плавно завършва устата на рупора, дали материалът е леко грапав и гранулест или е лъскав и гладък, дебелината и т.н.
Zingali прилагат интересна концепция, която се явява някакъв хибрид между хорна и уейвгайд, но не съм ги слушал за да преценя какво е поведението на това акустично оформление...

Rumen Suvandjiev написа:
А защо точно смърч трябва да бъде?

Защото въпреки малката си плътност, смърча придава много приятнен тембър на отражението, а недостатъците му като материал се компенсират изцяло ако се използва голяма дебелина, която като бонус, дава и по-голямо тегло на рупора.
_________________
E=mc^2 +/-3dB
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 23, 2005
Мнения: 661
Местожителство: София кино Арена запад

МнениеПуснато на: Пет Апр 03, 2009 10:43 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да ви кажа , вече 5 месец се ровя за по-подробна информация точно за такива рупори и направата им , и останових доста пречки.
Факторите които оприходяват направата и тяхната надежност от към звук са убиствени ...... Crying or Very sad
Дървото , лепилото , специални туткали Very Happy , абе не е за мен като финанси.......
_________________
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колело!
__________________________________________
Работно време от 10:00 до 01:00 гсм: 0885 255 233
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
haralanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 144
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Апр 03, 2009 11:04 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Мариане, дай да оставим финансите настрана, когато говорим за добър звук и сложност на технологичната изработка. То е ясно, че ще трябва да се вади яко... най-малкото че чифт наистина добри компресионни драйвери е $4000 и то само за да се покрият 3 октави Laughing
Но лекотата, финеса, динамиката и енергичността на музикалната струя, която може да се постигне с такъв тип рупор (само ако е правилно имплементиран в контекста на цялата система) не може да се сравни с нищо друго.
По принцип 420Хз рупор с контур трактриса с 38мм гърло, какъвто ще правя, не е чак толкова голям като габарити, така че мащаба на проекта и трудността при изработката няма да чак толкова сериозни.

п.п. Виждам, че на аватара си имаш нещо подобно Very Happy Ще кажеш ли с две -три думи какво представлява.
_________________
E=mc^2 +/-3dB
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Апр 03, 2009 1:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

haralanov написа:
Ivo_Hristev написа:
Earl Geddes има доста публикации по темата. Преди известно време започна да пише по DIY Audio. Чел ли си му постовете?

Преди следях редовно какво пише, чел съм и всичките му публикации, но откакто го надуших, че има комерсиален интерес от пропагандата на вълноводи - спрях да чета какво пише. Smile


Абе и аз имах подобни съмнения, след като почетоха малко от неговите постове Smile.
И на мен ми е интересна комбинацията с компресионни драйвери. Ако някой има постановка - да свирка.
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 23, 2005
Мнения: 661
Местожителство: София кино Арена запад

МнениеПуснато на: Пет Апр 03, 2009 4:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

.....мен попринцип ме интересуват големите рупори за етери ,а такива се срещат рядко из нета . мисля че причината е че в другите страни манияците нямат добър широколентов и затова дават луди пари за многолентова система с изрудски предни рупори , но ния си имаме ЕТЕРИ ......дано някой ден ги огре и тях. Very Happy

по темата :Няма да е лошо челите и видялите из нета да поснат малко инфо за самата те ма ,като примери и сники .




http://bgaudio.org/images/upload/rape.jpg
http://bgaudio.org/images/upload/sauteuse.jpg


Оправи си размерите на снимките!
_________________
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колело!
__________________________________________
Работно време от 10:00 до 01:00 гсм: 0885 255 233
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
haralanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 144
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Апр 04, 2009 3:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За феновете - малко снимки от кухнята:




_________________
E=mc^2 +/-3dB
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cecoEL34
има опит
има опит


Регистриран на: Sep 29, 2007
Мнения: 136
Местожителство: СОФИЯ

МнениеПуснато на: Съб Апр 04, 2009 6:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Много ме заинтригува темата . Мисля , че дървесина която не се изменя с времето , колкото и да е изсъхнала преди това , се брои ,,на пръсти" Според мен , трябва да и се извади влагата в автоклав и на нейно място да се вкара смола , което гарантира неизменност на придадената форма във времето . Има такова дърво , което се ползва вместо теракот (примерно ) в бани и басейни . Друг е въпроса , дали става за звук...
_________________
"Deep Purple" e стил на живот .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
haralanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 144
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Апр 04, 2009 6:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

cecoEL34 написа:
Има такова дърво , което се ползва вместо теракот (примерно ) в бани и басейни . Друг е въпроса , дали става за звук...

От теоретична гледна точка, най-добре би било да се излее от олово, само че не съм любител на мъртвия звук Very Happy . Струва ми се че смолата в дървесината няма да ми даде това което искам, независимо че ще придаде инертност на конструкцията.

oceanman написа:
Със сигурност има(Питай Симон) а повече от сигурно е, че ще има Wink

Тц, тц, ама с ченгел трябва да ти вадим думите от устата Laughing
_________________
E=mc^2 +/-3dB
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cecoEL34
има опит
има опит


Регистриран на: Sep 29, 2007
Мнения: 136
Местожителство: СОФИЯ

МнениеПуснато на: Съб Апр 04, 2009 8:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Тя не е в това съотношение , като лепилото в талашита . Става въпрос за вече изсъхнало дърво . Процента на смолата е ,,капка в морето " спрямо дървесината . Аз използвам такова за моите ,,кутийки" . Жалко , че привършва . Щом се лепи с лепило за дърво , значи смолата действително е малко . Взел съм го от облицовка на басейн .
_________________
"Deep Purple" e стил на живот .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Нед Апр 05, 2009 11:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

cecoEL34 написа:
...Мисля , че дървесина която не се изменя с времето , колкото и да е изсъхнала преди това , се брои ,,на пръсти" ...

А пък аз мисля, че не е така. Спомни си триъгълниците, с които евентуално си чертал преди години; някои такива екземпляри могат да "засрамят" доста от пластмасовите си събратя Wink
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3  Следваща
Страница 1 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.13 секунди