Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Онгаку
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Онгаку
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 11, 2005 10:36 pm    Заглавие: Онгаку Отговорете с цитат

http://bgaudio.org/images/upload/ongaku.jpg
http://www.vestnikara.fromru.com/vestn/n1/ongaku.htm

_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 9:23 am    Заглавие: Ongaku Отговорете с цитат

Кондо не се притеснява нито от DF<4 , нито от общите изправители за двата канала при това в същата кутия, нито от пулсации 50 в при пълна мощност и 20 Хц. Във схемата има някаква неяснота във входния комутатор.
Макар, че може да прави трансформатори не е използвал драйверен.
Каточели той не вярва в много от ширещите се заблуди.


Последната промяна е направена от Goro на Вто Сеп 13, 2005 2:34 pm; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 9:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Относно общите изправители и близостта им до схемата: има толкова много по-важни проблеми за решаване във всяка схема, че да се усети осезаема разлика при 2 отделни захранващи блока за всеки канал. Аз лично не усещам разлика между 2 отделни блока и един правилно оразмерен блок с удвоен RC филтър за всеки канал. Е, при моноблоковете няма начин... Smile

А аз лично открих, че колкото е по-далече захранването от аудио схемата, толкова повече се осир@ звука - все пак анодното е ЧАСТ от сигналния път, а не допълнение в схемата и всеки спестен сантиметър проводник повишава качеството. За твърдите почитатели на идеята, че захранването пречи - има чудесни варианти на екраниране, без да се пускат дълги жици (които да минават през 2-4 скапани букси, осир@щи звука допълнително) Smile

Схемата на Ongaku е добра, но лично на мен не ми харесват 2 неща - SRPP входното стъпало и драйверната лампа като цяло (макар че като катоден повторител е реализирана много добре с много нисък изходен импеданс). Като електрически параметри схемата е супер, но като философия за идеалния звук леко куца. Това си е мое мнение, сега да не вземе някой да каже, че съм по-велик от Кондо Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 10:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В последната му версия катодния повторител е заменен с интерконектор.
Непонятно е как 5687 работи с -40-50 волта преднапрежение, триода иска доволно по малко(толкова излиза през 2-та последователно вързани делителя...) Капацитета 47микро е обърнат, там напрежението е отрицателно спрямо маса...и по сметки излиза около -100 волта...
Входния селектор е даден схематично...
Доколко няма грешки в схемата не е важно, аз не бих се занимавал да я лепя, не ми харесва подхода на Кондо...
Целта беше човек да придобие представа какво има в един доволно скъп усилвател освен среброто...
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 13, 2005 11:37 am    Заглавие: Ongaku Отговорете с цитат

Входната му лампа е само с динамичен товар и не е SRPP (изхода е от анода на долния триод, а не от катода на горния).
Над 200 Хц дросела 3 Н има импеданс няколко килоома, а филтриращия кондензатор 100 мкф - под 10 ома. Крайните стъпала се захранват от електролита и през изправителя преминава незначителен сигнален ток. Отдалечеността на греца би трябвало да е без значение. Ако нямаше дросел, а само RC филтър, щеше да е друго.
Драйверният повторител се захранва от (+-) 200в, а крайната лампа има голямо u= 12 и възбудителната й амплитуда е малка (+-45 в). 47 мкф наистина е със сгрешена полярност на схемата.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 12:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ясно е как е изпълнен катодния повторител, просто сметнах какво преднапрежение подава на 5687... поне -20 волта, малко множко ми се видят.
На 5687 и трябва по малко при това анодно и тоя ток...
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 7:29 am    Заглавие: Нека и Кондо ни уважава Отговорете с цитат

Първо искам да кажа, че много уважавам г-н Кондо. Но ако той ще ни е учител, нека също да ни уважава и да си подготвя уроците. С какво не съм съгласен :
1. Магнитните проницаемости на медта и среброто, толкова малко се различават от тази на вакуума, че разликата няма практическа стойност.
2. Медта и среброто са немагнитни материали и следователно среброто не може да има по-добри магнитни свойства от медта.
3. Специфичното съпротивление на среброто е само с 8% по-малко от това на медта. Вътрешното съпротивление на лампата е няколко пъти по-голямо от съпротивлението на трансформатора. Замяната на медта със сребро би понижило общото изходно съпротивление на усилвателя 1-2%, а това значи че DF ще се увеличи от 4 на 4.08 .Ако това е това е толкова важно той може да повиши DF с 10% , увеличавайки анодното напрежение с около 100в (допустимо е за лампата), без да използва сребро.
4. Схемата му е начертана твърде небрежно, но може и някой да я е свалял. В нея е посочено Raa = 16 к, а в статията 20 к. Електролитния кондензатор 4.7uF е с обърнат поляритет. Входният комутатор е сбъркан. Входното стъпало не е SRPP, а с обикновен динамичен товар.
5. Ако в кондензаторите полимерите му тракат, да не ползва такива. Много фирми прилагат за диелектрик неполимерни материали и при това ги напиват с масло. Това му е много ясно. Навиването на кондензаторите и трансформаторите на ръка не може да стане по-равномерно стегнато от машина. И това му е ясно.
6. Скоростта на електромагнитната вълна се определя основно от средата около проводника, а не от това дали електроните се “блъскат” и заобикалят дефекти в кристалната решетка. Пренасяната енергия е концентрирана основно около проводника, а не в него. Ако не беше така нямаше да има трансформатори. Електрона в проводника не се движи със скоростта на светлината, а далеч по-бавно.
И накрая, почти съм убеден,че среброто по някакъв начин подобрява звука, че Кондо е велик конструктор, но нека честно да признае, че науката все още няма отговор на много въпроси, вместо да подценяваме аудиторията с нелепи твърдения. Надали това е верният път за да се защити нереално високата цена (240 000$) за едно изделие. Колкото повече изкуствено създадени митове – толкова по-големи печалби. Мерси за такива “учители”.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 10:32 am    Заглавие: Re: Нека и Кондо ни уважава Отговорете с цитат

Goro написа:
Първо искам да кажа, че много уважавам г-н Кондо. Но ако той ще ни е учител, нека също да ни уважава и да си подготвя уроците. С какво не съм съгласен :
1. Магнитните проницаемости на медта и среброто, толкова малко се различават от тази на вакуума, че разликата няма практическа стойност.
2. Медта и среброто са немагнитни материали и следователно среброто не може да има по-добри магнитни свойства от медта.
3. Специфичното съпротивление на среброто е само с 8% по-малко от това на медта. Вътрешното съпротивление на лампата е няколко пъти по-голямо от съпротивлението на трансформатора. Замяната на медта със сребро би понижило общото изходно съпротивление на усилвателя 1-2%, а това значи че DF ще се увеличи от 4 на 4.08 .Ако това е това е толкова важно той може да повиши DF с 10% , увеличавайки анодното напрежение с около 100в (допустимо е за лампата), без да използва сребро.
4. Схемата му е начертана твърде небрежно, но може и някой да я е свалял. В нея е посочено Raa = 16 к, а в статията 20 к. Електролитния кондензатор 4.7uF е с обърнат поляритет. Входният комутатор е сбъркан. Входното стъпало не е SRPP, а с обикновен динамичен товар.
5. Ако в кондензаторите полимерите му тракат, да не ползва такива. Много фирми прилагат за диелектрик неполимерни материали и при това ги напиват с масло. Това му е много ясно. Навиването на кондензаторите и трансформаторите на ръка не може да стане по-равномерно стегнато от машина. И това му е ясно.
6. Скоростта на електромагнитната вълна се определя основно от средата около проводника, а не от това дали електроните се “блъскат” и заобикалят дефекти в кристалната решетка. Пренасяната енергия е концентрирана основно около проводника, а не в него. Ако не беше така нямаше да има трансформатори. Електрона в проводника не се движи със скоростта на светлината, а далеч по-бавно.
И накрая, почти съм убеден,че среброто по някакъв начин подобрява звука, че Кондо е велик конструктор, но нека честно да признае, че науката все още няма отговор на много въпроси, вместо да подценяваме аудиторията с нелепи твърдения. Надали това е верният път за да се защити нереално високата цена (240 000$) за едно изделие. Колкото повече изкуствено създадени митове – толкова по-големи печалби. Мерси за такива “учители”.

Среброто подобрява звукът..... Very Happy до сега съм си мислил точно обратното ,че просто не го преебава...Goro колко сребърни трафа си имал възможност да навиеш или чуеш да сега ?
п.с. цената е нереална само за тези които немогат да си я позволят,но това няма да е проблем ако хора като теб успеят да направят същите усилватели по-евтини,съдейки по горният ти пост мисля че това няма да ти е особен проблем ? Wink
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 11:09 am    Заглавие: Траф Отговорете с цитат

Не съм слушал, нито съм навивал - сребърни трансформатори и надали ще ми се отдаде. Почти съм сигурен, че среброто забележимо подобрява звука. Но тези цени са безумни. Да умножиме цената на 2кг сребро по 10 и останалото за какво?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 11:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Е, той точно това има предвид.
Че и със сребро няма как да струва толкова...
Нали това ни е целта - да е същото качество, но доволно по евтино :о)
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 30, 2004
Мнения: 1083
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 12:24 pm    Заглавие: Argentum Отговорете с цитат

Аз не съм навивал трафове със сребърни проводници, надявам се обаче да ми се случи. Не съм правил и директна съпоставка Cu - Ag траф. Вярвам обаче и съм готов да се обзаложа, че елетрическата проводимост и магнитната проницаемост далеч не са единствените параметри, определящи точно звуковите качества на този метал. И още нещо. Абсолютно грешно е да се мисли според мен, че един метал може да подобри звука в звуковата верига. Той може само по-малко да навреди.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 12:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Среброто подобрява и облагородява звука! Тъй като съм върл противник на сметки, цифри и проценти и вярвам единствено на слуха си твърдя смело - среброто, сребърният припой, късите проводници до анодното, медното шаси, простата двустъпална еднотактна схема и избягаването на всякакви сложни входни схемотехники (SRPP, анодни и катодни повторители) също работят за добрия звук.

Иначе как сметките на Goro ще ми обяснят защо аз усещам ОГРОМНА разлика между захранващ електролит Black Gate WKZ и обикновен Low ESR електролит на JJ, например - и двата са 2х100uF на 500V, и двата имат съвсем малка разлика в ESR от порядъка на десетки от ома, имат и почти еднаква скорост делта на заряд и разряд и двата електролита работят при едни и същи условия? И защо премествайки захранването на половин метър с добър кабел през 2 добри куплунга звукът се разфокусира? Няма технически параметър и цифра, които да обяснят това.


Последната промяна е направена от velinski на Сря Сеп 14, 2005 12:31 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 12:30 pm    Заглавие: тф Отговорете с цитат

Напълно съм съгласен с kirilov.
Но с velinski едва 99% (пак цифри).
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 3:16 pm    Заглавие: сребро Отговорете с цитат

От тук се вижда http://www.surepure.com/products.php?ID=4&meas1_ID=12&subCat=18&units=Metric&maxRows=All, че 3 килограма сребърен проводник, достатъчен за 2 голями изходни трансформатора, струва около 2000$, а от най-чистия не повече от 4000 $.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 14, 2005 3:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

velinski написа:
Няма технически параметър и цифра, които да обяснят това.


Със сигурност има.
Проблемът е, че не знаем кой или кои са те и как да ги измерим.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.11 секунди