Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Мнения за лампов усилвател
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Мнения за лампов усилвател
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
mdi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Oct 21, 2004
Мнения: 75
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 9:41 pm    Заглавие: Мнения за лампов усилвател Отговорете с цитат

Здравейте,
Интересуват ме Вашите мнения за тази схема:

Ето и малко данни:
Input impedance: 1 MΩ
Input sensitivity: 600 mV
Nominal loudspeaker impedance: 8 Ω (4 Ω optional)
Maximum output power: 39 W into 8 Ω
Bandwidth at 1 W: 5 Hz – >40 kHz
THD+ noise (1 W/8 Ω, 1 kHz): 0.06% (B = 80 kHz)
Signal to noise ratio: 62 dB (B = 22 kHz)
88 dB (A-weighted)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 9:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

аз мога с сигурност да ти кажа след като я чуя Wink
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 11, 2005
Мнения: 621
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 13, 2005 10:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Зависи за какво ще го ползваш. Така по ми прилича на китарджийски усилвател ако се добави и предусилване Wink . есс83 си е типично "китарна" лампа с голямо усилване и ниска стръмност-неподходяща за хай-фи. пентодът на входа в триодно свързване също не ми изглежда много добре. Това си е мое лично мнение Wink
_________________
Министерство на Звука
We are the Gramomakers
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 14, 2005 1:38 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Класически клас АВ пуш пул в ултралинейно свързване.
Старичка схема, с не много добри показатели...и обратна връзка :о)
Не бих си играл да я правя, крайниият резултат не оправдава вложения труд и средства, със същият успех можеш да си изгубиш времето с нещо еднотактно и с по свирещи лампи.
Предвид на това, че явно те интересуват лапови усилватели, а вероятно нямаш никакъв опит, насочи се към нещо по простичко, пък тогава се хвърляй на по големи...
Изходните трафове не са шега работа, така, че е най добре да си платиш на някой правещ такива да ти ги навие.
Прегледай материала за Синьото хапче, това е добър старт при лампите.
И ще свири много по добре
За 200 кинта можеш да си купиш всички части и да си го събереш сам.
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lusi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 18, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Panagiuriste

МнениеПуснато на: Пет Окт 14, 2005 6:52 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако ще правиш пуш-пул по-добре виж схемата на висококачествен
лампов усилвател в списание "Радио" бр.2от 90г.
Иначе тази схема не е нищо особено-диференциален усилвател на входа и ултралинейна схема в изхода.Трансформатора за този тип стъпала изисква по-специализиран подход при изчисляването, навиването както и познания за ултралинейния режим на лампите./Не казвам че ти го нямаш/При двутактните стъпала така или иначе винаги има обратна връзка,като
ще го правиш по-добре да бъдат повече, но местни с цел по-добра симетрия и звук.Ако имаш въпроси около трафа -питай.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gogo
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Sep 17, 2004
Мнения: 512
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 14, 2005 9:32 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм привърженик на сложните схеми. Всеки един елемент по пътя на сигнала го о**ра. Така като го гледам много ми прилича схемотехнически на "засукан" транзисторен усилвател (честотонозависими обратни връзки, входни филтри и т.н.) и съм сигурен че ще свири като такъв. Както и другите колеги ти дават съвети - не се лъжи по голямата мощност (освен ако наистина не ти е необходима такава) и направи нещо по-просто еднотактно което със сигурност ще свири пъти по-добре от тази схема, а и ще ти излезе пъти по-евтино.

Rutcho e публикувал статия тук (мисля че беше "Sense" - погледни сам) на ултралинеен двутактен, а може да ти помогне и с трансформаторите (което си е голяма мъка по принцип) - мисля че това би бил по-добър вариант.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 14, 2005 9:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е една от вариациите на добре познатата схема Mullard Twenty-Watt, която всеки любител на ламповите схеми е правил поне 2-3 пъти.
Повечето мощност в сравнение с оригиналната схема е постигната с промяната на автоматичното преднапрежение на крайните лампи с фиксирано такова, което в тази схема се отразява негативно на зука, както и с повишаване анодното напрежение на крайните лампи, което скъсява живота им.
За постигане на ниски нелинейни изкривявания е вкарана 20dB обратна връзка, с която звукът на това стъпало се доближава до транзисторния. Явно който я е правил, е сметнал, че това е предостатъчно и е набутал крайните лампи почти в клас В (Оригиналната схема дава с хубав трансформатор 0.01%THD)
Стабилизацията на анодното напрежение на входната лампа е напълно ненужна и показва основно пропуските в знанията на конструктора, който е сътворил това.
За да постигнеш стабилност (липса на генерации) на тази схема, е необходим МНОГО качествен изходен трансформатор, който никак не е евтин. Със сигурност няма да можеш да си изработиш сам такъв, дори и да ти дам конструктивните разчети.

Ако държиш на тази схема, лично аз ти препоръчвам оригиналната, която мога да постна тук, както и много други по-добре звучащи схеми.

И за Бога - не прави стари схеми от "Радио"!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
IvoNovakov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jun 10, 2005
Мнения: 236
Местожителство: Russe

МнениеПуснато на: Пет Окт 14, 2005 10:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, това е класически китарен усилвател от средата на миналия век, и има място под слънцето именно като такава.Не виждам смисъл от въвеждането на фиксиран биас точно при тази изходна лампа.От тази схема се вадят спокойно 50 вата с аутобиас, подобно захранващо напрежение и товар около 6Кома.Стойността на резистора в обратната връзка е по -скоро за товар 4 ома.
Ако искаш да ти свирне, трябва да се намали захр. напрежение, да се увеличи тока на покой до чист клас А в триодно свързване и да се примириш с 20-на вата.

П.С/ Гледам,че докато пиша Ручо ме е изпреварил.Мнението ми за схемата от сп. Радио е същото като неговото.

Едит:Ручо, сега си спомних,че в оригинала на Акро-Уйлямсон на входа имаше 6SN7, за фазоинвертор също.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lusi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 18, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Panagiuriste

МнениеПуснато на: Пет Окт 14, 2005 11:10 am    Заглавие: Отговорете с цитат

До Airman.
Схемата в сп."Радио" се резличава значително от тази и като схемотехника, и като режими на лампите и като качество.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Окт 14, 2005 11:12 am    Заглавие: Отговорете с цитат

airman написа:

Едит:Ручо, сега си спомних,че в оригинала на Акро-Уйлямсон на входа имаше 6SN7, за фазоинвертор също.


Тази схема е друга. При Уилиамсън имаме фазоинвертор с разпределен товар във втората половина на входната лампа и чист Р-Р драйвер с общ катоден резистор (много я харесвам!)
Тук имаме парафазен инвертор с ЕСС83.
Mullard Twenty-Watt си е hi-fi усилвател, но със скромните 20W неизкривена мощност и 27W clipping.
Иначе си прав, че ако се напъваме да извадим повече мощност от тази лампа в P-P UL, неизбежно превръщаме стъпалото в китарджийско.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mdi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Oct 21, 2004
Мнения: 75
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Окт 14, 2005 1:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Източника на схемата е това:
http://mdi.hit.bg/Valve_Part_1.pdf и http://mdi.hit.bg/Valve_Part_2.pdf


Последната промяна е направена от mdi на Сря Окт 19, 2005 9:25 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
bojilov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Oct 08, 2005
Мнения: 15

МнениеПуснато на: Вто Окт 18, 2005 8:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ручо не е точно така,ако човек има желание-траф се навива-ще те излъжа дали в 8 или 9 клас съм бил,когато съм навивал а и смятал такива трафове с ултралинейна връзка за поне 5-6 стъпала и то съвсем прилично свирещи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Окт 19, 2005 9:11 am    Заглавие: Отговорете с цитат

bojilov написа:
Ручо не е точно така,ако човек има желание-траф се навива-ще те излъжа дали в 8 или 9 клас съм бил,когато съм навивал а и смятал такива трафове с ултралинейна връзка за поне 5-6 стъпала и то съвсем прилично свирещи.


За желание не знам, но конструкцията на изходния трансформатор изисква много познания и опит. Занимавам се повече от 15 години с това и смея да ти кажа, че за да се направи както трябва, е нужно много повече от упростените сметки в справочниците.
По принцип, ако не е навит съвсем погрешно, изходният трансформатор ще свирне, както ти се изрази "прилично" т.е. без особено да дразни слуха. Но именно усилватели с така конструирани трансформатори и схеми налепени от някое списание, дават повод за противниците на ламповия звук да го критикуват като ограничен като честотна лента и с недопустимо високи изкривявания...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
mdi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Oct 21, 2004
Мнения: 75
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Сря Окт 19, 2005 10:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря на всички за отговорите и съветите! Отказах се да правя обсъжданата схема и след доста търсене в нета се спрях на тази:



Данни:
- Изходна мощност - 7W
- КНИ - 6%
- Чувствителност 0.4V
- Диапазон - 12Hz - 30kHz без ООВ
Използвани лампи - 6Н9С, 6ПЗС, 5ЦЗС
Причините са следните:
1. Лесна е за изпълнение, в частност изходния трансформатор.
2. Според автора след многобройни експерименти е стигнал до извода, че входното стъпало реализирано по схема с динамичен товар е довело до най-добро звучене в сравнение със схеми с триод с аноден товар и паралелно включване на два триода.
3. Паралелното включване на изходните лъчеви тетроди намалява общото им изходно съпротивление и увеличава почти двойно изходната мощност на усилвателя. Има доста противоречиви мнения за паралелно включване на лампи, но аз имам възможност да ги подбера максимално близки параметри (стръмност и аноден ток), като по този начин се намалят максимално нелинейните изкривявания.
4. Притеснява ме само качеството на избраните лампи и тяхното звучене(но плюса е че ги имам в изобилие).
Ако някой има наблюдения и впечатления от тези лампи ще се радвам да ги сподели.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Окт 19, 2005 10:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

По добре ще свири с изходни пентоди 6П14П в триодно вързване и ще извадиш същата мощност...
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди