Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Акустиката ще ме довърши ...
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Акустиката ще ме довърши ...
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пон Май 15, 2006 10:29 am    Заглавие: Акустиката ще ме довърши ... Отговорете с цитат

Има ли форумци с малко повече опит в чистата акустика, че силите ми (колкото ги имам) свършиха? Crying or Very sad
Реших сериозно да се хвана с проблема за значението на фазите за баса. Вързах един синус генератор на входа на усилвателя и разхождайки се из помещението за няколко различни честоти (30, 40, 50, 60 ... 100) разхвърлях листчета с написани честотата и минимум или максимум. Обръщането на кабелите/фазите изобщо не промени местата на листчетата с надписи мин. и макс., макар да твърдях, че музикалния бас се променя значително Confused
А сега най-трагичното за мен - в интервала 50 до 60 Хц изобщо няма никой! Особено в периметъра между тонколоните ... сякаш генератора е изключен или колоните са обърнати една към друга и тотално им се вадят сигналите Exclamation Crying or Very sad Под и над тези честоти всичко си е на мястото и ОК.
Местих колоните напред-назад, в страни ... все тая.
Доколко е коректна постановката на подобно измерване, резултатът от което определено ме кара да страдам? Crying or Very sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Май 15, 2006 10:46 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Хммм...

Случвало ми се е да дрънчат прозорците на помещението, а на мястото на слушателя - няма никой. Shocked Странно пиле е петела.

В тази стая има ли чупки, ниши, допълнителни помещения, стенни или други гардероби? Ако можеш драсни една рисунка на помещението.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gattaca
чете


Регистриран на: Apr 28, 2006
Мнения: 11
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Пон Май 15, 2006 11:06 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравей,

стаята ми е с размери 5x4 метра и има доста мебели и други боклуци вътре. За известно време колони бяха в средата на дългите стени - една срещу друга. Нещо не ми харесваше как се чува и реших като теб да си направя някой експерименти с ниските честоти. Оказа се, че честоти около 50-60 херца изобщо няма....дефазирах едната колона, появиха се ама изчезна всичко под 45 херца. Въртях колоните към ъглите, към стената, нагоре-надолу......никаква разлика. Почнах да ги разнасям из стаята ама все нещо куца, най-равна АЧХ се получи като се една до друга ама тогава каква полза, че са две. Сега едната е в центъра на едната дълга стена, а другата е в единия ъгъл на същата стена. Добре се получи ама не обичам асиметрията и скоро пак ще ги разнасям.

Много объркано стана...

Един съвет - има една програмка zetscope или нещо подобно беше, пускаш с NCH Tone Generator бял шум и на другата програма гледаш АЧХ. Само дълъг кабел за микрофона трябва и тетрадка и си правиш "карта" на помещението. Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пон Май 15, 2006 11:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Постави колоните на желаните места. Отвори всички прозорци и врати и направи сравнение с резултатите при затворена стая. Ако има значителна разлика трябва да се съсредоточиш върху акустиката на стаята.
Виж в Гугъла "bass traps" и ги попрочети. Ако не те мързи - пробвай.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Май 15, 2006 12:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

за съжаление ако изравниш АЧХ в една точка, това със сигурност означава че в останалото пространство АЧХ не е равна.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Bobby
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Nov 24, 2005
Мнения: 91
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Май 15, 2006 12:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Въпроса от мен е какъв ти е пода?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пон Май 15, 2006 6:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Напиши малко за това какви са колоните и драйверите,филтрите,кутийте...

След като ме подкрасти малко и аз се поразместих малко -опитно де Smile и освен по-лошо друго не стана.Има още какво да се желае,но при тези ми колони като цяло-май повече и да искам няма да постигна-като равномерност на АЧХ ! Предполагам че колкото и да правя по акустиката на стаята-ефекта няма да е по-добър и евтин отколкото ако се вложат парите за едни по-качествени колони!Поне при мен де.

Поздрави!Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пон Май 15, 2006 6:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Благодаря за вниманието към въпроса ми!
Пода е ламиниран, но (!) е покрит с дебел вълнен килим.
В ъглите - от тавана до пода - бас трапове на Ауралекс.
Колоните - на средата на дългата стена (знам, че така е неправилно, но пък в тази стая живеем Sad ) - срещу колоните на стената 10 панела и на тавана 2 панела (60Х60см.) от studiofoam на Ауралекс (това работи с поглъщане и дифузия за висок бас и среди) , зад колоните 3 панела на стената и 3 на тавана. Помещението е отворено с два портала към едната къса страна към антре и кухничка. няма пердета, само един кожен диван и два фотьойла.
Колоните са с два баса и два басрефлекса отворени назад всяка.
Идва момчето, което ми прави проекта и като чу се втрещи Smile
На 50 Hz пробвах само едната колона вкл., едната вкл. противофазно на другата ... НИЩО! Чуват се само по ъглите на стаята и в средата срещу колоните все едно е изкл. всичко!
схема:

HELP ME! Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Май 16, 2006 8:25 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Каква е височината на помещението?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Май 16, 2006 8:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Още един въпрос - от схемата не се вижда къде са прозорците?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
gattaca
чете


Регистриран на: Apr 28, 2006
Мнения: 11
Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Вто Май 16, 2006 9:55 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако работи само едната колона как звучи, има ли си всички честоти?

Според мен спри едната колона, а на другата и намери място за да звучи добре, после спираш "настроената" и мъкнеш другата из апартамента. Наведнъж двете да докараш да свирят "оптимално" с формата на жилището ти.....трудно ми изглежда. Според мен, почти винаги ако всяка колона звучи добре поотделно, после е само въпрос на фаза за да звучат и двете добре заедно.

Успех, и по-малко нерви Smile


Последната промяна е направена от gattaca на Вто Май 16, 2006 11:04 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Май 16, 2006 10:35 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Един съвет и от мен.
Всеки trobleshooting започва с изолиране източника на проблема.
При теб проблемът е или в помещението, или в тонколоните.
Моят съвет е да вземеш назаем чифт колони, различен модел от твоите и да повториш експеримента.
Така ще имаш сигурна отправна точка...
Успех!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Май 16, 2006 11:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

gattaca написа:
Ако работи само едната колона как звучи, има ли си всички честоти?

Не, същата работа както и с двете работещи...

gattaca написа:

Според мен спри едната колона, а на другата и намери място за да звучи добре, после спираш "настроената" и мъкнеш другата из апартамента.

Въртях ги из стаята заедно с усилвателя и сигнал генератора.
Размених им местата с дивана (на скицата) и 50Хц зазвучаха малко по-силно т. е. появиха се все пак Smile
Ефектът на минимум меджу двете колони обаче е все така силен + доста по-силни честоти под и над 50Хц.
Сложих ги и на късата стена между прозорците - стояща вълна с максимум около средата на помещението. 50 Хц пак са проблем...
gattaca написа:

Според мен, почти винаги ако всяка колона звучи добре поотделно, после е само въпрос на фаза за да звучат и двете добре заедно.

Няма такова място в тази стая обаче... Sad
Отворих прозорците - без промяна за проблемната честота.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Май 16, 2006 11:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Demon написа:
Каква е височината на помещението?

2,60 м. - стените са от червени тухли с хоросанова мазилка - нова сграда.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Май 16, 2006 11:23 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Rutcho написа:
Един съвет и от мен.
Всеки trobleshooting започва с изолиране източника на проблема.
При теб проблемът е или в помещението, или в тонколоните.
Моят съвет е да вземеш назаем чифт колони, различен модел от твоите и да повториш експеримента.
Така ще имаш сигурна отправна точка...
Успех!

Направо не знам откъде да ги намеря ... Може би трябва да са отворени отпред, а не назад както са моите.
Ще идва акустик, ще мери и слуша, за да дефинира проблема...
ПО моему ще иска бас трапове, но по стените, защото ъглите са ми вече третирани догоре. Специалистът трябва да рече къде да ги слагаме...
Докато дойде обаче, нагласих горе-долу отстоянието на колоните от задната стена така, че стоящата вълна да е с минимум в средата на стаята и на дивана за слушане да е с някакъв амплитуден подем.
Малка промяна на Ъгъла между тях дава драматична разлика в проблемната честота - по ъглите става силно, между колоните затихва още...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 1 от 7

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди