Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Акустиката ще ме довърши ...
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Акустиката ще ме довърши ...
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пон Май 29, 2006 5:19 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Demon написа:
Но на въпроса: според мен най добре ще е да локализирате проблемните честоти и да съсредоточите вниманието си върху борбата с тях. Това както бе споменато не може да бъде направено с октавен/терц октавен анализатор. Най-добре използвайте анализатор без осредняване. Веднъж остановени, въпросните честоти могат да бъдет третирани.

Добре де, за въпросния "октавен/терц октавен анализатор" не бях чувал преди отварянето на темата и нормалната инженерна логика ме насочваше към обикновена спектрална картинка (FFT например) на сигнала уловен от микрофон при излъчен шум с равна (или известна) спектрална х-ка. Естествено целия тракт - от излъченото до уловеното от микрофона е с известен кал. коефициент за амплитудите на всички (интересни) честоти, после мерим, гледаме и сравняваме...
Има ли причини да не мога да си меря по този начин кривата стая?
Между другото, убеждавам се от безбройните проби Smile относно удобството на ползване на записана развивка в НЧ например спектър. Получава се веднага нагледна представа за акустичната пригодност на избраната позиция или третиране с материали... Звучи мн. емпирично, да не кажа занаятчийски, но ми върши работа Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Май 30, 2006 2:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

beauty_divine написа:
Все по-малко си мисля, че ще намеря (лесно) комплексно решение на акустичните проблеми с които се сблъсках


За среди и високи (които се разпространяват досущ като лъчи) не е проблем да създадеш зона, в която липсват интерференции (така нарчената Рифлекшън Фрий Зоун), дори и с малко акустичен материал, разполагайки го стратегически, но за ниските (които се разпространяват като вълни) въпроса стои по друг начин. Ако не третираш адекватно, "лесното комплексно решение" винаги ще бъде да чуваш едни честоти за сметка на други. Аз не бих се задововил с това. Както казах, в момента съм в процес на акустична обратботка на собственото ми помещение, обаче не с Ауралекс (заради съотношението цена / качество / площ), а с мои собствени широколентови абсорбери, за които скоро ще стане ясно на какво са способни.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Май 30, 2006 5:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
Както казах, в момента съм в процес на акустична обратботка на собственото ми помещение, обаче не с Ауралекс (заради съотношението цена / качество / площ), а с мои собствени широколентови абсорбери, за които скоро ще стане ясно на какво са способни.

Лесно е да се досетиш, че един от силно заинтересуваните от резултатите съм аз. Very Happy
Чакам с нетърпение!
Ти не идваш ли до Пловдив, поне от време на време?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Май 30, 2006 8:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

от време на време, по работа принципно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Чет Юни 01, 2006 10:32 am    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
от време на време, по работа принципно.

Ако работата ти = акустика, то с удоволствие бих те срещнал за запознанство и консултация относно приложимостта на твоите решения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Юни 01, 2006 11:21 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз също ще се радвам да ти бъда от полза, но кажи сега до къде стигна с експериментирането в ориентирането. Сложи ли си колоните на щпаийове, ориентира ли слушателското ти място по дългата част, с прозорците зад гърба ти, пробва ли и нещо друго? Не знам как ми е обягнало до сега, но гледайки чертежа на помещението ти, който си представил още в самото начало на дискусията, виждам че си сложил LENRD на място, което не е толкова ефективно. Бастрапа в ъгъла, образуван от лявата стена и портала към антрето, ще бъде много по-добре ако го сложиш в ъгъла над стената с прозорците или другате, където той е следствие на две от реалните граници на помещените ти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Чет Юни 01, 2006 3:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
Аз също ще се радвам да ти бъда от полза, но кажи сега до къде стигна с експериментирането в ориентирането. Сложи ли си колоните на щпаийове, ориентира ли слушателското ти място по дългата част, с прозорците зад гърба ти, пробва ли и нещо друго?

Здрасти Краси, животът ме мачка, но не му се давам - т.е. не съм имал време за радикални мерки, но намирам минутки за експерименти.
Сложих колоните на късата стена, тази с прозорците. Пуснах НЧ вобел и установих наличието на същата "дупка" около 50-те Хц, само, че честотно по-широка.... Confused
"Запуших" входът към едното (после и към другото, но не едновременно) помещения, които са продължение на стаята със един шкаф. Същата скапана НЧ 50Хц дупка....
scav написа:

Не знам как ми е обягнало до сега, но гледайки чертежа на помещението ти, който си представил още в самото начало на дискусията, виждам че си сложил LENRD на място, което не е толкова ефективно. Бастрапа в ъгъла, образуван от лявата стена и портала към антрето,

Very Happy Very Happy Very Happy
Същото каза, веднага щом влезе, Ленко от Димитровград! Свидетел беше и там курдисалия го наш приятел Петьо който, следва да му се признае, веднага се изчерви Very Happy Все пак, макар и безполезен сложен там, бастрапът дава симетрична, естетическа завършеност Smile

Сега сериозно - забелязах при всяко позициониране на колоните един и същи ефект:
50Хц дупка с различна ширина, при различните позиции, е само на линията на симетрия между колоните.
Заставайки пред коя да е от тях се получава на слух, завидна НЧ равномерност Exclamation
Ей това, може би, би дало ключ за разрешаване на проблема?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Юни 01, 2006 9:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

beauty_divine написа:
Ей това, може би, би дало ключ за разрешаване на проблема?


Не, това е индикация на теорията, че съотнощението модални резонанси / стоящи вълни са най-силно изразими по средата на две от границите на твоето акустично пространство. И това важи еднакво за предна / задна и лява / дясна стена, както и за таван под. Сега разбираш това от личния ти опит, после, нядявам се, щe разбереш че 38% / 62% от това разтояние дават най-добро съотношение на модални резонанси / стоящи вълни.

beauty_divine написа:
Сложих колоните на късата стена, тази с прозорците


Не, казах ти да си до стената с прозорците, а колоните съответно на адекватно разтояние от теб сочейки по посока на същите тези прозорци, но мисля че не си разбрал защо. Погледни по-горе какво мисля по този въпрос. По този начин и малките помещения, играейки ти като ехови камери, ще останат зад колоните и далеч от теб. Факт, който сам по себе си също е от значение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 9:07 am    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
Не, казах ти да си до стената с прозорците, а колоните съответно на адекватно разтояние от теб сочейки по посока на същите тези прозорци, но мисля че не си разбрал защо.

Embarassed Embarassed Embarassed
Планирано за пробване Smile
Исках да те попитам също, дали относително ниският таван (знаеш какво е новото строителство - 2,60м.) не ми играе също лоша роля?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пет Юни 02, 2006 2:11 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
beauty_divine написа:
Ей това, може би, би дало ключ за разрешаване на проблема?


Не, казах ти да си до стената с прозорците, а колоните съответно на адекватно разтояние от теб сочейки по посока на същите тези прозорци, но мисля че не си разбрал защо. Погледни по-горе какво мисля по този въпрос. По този начин и малките помещения, играейки ти като ехови камери, ще останат зад колоните и далеч от теб. Факт, който сам по себе си също е от значение.

Мисля, че те бях посъветвал същото Smile . Моля направи опита и пиши резултата Cool
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Съб Юни 03, 2006 10:21 am    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
Сега разбираш това от личния ти опит, после, нядявам се, щe разбереш че 38% / 62% от това разтояние дават най-добро съотношение на модални резонанси / стоящи вълни.

62% е "ново" число, досега знаех 9от теб) и пробвах само с 38% Wink
Би ли добавил малко инфо?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Съб Юни 03, 2006 10:23 am    Заглавие: Отговорете с цитат

yamikto написа:
Моля направи опита и пиши резултата

Понеже имам семейни дертове Crying or Very sad , ще мога най-рано вторник-сряда .
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Юни 04, 2006 1:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

beauty_divine написа:
Исках да те попитам също, дали относително ниският таван (знаеш какво е новото строителство - 2,60м.) не ми играе също лоша роля?


Паралелността на две от границите на акустичното ти пространство, и въздуха м/у тях, е причината за възникването на основните модални резонанси (аксиалните моди). Тавана, бидейки част от такава интерференция, е много важен фактор. Принципно той и пода са на най-късо разтояние един от друг, следствие от което се формират най-лошите моди - тези, които резонират най-остро.

Препоръчително е да не поставяш слуштелското ти място по средата на този паралел. Там съотношението модални резонанси / стоящи вълни е най-силно изразено. Както вече не веднъж споменах, 38% от това ратояние е най-благоприятно за теб - голдън пойнт.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Чет Юни 08, 2006 8:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
Паралелността на две от границите на акустичното ти пространство, и въздуха м/у тях, е причината за възникването на основните модални резонанси (аксиалните моди).

Би ли дал една, по възможност, разбираема дефиниция на тези две понятия-модални резонанси и аксиални моди? Влязоха вече в употреба и преполагам на някои от нас (вкл. себе си) не им е съвсем ясно значението им.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Юни 08, 2006 10:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Модите, както вече стана ясно, са натурални резонанси, които образуват своя амплитуден подем и гъстота в пряка зависимост от геометрията на акустичното пространство. Основните са тези, които се активизират м/у две от паралелните граници на помещението - аксиалните моди. За пример, избирайки една от трите паралелности - дългата част на стаята (предна / задна стена, с разтояние помежду им 4м), главният модален резонанс, образувал се само и единствено от разтоянието м/у тези две повърхности, ще бъде ~ 42.40Hz. Разбира се, амплитуден подем, макар и по-леко изразен, ще присъства и на 84.80Hz, 127.20Hz, 169.60Hz и т.н. Това се нарича аксиален мод.

Модите, се обрзуват и по още два начина. Когато са намесени 4 от границите на акустичното пространство (тангенциален мод) и когато са намесени всичките 6 (обликю мод).

Модите се охарактеризират и с още един показател - модално-резонансното затихване. Това означава, че честотите в музикалното възпроизвеждане, които отговарят на модите, не само ще звучат много по-силно от колкото е в действителност, но и ще затихват много по-дълго (RT60 от 1.0 ~ 2.5 секунди) от незасегнатите. Разбира се, тези разлики във времената са крайно нежелателни за това и се изисква да се държат под око.

Неравномерността на честотоното разпределение, следствие от модите и акустичните интерференции, и големите разлики във времевото затихване на модалните резонанси (RT60: времето за което резонанса затихва с 60 децибела) са главните показатели които охарактеризират звученето на всяко едно помещение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 6 от 7

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.12 секунди