Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Проблеми със съседите:)
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Проблеми със съседите:)
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
maniak
чете


Регистриран на: Aug 24, 2006
Мнения: 13

МнениеПуснато на: Вто Сеп 19, 2006 9:56 pm    Заглавие: Проблеми със съседите:) Отговорете с цитат

Мисля че темата не е точно за акустика но все пак...Според мен проблема засяга повечето аудиофили живеещи в панелка.От скоро съм във форума и мисля че е излишно да споменавам, че си лягам и ставам с мисълта за Етери,Догц, Хорни ТЛ-и и всякакви DIY.Но за сега сме в период на образоване и четене.До направата на мои собствени има още много време.Междувременно обаче сегашото озвучение вкъщи създава сериозни проблеми със съседите, а отскоро се почвиха и бебета под и над мен.Та стигнахме и до същността на въпроса.Може ли някой да ме посъветва какво да предприема за активна звукоизолация?Мой приятел си сложи гипсокартон, а м/у него и стената някаква вата.Това дали е достатъчно?До колко помагат корите от яйца?Знам че са за разбиване на звуковите вълни, но дали ще има полза от тях ако се сложат в/у стена а отгоре гипсокартон?По отнощение на суб-а.На няколко места видях и прочетох че се слага в/у плоча(мрамор,гранит т.н.).Но все пак голяма част от баса си отива при съседите.Какво препоръчвате за тавана и пода?Мислех да се насипе пода с пясък и отогре паркет/ламинат но пясъкът кондензира та ще се търси друго решение.Остава тавана.Не знак окачените тавани какво влияние оказват?По Практикер и Бриколаж се продават панели от нещо като стириопор.Прочетох че не се препоръчва за подобряване на акустиката,но дали ще демфне нещо от това което отива при съседите?Ще се радвам ако някой вече е решил поне отчасти тези проблеми или поне знае някакви хитринки за тяхното разрешаване.Благодаря предварително на всички отзовали се!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Mar 05, 2005
Мнения: 691
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 20, 2006 8:05 am    Заглавие: Re: Проблеми със съседите:) Отговорете с цитат

Има вариант като за начало със слушалки ,докато събереш достатъчно идеи за квартирата ,вместо да правиш кукушарник.
А ако ти хареса(слушалките) може да останеш и с тях докато събереш шък истинска аудио системка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Сеп 20, 2006 8:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

maniak написа:
Мисля че темата не е точно за акустика но все пак...


Не си се объркал. Звукоизолацията е обект на акустиката.

maniak написа:
Мой приятел си сложи гипсокартон, а м/у него и стената някаква вата.Това дали е достатъчно?


Дали е достатъчно зависи от желания STC (Sound Trasmission Class) стандарт, което предопределя основните фактори (има и още) - масивността на изолационния материал, дали е инсталиран с механичен декоуплинг (което увеличава ефекта на TL - Transmission Los), големината на въздушната междина м/у него и стена и това как / дали тя е демпната. Общо взето гипскартона играе много важна роля както в звукоизолацията така и в звукоабсорбацията (на ниски честоти чрез диафрагмен прнцип). Само за пример - половин инч гипскартон, инсталиран на 40см от стената има коефициент на поглъщане 0.29 за 125Hz и дори още по-голям за 63Hz!

maniak написа:
До колко помагат корите от яйца?Знам че са за разбиване на звуковите вълни, но дали ще има полза от тях ако се сложат в/у стена а отгоре гипсокартон?


По-добре следвай пътя на твоя приятел, защото с корите от яйца тръгваш в грешна посока - нямаш полза от тях.

maniak написа:
По отнощение на суб-а.На няколко места видях и прочетох че се слага в/у плоча(мрамор,гранит т.н.).Но все пак голяма част от баса си отива при съседите.


Сложи както него, така и другите озвучителни тела на конуси или шпайкове.

maniak написа:
Какво препоръчвате за тавана и пода?


За тавана определено гипскартон със всичките му тънкости за инсталиране.


Последната промяна е направена от Krasi Yonchev на Сря Сеп 20, 2006 7:13 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Сеп 20, 2006 10:05 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Както каза SCAV има МНОГО тънкости при монтирането на гипскартона. Най-добре е да се направи многослойна конструкция, която обаче е трудоемка и скъпа. Корите от чйца ги изключваме като възможност моментално. Остава да прецениш дали ти се инвестира и до колко в подобно начинание.....
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Mar 05, 2005
Мнения: 691
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Сеп 20, 2006 4:37 pm    Заглавие: Re: Проблеми със съседите:) Отговорете с цитат

Да! и си окачи висящ таван от гипсокарон за горните съседи , тях не ги забравяй What u think
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Sylis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Jun 20, 2005
Мнения: 679
Местожителство: Лясковец (студент в София)

МнениеПуснато на: Сря Сеп 20, 2006 6:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Има и акустичен такъв...с отвори по него с различен диаметър,само че за жалост е доста по скъп от обикновенния Wink
_________________


USB DAC PCM2706 + TDA1543
Red Pill
Full Range + 6 m Horn
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Сеп 20, 2006 6:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

sylis написа:
Има и акустичен такъв...с отвори по него с различен диаметър...


Който не е подходящ за целта.
_________________
Acoustic Waves
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
maniak
чете


Регистриран на: Aug 24, 2006
Мнения: 13

МнениеПуснато на: Сря Сеп 20, 2006 10:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре.Значи за стените стана ясно че ще е гипсо-картон.Стандартната междина мисля че е 50мм и се запълва с някаква вата-не знам дали е минерална.За тавана има още какво да му се мисли.Позаглеждах и корка но за него съм чувал раздвоени мнения.Пък и цената му си е висока.Какво остава обаче за пода?Само шпайкове на колоните и суба ме съмнява да ме спасят.Колкото до средствата-ами мисля 4е това си е дългосрочна инвестиция.Искам когато един ден мога да си позволя Етери да си ги пусна както си трябва.От това което прочетох за тях мисля че звукоизолацията трябва да е на много добро ниво за да им устоиSmile)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Сеп 21, 2006 5:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

maniak написа:
Значи за стените стана ясно че ще е гипсо-картон.Стандартната междина мисля че е 50мм и се запълва с някаква вата-не знам дали е минерална


Ако наистина си решил да го правиш както трябва и имаш възможност да вложиш нужните средства ти препоръчвам два леъра 1/2" гипскартон слепени с висикокачествен вискo-еластичен демпинг компонент от Green Glue Company. Препоръчвам ти го пред вариант с двойно повече маса (което в същност води до TL пик от 4-5dB), въздушна междина и вата.

maniak написа:
Какво остава обаче за пода?


Дървена конструкция, вата, два леъра шперплат и отново виско-еластичен компонент за демпинг между тях. Финиша отгоре остава по твой вкус.

maniak написа:
Колкото до средствата-ами мисля 4е това си е дългосрочна инвестиция


Ти го каза.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jo-golemiq
чете


Регистриран на: Jan 04, 2006
Мнения: 5
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Сеп 21, 2006 11:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

не разбирам много от аудио и от изчисления моля да ме извините ако напиша някоя велика глупост но гипс картона ми е силата
значи за тавана препоръчвам метален профил с гумирана лента вата и два пласта гипс картон дървена конструкция наистина е по добре но аз прави сухи греди поне в софия не съм виждал
за пода пак вата отгоре осб или шпрплат зависи какъв ще е финиша не е зле да помислиш и за стените особенно щом е панелка , шперплата според мен е по добрия материал но картона 6-7 лв на кв.м.
ако ще го правиш "един път" нека някоий от специалистите да ти изчисли спрямо системата колко децибела "гониш" ъгло отражатели и други подобни да си стане една аудио стая като хората така и так ще инвестираш една бала пари
от гипс картон може да се направи и допълнителното акустично обработване
ако ше го правиш свиркаи мога да ти го направя
ако ще го правиш сам мога да ти пратя материали как се прави и да ти обясня по подробно на кануф има доста добри системи
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Сеп 22, 2006 8:58 am    Заглавие: Отговорете с цитат

jo-golemiq написа:
нека някоий от специалистите да ти изчисли спрямо системата колко децибела "гониш"


Самото изчисляване на STC коефициента не е проблем. Както при звукоабсориращите материали, така и при звукоизолационните, осредените стандарти (NRC и STC съответно) не дават информация какво точно се случва под 125Hz. Проблема е в самия стандарт.

Коефициента на TL, за каквато и да е била стена, варира в зависимост от честотата и поради тази причина стойност като STC40 не означава, че стената ще спира звука с 40dB. Ще го спира но за коя честота? Точно заради това две стени с еднакви STC коефициенти могат да имат огромна разлика в TL за ниските октави, което мисля е много важно защото игнорира може би най-проблемния честотен пояс!

jo-golemiq написа:
от гипс картон може да се направи и допълнителното акустично обработване


Да, ако е изпълнено както трябва, резонансната честота на конструкцията служи за абсорбиране чрез диафрагмен принцип (за това ли си мислиш?), но това в никакъв случай не е края на акустичното третиране. По скоро е един + за бъдещо обработване.

Мисля, че не е и невъзможно (технически) тавана да се направи с наклон - нисък в едната си част (в която ще се намират слушателя и колоните) и висок в другата, като по този начинин биха се избегнали ранните отражения от тавана - нещо, което за мен е от първостепенна важност при обработването им.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Sylis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Jun 20, 2005
Мнения: 679
Местожителство: Лясковец (студент в София)

МнениеПуснато на: Пет Сеп 22, 2006 9:46 am    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:

Мисля, че не е и невъзможно (технически) тавана да се направи с наклон - нисък в едната си част (в която ще се намират слушателя и колоните) и висок в другата, като по този начинин биха се избегнали ранните отражения от тавана - нещо, което за мен е от първостепенна важност при обработването им.


Аз работя именно това,лепене и монтаж на гипсокартон.Точно такъв таван правихме преди около 3 седмици на една къща в Драгалевци.Тавана си беше на скат и имаше разлика почти 40 см,но не на дългата ами на късата страна (10х5,5 м за стените),а празното пространство между картона и тавана 15-16 см.От акустика много не вдявам,но все си мисля че за целта с ранните отражения това трябваше да е на дългата страна. Rolling Eyes
_________________


USB DAC PCM2706 + TDA1543
Red Pill
Full Range + 6 m Horn
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Сеп 22, 2006 1:30 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

sylis написа:
От акустика много не вдявам,но все си мисля че за целта с ранните отражения това трябваше да е на дългата страна.


Да, трябвало е, но мисля наклона е малък за целта.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
jo-golemiq
чете


Регистриран на: Jan 04, 2006
Мнения: 5
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Сеп 22, 2006 9:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

в момента правя студио което се прсви по следноят начин
пресована каменна вата два пласта гипс картон 6 см. въздушна възглавница пак вата и картон и така три пъти дървена конструкция с ужасно криви греди накрая акустичен картон на точно определени мета
мисля че това спира какъвто и да е звук, но проблема е че се получава стена дебела 70 см. в случея мисля че не е нужно чак толкова пластове ,а как се изчислява незнам
пода пак вата два пласта осб вата шперплат някъкъв специален мокет дебел около сантиметър с интересна форма ако мога ще го снимам
както казва колегата не е проблем тавана да се направи наклонен вълнобразен куполен какъвто е нужно
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
jo-golemiq
чете


Регистриран на: Jan 04, 2006
Мнения: 5
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Сеп 22, 2006 9:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

scav иммам предвид гипс картон на равни по големина симетрично разположени отвори също так различни по големина отвори не симетрично разположени отвори
пано с точно определена големина и точно разположение което излиза от стената с 6 см. напред или вградени в стената на гърбът на картона има залепен плат да не дишаш ватата
не знам дали е краиното акостично оформление и за кои честоти играе роля
но мисля че доста по важна е формата на стаята която с картон я правиш каквато си пожелаеш
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.11 секунди