Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Еднотактен клас А с полеваци
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Еднотактен клас А с полеваци

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Полупроводникови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
bachelor
има опит
има опит


Регистриран на: Aug 10, 2006
Мнения: 198
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 27, 2007 5:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

John3V написа:
благодаря за безценната информация - да бил свирел усилвателя Laughing
И как по-точно ще се отразят тия мизерни 100микрофарада на фона на 10-те к микрофарада?
Въпросът е риторичен.

sith-cat написа:
John3V написа:

За какво се слага последователно на товара в паралел на 10000uF oще 100uF или е печатна грешка?
С каква индуктивност са дроселите?


Вероятно става въпрос за сребърно-танталов електролитен кондензатор и се слага, за да... свири усилвателя Wink



Обръщам внимание на подчертаното Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
analogsa
има опит
има опит


Регистриран на: Nov 24, 2006
Мнения: 6

МнениеПуснато на: Вто Мар 27, 2007 6:45 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

John3V написа:
А може ли малко инфо?
Защо се ползва еднопътно изправяне fr604?
Как се получава 24-25V, като се захранва от 2х~20V? Същия въпрос важи и за другото захранване.
За какво се слага последователно на товара в паралел на 10000uF oще 100uF или е печатна грешка?
С каква индуктивност са дроселите?


Изправянето не е еднопътно. Не съм сигурен как беше на български но тази схема се нарича center-tapped full wave. Има по малко шум от превключване на диодите в сравнение с моста. Като се вземе предвид пада в/ху дросела (1волт?) ще излязат около 25волта на изхода.

Големият електролит има лоши параметри при високи честоти и нарастващ импеданс. По малкият компенсира.

А аз си мислех че този форум не бил за начинаещи Confused

Много одобрявам отделното захранване за входният Fet - свири много по-добре така отколкото с генератор на ток.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 27, 2007 10:21 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

John3V написа:
благодаря за безценната информация - да бил свирел усилвателя Laughing
И как по-точно ще се отразят тия мизерни 100микрофарада на фона на 10-те к микрофарада?
Въпросът е риторичен.

Въпросът е меко казано смешен Smile
Много добре ти е разяснил материята колегата в горният пост, надявам се да си разбрал поне донякъде за какво иде реч.
Въпросите, които задаваш ме карат да си мисля, че известно време ще е добре да пишеш за усилватели само ТУК.
Добре е човек да оценява обективно способностите и знанията си, следствие на което да знае кое и как (не) трябва да коментира, така, че да не предизвиква усмивки у хората, които го четат.
Това е усилвател от висок клас, който въпреки привидната си простота не е лъжица за всяка уста и направата му изисква солидно познаване на материята, както и достатъчно добър опит в електрониката.
П.П. Малко елементарни зависимости:
Амплитудна стойност на напрежението/тока (променлив, синусоидален, това мисля, че няма нужда да го обяснявам какво е и защо е така) е с sqrt(2) по голям от ефективната стойност, т.е. около 1.414 пъти.
Обратно:
ефективната стойност е около 0.707 от амплитудната.
При 20 волта променливо, постоянното след изправянето и филтрацията в идеалния случай е малко над 28 волта.
Предвид тока (2.8А) и следващият от това пад около волт и нещо в/у диода и също толкова и върху дросела, напрежението стазва около 25 волта.
При лоши фитриращи кондензатори с високо вътрешно съпротивление, нещата ще бъдат и по зле, т.е. може да се загуби и повече, заради по големите пулсации в този случай.
Това са елементарни неща, които ако човек не знае, е по добре да не се занимава с електроника. Рискува да го убие тока или да запали жилището си.
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
John3V
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Mar 14, 2007
Мнения: 32
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Сря Мар 28, 2007 8:23 am    Заглавие: Отговорете с цитат

@Daniel Petrov:
Въпросите ми бяха към теб, тъй като ти си пуснал схемата.
И все още очаквам да кажеш поне с каква индуктивност са дроселите, а мощността на съпротивлението от 2.2Ohm (според протичащия ток, посочен в контролната точка излиза над 30W).
А относно по-малкия шум на този вид захранване - не съм много сигурен. Вярно е, че по-малкото диоди си казват думата, но при реално измерване на две схеми не открих разлика - затова и питам.

btw, кондензатора на изхода наистина ли трябва да е толкова голям 10000uF? При подобни схеми за толкова ниска мощност обикновено капацитети от порадъка на 1000uF вършат перфектна работа.
А щом "малкия" кондензатор се намаля индуктивността на големия електролит, не е ли по-удачно този кондензатор да е неполярен?
_________________
Сложните проблеми имат прости и лесни за разбиране грешни решения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Мар 28, 2007 9:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако масата на усилвателя не е занулена, има съществена разлика между изправител с гртц и със средна точка на трансформатора. При гретца, когато диодите са запушени, масата на усилвателя няма галванична връзка с вторичната на трансформатора. Трансформатори без екранна намотка и голям капацитет между първичната и вторичната вкарват смущения и то не през захранването.
Ако източника на сигнала не е със занулена маса (повечето са такива), усилвателя също не е желателно да се занулява.
За стойността на дроселите ползвайте формулата на Томсон и разбира се с въздушна междина. Има калкулатор - PSUD2, който също може да ползвате.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
georgek
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 02, 2006
Мнения: 23
Местожителство: Исперих

МнениеПуснато на: Сря Мар 28, 2007 9:49 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Предполагам Даниел е пуснал тест за интелигентност Smile
R-а трябва да е 0.22 Ом (Иначе Закона Ома казва че пада върху му ще е повече от 6 Волта... - горкият транзистор....).
При тази постановка мощността която се налага да разсее е по малко от 2 Вата (P=I*I*R), което и в оригинала си дава 17.248W а не 30W
_________________
Good artists copy, great artists steal.
Pablo Picaso
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Мар 28, 2007 9:50 am    Заглавие: Отговорете с цитат

John3V написа:
@Daniel Petrov:
Въпросите ми бяха към теб, тъй като ти си пуснал схемата.
И все още очаквам да кажеш поне с каква индуктивност са дроселите, а мощността на съпротивлението от 2.2Ohm (според протичащия ток, посочен в контролната точка излиза над 30W).
А относно по-малкия шум на този вид захранване - не съм много сигурен. Вярно е, че по-малкото диоди си казват думата, но при реално измерване на две схеми не открих разлика - затова и питам.

btw, кондензатора на изхода наистина ли трябва да е толкова голям 10000uF? При подобни схеми за толкова ниска мощност обикновено капацитети от порадъка на 1000uF вършат перфектна работа.
А щом "малкия" кондензатор се намаля индуктивността на големия електролит, не е ли по-удачно този кондензатор да е неполярен?


Резистора е R22, т.е. 0.22 ома.
Нали не си мислиш, че седя постоянно пред компа, тръпнейки в очакване да се появи някой такъв като тебе, за да му отговарям на въпросите? И, че получавам заплата от министерството на образованието за това?
Кое е най удачно и какво трябва (според теб), касае един евентуален друг процес, в който ти си дизайнера. В случая така съм решил/сметнал аз.
П.П. 1000 микро стигат за разделителен на автокасетофон с ТДА2003/4, но там не говорим за хай-фи въобще.
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 15, 2007 12:04 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Схемата претърпя сериозни промени с цел подобряване на качеството и опростяване. Захранването на първия транзистор е вдигнато на 45В и е стабилизирано с ценери. Дроселът по захранване е 3Н/140 ома.
Крайният транзистор се захранва с 27В през дросел 150mH и има начален ток 2.8А.
Изходната мощност е около 9-10 вата при 4 ома.
Ицо (demiurg) идва при мен снощи да го слуша (поради чисто технически проблеми слушахме само един канал).
Нека сподели впечатления Smile
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Demiurg
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Dec 09, 2004
Мнения: 268
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Авг 15, 2007 12:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз техническата част не мога да обсъждам, само слушам, но ми хареса. Very Happy Слушахме Pink Floyd, Dream Theater, Diana Krall, Anna-Maria Jopek, Norah Jones, че даже и Dave Holland Big Band. Все дискове, които мисля че ги знам наизуст, и в които пак открих нови неща...

Даже и на един канал си личи всеки инструмент - ясно дефиниран и като честота, и като тембър, и къде е в пространството. Даже има и "въздух между инструментите", какъвто съм слушал само при ламповите усилватели. Не знам как да го кажа, но има някакъв "лампов" характер тоя усилвател. И е хипер бърз !!! И хипер детайлен !!!
Най-накратко - дори и така както го слушахме, насипан на масата, звучеше прекалено добре !! Нямам търпение да го чуя по- събран, на два канала, и то вкъщи !!! Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Полупроводникови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.11 секунди