Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - OB
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

OB
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Flame wars
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Юни 05, 2007 6:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

gogo написа:
При ОВ акустичната среда (*стаята) влияе в най-голяма степен (отнесено спрямо другите варианти ОТ), влияние оказват и височината на драйвера спрямо пода, разстоянието спрямо странични/задни стени.


Не съм слушал Опън Бафъл конструкция, но влиянието от стята, за което говориш по-горе, важи със същата сила и при другите ОТ. Акустичната среда се формира точно от разположението на ОТ и слушателя в стаята - т.е. модалните центрове (силното и слабо наляган на модите спрямо паралелите...), и тук грешиш като ги разграничаваш. Ако прояваваш интерес мога да ти покажа как се формира акустичната среда за двулентово бас-рефлексно (задно разположен) тяло, в рамките на 60см спрямо модалните зони на дългия паралел (само!) а ти, от твоя страна, да покажеш същото действие но при ОБ?
_________________
Acoustic Waves
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
haralanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 20, 2007
Мнения: 144
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Юни 05, 2007 7:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

ultimate написа:
Свободни от тези недостатъци са само хорните. Те са единствените апериодични /безрезонансни/ ОТ "по рождение". В тях звуковата енергия тече еднопосочно, без отражения и хелмхолцови резонатори. Като при това, бидейки акустични трансформатори, отдават цялата енергия от мембраната към въздуха.


След какви ли не експерименти с различни типове акустично оформление, вече съм абсолютно убеден в предимствата на конструкцията тип "хорна". Особено ако се използва басов говорител с много нисък Qes (и съответно Qts) и ниска резонансна честота могат да се постигнат просто чудеса.

Едно е да видиш как един 22-сантиметров говорител едва трепти и с лекота възпроизвежда честоти, които ако трябва да "извадим " с един 30см бас драйвър монтиран в затворен обем, е необходимо да го разклатим с поне 5мм за да постигнем същия резултат, но при далеч по-голямо задъхване от страна на втория...
Мисля че късите хорни на Rutcho са безпрецедентно доказателство за това. Няма да забравя как всички останаха с отворени усти на изложението на 13-ти Април и не можеха да повярват че озвучителни тела с такъв размер и с такъв диаметър на говорителя, са способни на толкова дълбок и разтърсващ бас. Дори имаше и такива, които си помислиха, че е включен 15 инчовия събуфер на B&W
_________________
E=mc^2 +/-3dB


Последната промяна е направена от haralanov на Вто Юни 05, 2007 8:20 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Вто Юни 05, 2007 7:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

haralanov написа:
...вече съм абсолютно убеден в предимствата на конструкцията тип "хорна". Особено ако се използва басов говорител с много нисък Qes (и съответно Qts) и ниска резонансна честота могат да се постигнат просто чудеса...

- но вече с помощта на втори драйвер, нали. Мисля, че темата не е за това да се отговори кое е по-добро - хорна или open baffle. Мисля, че това е един от въпросите, които просто не водят в конструктивна посока.
Гого и Велински - възможно ли е да качите снимки, тук, конкретно в тази тема - мисля, че няма да бъде излишно Smile
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gogo
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Sep 17, 2004
Мнения: 512
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 06, 2007 9:38 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Krasi Yonchev написа:
Ако прояваваш интерес мога да ти покажа как се формира акустичната среда за двулентово бас-рефлексно (задно разположен) тяло, в рамките на 60см спрямо модалните зони на дългия паралел (само!) а ти, от твоя страна, да покажеш същото действие но при ОБ?


Да, ти можеш да ми покажеш, но аз се боя, че не мога Embarassed - просто не съм такъв капацитет като теб в областта на акустиката Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
gogo
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Sep 17, 2004
Мнения: 512
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 06, 2007 9:44 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Teodor Gugulanoff написа:
Мисля, че темата не е за това да се отговори кое е по-добро - хорна или open baffle. Мисля, че това е един от въпросите, които просто не водят в конструктивна посока.
Гого и Велински - възможно ли е да качите снимки, тук, конкретно в тази тема - мисля, че няма да бъде излишно Smile


Разбира се, че не водим такъв спор (поне аз). Всяко нещо (хорна или ОВ) си има и предимства, и недостатъци - на всеки е ясно това.
А за какви снимки става въпрос?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 885
Местожителство: Троян / Априлци

МнениеПуснато на: Сря Юни 06, 2007 9:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

gogo написа:
Teodor Gugulanoff написа:
Мисля, че темата не е за това да се отговори кое е по-добро - хорна или open baffle. Мисля, че това е един от въпросите, които просто не водят в конструктивна посока.
Гого и Велински - възможно ли е да качите снимки, тук, конкретно в тази тема - мисля, че няма да бъде излишно Smile


Разбира се, че не водим такъв спор (поне аз). Всяко нещо (хорна или ОВ) си има и предимства, и недостатъци - на всеки е ясно това.
А за какви снимки става въпрос?

Ами за ето такива Smile -

Да, знам - могат да се видят в Раздел 'Моята система', просто си помислих, че няма да са излишни и в тази тема за ОВ. Мен лично ме кефят много, поздравления
_________________

What this world needs is a good 5 Watt amplifier ~ Paul Klipsch
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Сря Юни 06, 2007 9:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Моите не са за снимка - гол тополов шперплат - засега са работна версия, като постигна звученето, което търся ще се фурнироват и снимат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Юни 07, 2007 11:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

gogo написа:
Да, ти можеш да ми покажеш...


...как, със стъпки от по 5см (в общо 12 фрейма), се формира нискочестотният баланс при изнасяне на озвучителните тела извън зоната със силно налягане на най-ниския модален ред (задната стена), образувал се от дългия паралел на помещението? Първия фрейм е при разтояние от задната стена 45см а последния 100см.

























Eфекта се наблюдава при двулентово бас-рефлексно (задно разположен) ОТ в помещение с размери 2.60 x 3.40 x 5.60. Разтоянието от центъра на нискочестотния драйвер спрямо страничната стена и пода са фиксирани стойности, съответно 85см и 100см. Измервателния микрофон е поставен на слушателското място, което се явява 38% от дължината на помещението - голдън поинт.

П.П. Забравих да кажа, че по време на експеримента, който проведох преди година, помещението беше експериментално третирано с 4 модални бастрапа и 4 широколентови абсорбера.
_________________
Acoustic Waves


Последната промяна е направена от Krasi Yonchev на Пет Юни 08, 2007 11:25 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
N.Jordanov
има опит
има опит


Регистриран на: Aug 23, 2005
Мнения: 284
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юни 07, 2007 1:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако позволите и от мен едно измерване на ОБ ...
Стаята е 2.60 х 3.30 х 7.90, но колоните са разположени на дългата стена Confused



Със зелено съм измерил Fostex 206 (ОБ)


_________________
_________

Sidesk - Multimedia software

http://www.sidesk.org


Последната промяна е направена от N.Jordanov на Чет Юни 07, 2007 3:46 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Юни 07, 2007 3:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

N.Jordanov написа:
Ако позволите и от мен едно измерване на ОБ ...
Стаята е 2.60 х 3.30 х 7.90, но колоните са разположени на дългата стена Confused


С зелено съм измерил Fostex 206 (ОБ)



И какво разбираме от това измерване? Rolling Eyes
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
N.Jordanov
има опит
има опит


Регистриран на: Aug 23, 2005
Мнения: 284
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Юни 07, 2007 3:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Голям спад на ниските честоти при ОБ.
Интересно ми беше с колко ... и къде точно се "отрязват".

И при трите озв. тела се забелязват падове около : 60,80,100,120 Hz.
Преполагам заради разположението по дългата страна, а и от малкото разстояние до задната стена.

Ще ми е интересно като завърша хорната да видя как ще се промени АЧХ-то. Кои честоти ще се увеличат и с колко?

А и ако успея да направя измервания през 5-10 см (както Краси) ще е интересно да се види как разположението на хорната (спрямо задната стена) влияе на звука.
_________________
_________

Sidesk - Multimedia software

http://www.sidesk.org
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Flame wars Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди