Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - 300В - митове, легенди и реалност.
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

300В - митове, легенди и реалност.
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 10:07 am    Заглавие: 300В - митове, легенди и реалност. Отговорете с цитат

"Нейно величество 300В"... суперлативите за нея са много, а дали е така в действителност?
Нека направим едно сравнение между нея и фамилията 2А3 - визирам триодите 2А3, 6A3, 6B4G, 6С4С, 2С4С, които в общи линии имат почти еднакви анодни характеристики.
Първото нещо, което се "набива на очи" е факта, че катода на 15 ватовия триод осигурява по голяма емисия от този на 40 ватовия на 300В! И това е съвсем нормално, поради факта, че катода на фамилията 2А3 "гълта" 6.3 вата, спрямо 6 вата за 2 пъти и половина по-мощната прехвалена 300В!
Липсата на достатъчна емисия и особеностите (слабостите) в конструкцията на оригинала на Уестърн Илектрик (по който се правят повечето копия на триода) са причината за липсата на "високи"високи честоти, както и на нисък бас. Басът преимуществено е в диапазона 50-80 херца, наподобявайки звукът от басрефлекс, което пък обяснява защо се харесва на толкова много хора - просто са свикнали да чуват нещо такова.
Другото, което не убягва на ухото е голямото ниво на микрофонен ефект, който е забележим дори тогава, когато почукаме лампата на голо (без да е включена), без дори да я опираме до ухото - тя просто си дрънчи. Плоският анод, малкото разстояние между катода и решетката, както и недоброто опъване на нитките на катода са причината в нета да се появяват снимки на усилватели с 300В, демпфани с дюшеци, за да се намали ефекта на микрофония, предизвикан от налягането на озвучителните тела Smile
За сравнение 2А3 е "глуха" в това отношение. Не случайно отзивите за нея винаги са били доста по-добри, единствения недостатък е по-малката изходна мощност.
В тоя аспект още нещо, малко встрани от темата:
Тук нееднократно се е дискутирала темата относно пускането на лампите в режими, надвишаващи максимално допустимите, препоръчани от производителя, като повечето мнения са били негативни.
Използването на по-високо анодно напрежение, което пък води до отделянето на по голяма мощност от анода НЕ ВОДИ до съкращаване на живота на лампата, стига анода да може безпроблемно да разсейва въпросната топлина, без да се нагрява недопустимо (разбирай да е червен или в крайна фаза да е потекъл отвътре по балона Smile )
Превишаването на номиналната емисия от катода е причината лампите да живеят много по-малко.
Като пример мога да дам един експеримент, който правих наскоро:
6С4С, 70мА аноден ток (почти толкова, колкото е препоръчал производителя, иначе катода по дейташиит осигурява минимум 140мА)
520 волта захранващо напрежение, от което като извадим пада върху катодния резистор и изходния трансформатор, право около 415 волта върху лампата, иначе казано около 29 вата в анода, т.е. 2 пъти повече от допустимото. Аноден товар 5.5к, 15 кв. см. сечение на изходния трансформатор.
Никакви проблеми, анода е по черен и от черна дупка, лампата свири УЖАСЯВАЩО добре, така, както никога няма да свирне легендата 300В, пускана във всякакви възможни режими, с абсолютно същата входна част, използвана и за 6С4С и същия аноден товар ( с по-малък става още по зле).
Почти 5 вата изходна мощност, което при 96дБ/ват/м създава доста сериозен джангър и шумов проблем за съседите.
В последствие намалих разсейваната мощност на около 25 вата, като изходната, неизкривена мощност остана около 4.5 вата.
Абсолютно никакви проблеми за изходната лампа, така, както няма проблеми и с толкова "масов" усилвател като Синьото хапче, на който крайната лампа е в подобен режим. С това визирам сериозен период от време - има "хапчета", които работят безпроблемно от години.
Дали ще изберем да купуваме несвирещи триоди за по 250-750 лева чифта (WE 300B отива и до 2000$), или ще си купуваме свирещи такива (дори да е малко по на често) за по 15-30 лева бройката (малко повече за 2А3) е въпрос на личен избор (и гъзария).
4.5 ватовия усилвател с 6С4С е на разположение за прослушване и сравнение с който и да е друг с крайни лампи 300В или 2А3. Адреса и телефона ги знаете Smile
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works



Последната промяна е направена от Daniel Petrov на Съб Сеп 15, 2007 4:26 pm; мнението е било променяно общо 5 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Stanislav Bratanov
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 08, 2006
Мнения: 285
Местожителство: Стара Загора/Варна

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 10:16 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Абе, като пускате такива теми поне предупреждавайте бе!
Тая вечер пак няма да мога да спя Very Happy Wink
Иначе това е доста интригуващ материал, бягам да пробвам 6С4С при описания от теб режим Cool
А и Даниеле- Partyman

П.П.Що не създадете една потребителска група ''Mythbusters Team'' Very Happy Cool


Последната промяна е направена от Stanislav Bratanov на Съб Сеп 15, 2007 8:09 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 30, 2004
Мнения: 1083
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 12:40 pm    Заглавие: Mythbusting Отговорете с цитат

Искам да благодаря на Даниел за възможността да съм част от цялото това изследване, за което той пише, най-вече като слушател и критик Smile
Както и за възможността да слушам достатъчно дълго и спокойно усилвателя, за който той говори, което ме кара да мисля, че моите изводи, съвпадащи с неговото мнение не са емоционално предизвикани, въпреки че емоционално се питах: Какво по дяволите е това в крайна сметка?! Легенда?
Съжалявам, ако се сторим на някого тенденциозни, но искам да потвърдя думите му.

Мога да добавя, че Рухи направи една версия на "синьото хапче" с 300В крайни лампи и с по-малки изходни трафове, не както тези в проекта на Даниел. Резултата е много приличен, но наистина става дума за ватове от порядъка на 3. Ако това е целта на конструктор, правещ усилвател с тази лампа, може би е оправдано, но за мен лично не е.

Нека не звучи тенденциозно, но тази легенда за мен е разбита.
Бих насърчил всеки който иска да я провери да опита разбира се!

Може би нещата ще бъдат различни с чешката версия на 300В, KR300B на KR Audio, която може да разсее 65 W в анода и да и се вкарат 9 W в катода при препоръчителни параметри от производителя, но вероятно най-вече ще свирне ако се избуши отвъд границите на "фабрично допустимото". Цената и е 525 USD за чифт и на мен пак ми изглежда неоправдано скъпо.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 1:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Може би с увеличаването още на анодното напрежение и товара, без увеличаване на анодния ток би имало ефект, но не мисля, че 300В ще отнесе повече от 500-550 волта анод-катод. Все пак на 2А3 и дават максимално анодно 450 волта производителите от Рефлектор, толкова, колкото и на 300В. Увеличаването обаче на "топлото" за 300В дооплесква нещата със звука, пък и това бездруго съкращава значително ресурса на лампата. За сравнение ГМ70 при 125 вата в анода има "топло" 60 вата, което е напълно достатъчно катода да има емисия минимум 800мА, т.е. наличен е достатъчен резерв от електрони Smile .

П.П.
И да добавя още нещо: Звукът на 300В не е чак толкова непоносимо лош - на фона на ламповите усилватели, които се продават по магазините, лампата свири добре. Въпросът е, че нещо (доста) не и достига, за да претендира за титлата "нейно величество", след като бива безкомпромисно отсвирена от обикновени Светлански 6С4С.

И един цитат от руски форум, който смятам за полезен, намерих го, докато търсех инфо за саратовските 2А3:

"Одноанодные- это новодел саратовский, там анод до 30 ватт спокойно держит, это скорее не 2а3, а трёхсотка. Мы ими страшно довольны, это супер- лампа. Есть 2а3 старые, типа Бримары, ар-си-эй, они как и 6с4с, двуханодные, а также наши старинные 6с4с это один к одному, бримары по конструкции, аноды чернёные, бомба!Теперь о главном. Все лампы 2с4с, 6с4с, 2а3- непревзойдённые по качеству звука, от этих слов не откажусь никогда, сам обожаю их , не один мой корешок подсел на лампы только после знакомства с ними. Анодную нагрузку нужно для них не менее 4-5 кил...

С баллона 2а3 саратов снимается 5-6 ватт чистого сигнала, при 27- 29 ваттах на аноде..."
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 5:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако решим да поставим въпроса 2A3 vs. 300B аз не бих могъл да взема такова категорични решение не за друго, а защото се стремя към обективизъм и се опитвам да се абстрахирам от собствените си вкусове.
Във всички случаи става дума за две съвсем различно свирещи лампи.
За мен 2А3 е по-аудиофилска като звучене, което е едновременно академично и изразително - една почти невъзможна комбинация.
За 300B e характерен звук от типа "от всичко по много", който се харесва на много хора и според мен е причината за "коронясването" и. За съжаление освен изброеното дотук, тя е доста по-критична към изходния трансформатор.
Разликата в изходните мощности очевидно вълнува много хора. Ненапразно JJ пуснаха 40W вариант на 2А3. За съжаление симпатиите ми към тази марка охладняха и едва ли бих инвестирал в експеримента да го чуя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 5:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

5.5к аноден товар за 300В е по добро решение, отколкото по-малък (като стойност) убедил съм се в това. Пробвал съм я лампата във всички възможни режими като аноден ток.
Я дай да направиме едно слушане, ти нали имаш 300В у вас, аз пък имам 8 ома вторична на моноблоковете.
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 5:15 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Става. Аз още не съм похарчил и чифта TJ, така, че ще сравним и тях.
По принцип най-верният тест би трябвало да е с еднакви като желязо трансформатори, но всеки оптимизиран точно за тока на покой на дадената лампа, ама това си е трудоемко начинание.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
IvoNovakov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jun 10, 2005
Мнения: 236
Местожителство: Russe

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 7:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Daniel Petrov написа:
5.5к аноден товар за 300В е по добро решение....


Тъкмо ще разклатиш хубавичко ГМ70 през един Tango NC-20 с въпросното 300B Very Happy
_________________
_____________________
aka Airman

世間は狭い!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 7:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

IvoNovakov написа:
Daniel Petrov написа:
5.5к аноден товар за 300В е по добро решение....


Тъкмо ще разклатиш хубавичко ГМ70 през един Tango NC-20 с въпросното 300B Very Happy


Няма да стане баш. NC-20F е разчетен за ток до 30 mA.
Отделно, че не е ясно доколко цена от $700-800 e оправдана само за чифт интерстейджи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 11, 2005
Мнения: 621
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 10:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Stanislav Bratanov написа:


П.П.Що не създадете една потребителска група ''Mythbusters Team'' Very Happy Cool

Това вече е сторено отдавна, само че тя е под друго име...

Относно 300B...... по-разочарован от звука на толкова прехвалена крайна лампа, не съм бил!
Мое лично мнение е, че цялата тази легендарност е незаслужена и всички хвалебствия трябва да бъдат опровергани, за да се спре да се говори за тази лампа. Според мен това лесно може да бъде сторено, като се направи една аудио сесия и да се сравни 300B и Гу50 например.....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Simonov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Nov 27, 2004
Мнения: 1201
Местожителство: Пазарджик

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 10:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ето на кое място се класира 300B според www.vt52.com


1 RS241 - Telefunken Great warmth in mids, detail in highs. Great tube all-round!
2 UX-210 - RCA/Cunningham Great on voices and highs, gives off light!!! A winner.
3 UX-245 - RCA/Cunningham Nice tube, round/warm sound, detailed, very musical.
4 VT-52 - Hytron Great detail in mids, a little coarse in highs, good bass.
5 45 (ST) - RCA A bit lacking in sweetness, otherwise very musical and lively sound.
6 UX-171A - RCA/Cunningham Excellent all-rounder, highs a bit less articulated, very nice mids.
7
8 31 - RCA Very clear and detailed, a bit dry in the mids/lows.
9 275A - Western Electric Good mids/bass, weaker in highs.
10 300B - Western Electric Middle of the road. Warm bass, fuzzy warm mids, laid back highs.


Не съм сигурен доколко тази класация е обективна, имайки предвид, че показаните проекти на усилватели са все със супер редки и неоткриваеми лампи Rolling Eyes
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jan 05, 2005
Мнения: 98
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Сеп 15, 2007 11:36 pm    Заглавие: реалност? Отговорете с цитат

Интересна тема: Сравняването на звученето на лампи е винаги субективен прцес. В най-добрия случай обективизма би се изразил в"честотни","пространствени" и подобни лесни за обяснение характеристики на ЗВУКА. МУЗИКАта е това което трудно се описва с думи, всеки я чувства по различен начин. МУЗИКАЛНОСТА на лампите е онази смесица от режим, товар, хармонични и какво ли още не, което кара човек да отдаде предпочитание на един или друг тип лампа (производител). Освен това с опита (знанията)предпочитанията на човек се променят. Пример: Преди да речем 20 години всички слушаха с корекции (НЧ,ВЧ). Вида музика също не е без значение.
Ако слушаш (хард/хеви) рок естествено че 300В не става (толкова добре, колкото друга би могла). Но вокален джаз, симфонична и акустична музика - не бих я заменил с никоя друга!
Прост експеримент: прослушват се 5-6 произволни песни/мелодии на усилватели А и после на Б. Ако усилвателите са от един и същи ранг,
ще има песни които ЗВУЧАТ по-добре на единия у-л и ОБРАТНО.
Мнението ще е субективно!
(Обективистите да сравняват ? По какви критерии?)
П.П. 2А3 е прекрасна лампа. Как да сравниш круша и ябълка на вкус - зависи от вкуса!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 11, 2005
Мнения: 621
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 12:48 am    Заглавие: Re: реалност? Отговорете с цитат

VAS написа:
Преди да речем 20 години всички слушаха с корекции (НЧ,ВЧ).

Това изречение въобще не звучи сериозно. Да се слагат всички хора под общ знаменател, някак си не върви.

А в това, че ти харесваш как свири 300B, няма нищо лошо Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 6:15 am    Заглавие: Отговорете с цитат

С някои от твърденията на Даниел, няма как да не се съглая. Но чехите направиха три варианта на 300В - 40W, 70W и 130W с много по-добър вакуум и емисия. Жоро (GG Audio) ми беше споменавл, че смятат да ги продават у нас.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 7:27 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Simonov написа:
Ето на кое място се класира 300B според www.vt52.com...

Липсата на някои наистина всепризнато добре свирещи лампи в тази десятка ме кара да се усъмня в обективността на тази класация. Хайде, да речем че ГМ-70 е все още донякъде непозната за западната публика, но къде са 2А3, AD1, 211...? Освен това вече стана ясно, че WE 300B не е върха на сладоледа. Имал съм възможност да я чуя веднъж и също бях разочарован - не свири като за $750. За сметка на това обаче в никакъв случай не бих определил звука на KR или TJ като "fuzzy mids, laid bach highs".
Не напразно един от най-сериозните аудиофилски усилватели "The Legend" на Хирага, се оборудваше не с WE, а със съвсем различно свирещата 300B на Cetron. Имал съм удовоствието да го слушам преди много години в комбинация с Altec VOT и именно това ми отвори очите (или по-скоро отпуши ушите) за магията на директно отопляемите триоди.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 1 от 4

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.18 секунди