Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - 300В - митове, легенди и реалност.
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

300В - митове, легенди и реалност.
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 7:47 am    Заглавие: Re: реалност? Отговорете с цитат

VAS написа:
Вида музика също не е без значение.
Ако слушаш (хард/хеви) рок естествено че 300В не става (толкова добре, колкото друга би могла). Но вокален джаз, симфонична и акустична музика - не бих я заменил с никоя друга!
!
... Laughing заповядай да послушаме малко джас и симфонична с ГУ81М Wink...от всички лампи които съм слушал до сега , ГУ81М ме е впечатлила най-много и за това стъпалата ми са точно с нея.
Критериите по който съм я сравнявал са - количеството въздух между инструментите , реално звучене на чинел , каса и глас , дълбочина на ниските , бързина на звуците , количество на настръхване....1200 волта захранващо / 900 върху лампата , 8к-товар , 22 квадрата сечение на изходния , 144 вата в анода , 160мА катод , 120 вата отопление.
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.


Последната промяна е направена от Ivan Rachev на Нед Сеп 16, 2007 9:03 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 8:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Лично аз съм разубедил на практика няколко души от схващането, че SE+Fullrange не става за рок музика.
Именно тази музика, колкото и понякога да е конвейрна, популяризира Hi-Fi системите за домашно ползване. Хората започнаха да търсят качествени аудио компоненти. Много от тях, разбира се, под въздействието на търговски реклами, се ориентираха в грешна посока - ватовете и херците, но се увеличи шанса на тези, които търсят просто верния звук. Вече не е нужно да си краен елитарист, за да имаш аудиофилска система.
Разбира се, нормално е една аудиофилска система да бъде построена по вкуса на собственика си. Ако интересите му са насочени към определен жанр, да речем камерен джаз, логично е той да не обръща никакво внимание на това как тази система ще възпроизвежда бигбенд да речем. Това би оставило у страничен слушател схващането, че тази концепция става само за определен вид музика.
Много пъти са ми задавали въпроса "ще трябва ли да се откажа да слушам хард рок като мина на лампи?" и съм отговарял, че той не е зададен правилно. Правилният въпрос е "какво лампово стъпало ми е нужно, при положение, че слушам и хард рок?".
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 10:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре конструираният лампов усилвател свири перфектно ВСЯКАКЪВ стил музика, включая и най бруталния метъл, Веселин Крачунов може да го потвърди това, понеже и такова слушахме. Зле записани неща от 60-те и 70-те също звучат подобаващо добре с детайли, които не съм предполагал, че съществуват. 300В обаче, с тия микрофонни среди, бумтящ бас и липсата на най високия регистър на високите честоти (който примерно на Фостекс, независимо от модела никога не се е чувал - говорителя просто не го може това) НЕ МОЖЕ да свири музика, в която има много неща - детайлите веднага изчезват в момента, в който замениш джаз триото примерно с група като Дрийм Тиътър. Същото се случва и с Флойд. 2А3, ГМ70, ГУ81 обаче го могат - свирят всичко по еднакво добър начин. Имам първите два диска на Цепелин от 69-та, който иска, нека направиме едно сравнение - как звучат с 300В и с някоя от споменатите последно лампи.
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Mar 15, 2007
Мнения: 92
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 6:41 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, потвърждавам. Комбинацията от ламби, хорни и здрави жици (които при това не звучат просто като ядосан Duke Ellington), поне за мен беше доста изненадваща. Мислех си, че хорната по конструктивни причини не може да изкара бърза каса например, но се оказа че проблемът е по-скоро в крушката отпред...
И още едно наблюдение/усещане: по-високото напрежение на анода "очевидно" води до потресаваща динамика и линейност - когато стоиш пред системата имаш чувството, че самият въздух в стаята е наелектризиран. И най-малкото пропукване или звуков детайл те удрят директно в мозъка. Усещането за две отделни ОТ изчезва напълно - звукът започва да "изглежда" по-скоро като някакво електрическо поле наоколо, като обект с определена геометрична структура, или като някаква амеба, която витае с десетките си пипала наоколо и всеки момент може да те удари отнякъде. Удивително!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
AlexKame
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Oct 30, 2005
Мнения: 257
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 7:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Veselin Krachunov написа:
...когато стоиш пред системата имаш чувството, че самият въздух в стаята е наелектризиран. И най-малкото пропукване или звуков детайл те удрят директно в мозъка. Усещането за две отделни ОТ изчезва напълно - звукът започва да "изглежда" по-скоро като някакво електрическо поле наоколо, като обект с определена геометрична структура, или като някаква амеба, която витае с десетките си пипала наоколо и всеки момент може да те удари отнякъде. Удивително!

Точно за това става дума!!!
_________________
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Yahoo Messenger
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jan 05, 2005
Мнения: 98
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 11:03 pm    Заглавие: Re: реалност? Отговорете с цитат

Borislav Uzunov написа:
VAS написа:
Преди да речем 20 години всички слушаха с корекции (НЧ,ВЧ).

Това изречение въобще не звучи сериозно. Да се слагат всички хора под общ знаменател, някак си не върви.

А в това, че ти харесваш как свири 300B, няма нищо лошо Wink


Прав си, не съм могъл да познавам ВСИЧКИ, които слушаха тогава...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jan 05, 2005
Мнения: 98
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Сеп 16, 2007 11:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ivan Rachev написа:
VAS написа:
Вида музика също не е без значение.
Ако слушаш (хард/хеви) рок естествено че 300В не става (толкова добре, колкото друга би могла). Но вокален джаз, симфонична и акустична музика - не бих я заменил с никоя друга!
!
... Laughing заповядай да послушаме малко джас и симфонична с ГУ81М Wink...от всички лампи които съм слушал до сега , ГУ81М ме е впечатлила най-много и за това стъпалата ми са точно с нея.
Критериите по който съм я сравнявал са - количеството въздух между инструментите , реално звучене на чинел , каса и глас , дълбочина на ниските , бързина на звуците , количество на настръхване....1200 волта захранващо / 900 върху лампата , 8к-товар , 22 квадрата сечение на изходния , 144 вата в анода , 160мА катод , 120 вата отопление.


Благодаря за поканата.
ГК71 и ГУ81 са ДРУГ ТИП лампи, не само защото са пентоди, (независимо че са включени в триоден режим), но отоплението им (а всъщност катода им) работи на доооста по-висока температура, имат си СЕРИОЗЕН резерв от мощност в катода (за някои това са загуби ?!?), а и поне два пъти по-високото анодно, си казва думата. Освен това в триоден режим имат доста по-дълга линейна част в характеристиките си спрямо 2А3 и/или 300В.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 9:05 am    Заглавие: Отговорете с цитат

В случая иде реч конкретно за 2А3 и 300В. Не мисля, че дългата линейна част е нещото, което кара 71 и 81 да свирят по добре. 300В съм я пускал на достатъчно високо анодно с голям аноден товар - 5.5к, 15кв.см. сечение, добро секциониране и при аноден ток от 60 до 100мА, но явно не това е проблема, просто лампата толкова може. Факт е, че 2А3 в същият режим (на същото шаси) а и при други режими СВИРИ перфектно, докато 300В, при все, че на осцилоскоп изглежда много добре (като АЧХ), не успява да докара звука приятен за ухото.
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
pepe
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Dec 01, 2006
Мнения: 51
Местожителство: Велико Търново

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 5:09 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз само съм слушал 300B, не съм сглобявал усилвател с нея, затова не мисля да я обсъждам. Но с лампата 6С4С имам голям опит. Пускал съм я в много режими и в различни схеми. Лампата свири отлично в чист клас "А" и наистина няма микрофонен ефект. Аз съм пробвал много лампи и нито една не е имала, такъв дефект. За мен лично, това е най-добре свирещата лампа, която съм слушал. Мога да се подпиша и с двете си ръце за това. Very Happy Това е мое мнение, не ангажирам никои с него. Единствения и проблем е малката мощност - около 3,5 вата в стандартен режим, но на мен тази мощност ми е напълно достатъчна. Иначе съм пробвал почти всички руски изходящи лампи- 6П3С, 6П6С, 6П14П(EL84), 6П1П, 6П9, 6Ф6С и ГУ50. Някой от тях свирят доста добре, но не може да се сравняват с 6С4С. Относно ГУ50, аз лично не останах доволен от резултата, но изходящия ми трансформатор беше малък и не беше предназначен за нея, затова се въздържам от окончателно мнение. Баща ми много харесва Г807 и RL12P35 и твърди, че свирили много добре, но аз лично не съм ги чувал на живо, затова нямам мнение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jan 05, 2005
Мнения: 98
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 5:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Има една подробност която е много важна - драйверното стъпало.
За 300В е нужен сериозен дарйвер - дроселна или трансформаторна връзка. Освен това драйверната лампа трябва да се подбере по звучене, за да се "намали" високото ниво на втория хармоник на 300В (по скоро да не се подсили). Има достатъчно сериозни статии на тази тема и те са проверени на практика. С други думи ако с 2А3 може да се направи двустъпален усилвател без компромиси, то за 300В двустълания Е компромис!
300В е ползвана в началото на миналия век за озвучаване на киносалони, а тогава изискванията са били ГОВОР + фонова музика. В крайна сметка ХАРМОНИЧНИЯ състав на звуците прави музика, а повечето слушатели които отдават предпочитание на една или друга лампа слушат именно различно усиления от различните лампи, хармоничен състав на звуците. Разбира се това е опростено обяснение, защото в усилвателя ВСЕКИ елемент е важен, а не само крайната лампа. Пример: заменяш анодното съпротивление на ПЪРВАТА лампа с друг вид (не стойност) например метал-оксид с карбон-композит и получаваш доста различно звучене...на същия у-л (лампа).
А че в цената на лампата има доста комерсиален момент, това е друг въпрос. С (почти) нищо производството на 300В не е по-сложно от производството на 2А3. В крайна сметка всеки решава сам колко пари да даде и стува ли си това.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 5:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Драйвера работи в противофаза на крайната лампа и когато неговия 2-ри хармоник е голям, той компенсира 2-рия хармоник на изходната лампа. Това се използва от някои.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jan 05, 2005
Мнения: 98
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Сеп 17, 2007 9:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Goro написа:
Драйвера работи в противофаза на крайната лампа и когато неговия 2-ри хармоник е голям, той компенсира 2-рия хармоник на изходната лампа. Това се използва от някои.


Nobu Shishido е един от тези някои.
цитат:
"Note:Almost Shishido's Amplifier use Interstage secondary reverse
connection between sepalated wind for canselation of distortion."
от:
http://members.at.infoseek.co.jp/lagarto/shishido/shishido-skema.htm
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 4:42 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Проблема с компенсацията на 2-ри хармоник на крайната лампа от 2-ри хармоник на драйверната е доста спорен. Аз не съм от привържениците на това решение, защото драйвера трябва принудително да се вкара ж режим на по-високи изкривяваеия, при което ще се повиши и 3-ти хармоник, а той$не се компенсира, но за това пък е дразнещ.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 8:46 am    Заглавие: Отговорете с цитат

VAS написа:
Има една подробност която е много важна - драйверното стъпало.
За 300В е нужен сериозен дарйвер - дроселна или трансформаторна връзка. Освен това драйверната лампа трябва да се подбере по звучене, за да се "намали" високото ниво на втория хармоник на 300В (по скоро да не се подсили). Има достатъчно сериозни статии на тази тема и те са проверени на практика. С други думи ако с 2А3 може да се направи двустъпален усилвател без компромиси, то за 300В двустълания Е компромис!


Не е компромис, просто не си става. В случая обаче обсъждаме тристъпална схема, т.е. съвсем класическа постановка, с която доста други крайни лампи свирят много по добре, за разлика от 300В...
Значи проблема не е в драйвера Smile
При мен положението е следното:
първия триод работи със 150 волта, докато втория (драйверния) работи на 350 волта. Това означава, че спокойно се вадят минимум 200V p-p за атака на крайната лампа - напълно достатъчно дори за ГМ70.
Ако някой разполага с усилвател с 300В, каня го на сравнителен тест - по скоро да се види коя лампа къде е, отколкото да си мериме п*****е Smile
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Сеп 18, 2007 9:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Daniel Petrov написа:
Ако някой разполага с усилвател с 300В, каня го на сравнителен тест - по скоро да се види коя лампа къде е, отколкото да си мериме п*****е Smile


Че кой говори за мерене?
Следващата седмица се надявам да по-свободен и може да се видим и да си посвирим.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Страница 2 от 4

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.09 секунди