Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Системата на Росен или откриването на топлата вода
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Системата на Росен или откриването на топлата вода
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Моята система
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
batkorosen
има опит
има опит


Регистриран на: Apr 22, 2007
Мнения: 25
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Окт 31, 2007 11:42 pm    Заглавие: Системата на Росен или откриването на топлата вода Отговорете с цитат

Моята система

Вдъхновен от DIY изложението през 2006 г. и форума BGaudio реших да приведа системата в къщи към някакви норми. И какви са тези норми. Човешкото възприятие е приблизително 20Хц-20kХц, 120 dB, т.е трябва максимално да се доближим до тях и то без първите две изисквания на HI-End-а (пари,пари,слух). Знаем, че в България науката се прави почти без пари така че ще подходим научно. Т.е. ще приложим методиката за построяване на озвучително тяло в домашни условия.
1. Започваме от най-масово разпространените тонколони със затворен обем и фазоинвертор. Горната гранична честота явно не е проблем за повечето ВЧ говорители, по капризни са откъм неравномерност на АЧХ, но и там могат да се намерят подходящи. Проблемът очевидно е 20-те херца. Създаваме чрез симулации (BassBox) виртуалния ВГ който приемливо би възпроизвеждал 20 херца(приемливо:- входна мощност 30-40 вата, изходно ниво по-голямо от 100 дб, закъснение под 20 мсек за 20 херца, а при 30хц-12 мс. Минималният размер с който това може да стане без да изхвърчи мембраната се оказва 18” . Но такъв ВГ обикновено има маса на трептящата система по-голяма от 100г. т.е озвучителното тяло ще трябва да е трилентово, което в домашни условия е доста трудно да се настрои, а и 100 гр не свирят добре. Така че ще се борим за двулентово тяло. Е ще трябва да се прoстим с 20-те херца и да се задоволим с нещо между 25-30 херца. Едни 12” ще свършат работа. Търсим нещо не много разпространено, т.е 12” със Qts между 0.35 и 0.4, и колкото може по-голяма чувствителност.
2. За да го намерим (виртуалния ВГ трябва да стане реален) трябва да усвоим методиката за измерване на ВГ. Първо за T/S параметрите чрез импедансно честотната характеристика. Построяваме известната установка и започваме да мерим. Използвам три метода за определяне на гъвкавостта – 1. добавен обем, 2. добавена маса и 3. механично измерване. Първо разбира се проверявам измервателните уреди за вътрешно съпротивление и честотен обхват. И настройвайки измервателните параметри достигам до 10-15 % отклонение в трите метода за няколко различни по вид говорители. С наличната техника това ме задоволява

3. Попадат ми едни 12” български говорители (нямам против да са други, но всъщност говорител с повече недостатъци ще ми помогне да усъвършенствам методиката и да се сблъскам с проблеми, които при един хубав говорител няма и да знам че съществуват. А целта на занятието е да се вникне във физиката на нещата и да се отработи подход за изкарване на максимума от произволен непознат ВГ. Т.е да се разбере за какво всъщност е бил изработен той.) Та 2 бр. ВКН 1231 Измервам ги и ги симулирам с Басбокса. Ето данните от измерването:

Re[Ohm]=7.3
Fs[Hz]= 25
Qms=1.277393
Qes=0.535918
Qts=0.377529
Vas[m^3]=0.232744

Re[Ohm]=7.2
Fs[Hz]= 24
Qms=1.382031
Qes=0.529288
Qts=0.382716
Vas[m^3]=0.237757
Избираме кутия с обем 110 литра и ФИ. Ето и симулацията:




ВЧ са Westra odt-19-306
4. Започваме изработка на кутиите според това което сме научили от форума:
Двойна предна стена.Използваме 1.8мм ПДЧ от стария гардероб, подходящо обелен от фолиото.



Оребряване на другите страни. Оребряването освен заздравяващ има и акустичен ефект. Разделя обема на повече акустични подобеми, разсейва и така изравнява честотно породени от кутията недостатъци. По подобен начин е изграден резонатора на една китара.




Поставяме максимално близко ВЧ и НЧ говорителя на височината на слушане, а ФИ далеч от стени и др. обекти.

Вдигаме на шпайкове.


Звукопоглъщащо – дунапрен залепен за стените и вата в обема.
Ето и крайния резултат:


4. Сега е ред на филтъра. Това води до снемане на реална АЧХ на безкрайна преграда на НЧ говорител и АЧХ на ВЧ ВГ. Е туй в домашни условия и без калибровъчен микрофон не може да стане. Затова на помощ идва малко изобретателност и добър слух подкрепен с не толкова добър микрофон и спектрален анализатор или нещо което да мери нивото. Редуцираме задачата така: да се определят най-ярките пикове в АЧХ и относителния ход на кривата. Откритото пространство е много по-близко до безехова камера от една стая. Най достъпното такова е на .. балкона. С малко (7-8кв.м) изолационни материали се отърваваме от ранните и др. отражения а полуотворената форма облекчава положението с модите. Така проявяваме възход на АЧХ над 800 Hz, един голям пик на 3.5 кHz. и един по-малък на 700 Hz . след 6 кHz плавен завал. За да избегнем 3.5 кHz пика избираме честота на среза около 2кHz. Само по себе си това е ужасно тъй като там ухото е свръхчувствително. От любов към науката обаче пробваме. Да ама не. По никакъв начин с филтър от втори или първи ред не се постига естестен звук. Ухото винаги хваща “коляното” с каквато и гладкост да е то. Единствено с бобина над 1.5 мH звука се укротява, но тогава пак отиваме на трилентов вариант. Ние не искаме това и виждаме, че това е точно честотата от която нараства нивото в АЧХ. Поставяме паралелно резистор на бобината и фактически само леко коригираме АЧХ. Сега и двата пика се тушират и не дразнят макар и да се чуват. Навиваме бобините с проводник 1.12мм на макара с оптимални размери получаваме 0.5 Ома за 1.6mH. Коригираме импедансно индуктивността на НЧ говорителя, но субективно усещането не е добро и работим без тази корекция.
Пускаме ВЧ говорителя само да допълни картината над 6 кHz. Оказва се малко по-чувствителен и го редуцираме с делител.



Току що намерих и X-Over Pro. Така че филтъра ще претърпи промяна, най-вероятно НЧ ще е с един или два Notch- филтъра, а за ВЧ ВГ ще е от втори ред.

Измерваме импедансната харахтеристика. Пикът на резонанса на ВГ и на ФИ съвпадат с тези от симулацията – значи сме мерили и конструирали добре. Няма и неочаквани шунтове.


5. Да пооправим и усилвателя. “Студио 3”
Използваме само крайното стъпало. Поставяме нови куплунги на входа, от тях директно с медна жица към потенциометрите за усилване, отделни за всеки канал, и от изхода отново нови куплунги към едножилните запоени за филтъра на тонколоните жици. Симетрираме стъпалото по ток на покой като леко вдигаме тока.

Включваме системата и “О’ чудо” – забелязваме много от елементите, които търсим.
Първото е сцената. Например солов глас излиза от мястото между двете тонколони толкова естествено сякаш не се възпроизвежда от тях, а просто съществува. Разбира се има и недостатъци леко е завоалиран, иска ти се като обърнеш глава към него да се проясни, но определено сцената съществува.
Второто е долавянето на детайли които не съм чувал досега в тези произведения..
Третото е мощен и дори могъщ бас, от който при избрани парчета или генератор, всичко трепери. От панелната плоча на пода, перваза на балкона, до всички не добре уплътнени врати прозорци във всички стаи на апартамента. И това само от едно “Студио” което на 8 ома дава около 30 Вт.
Тук трябва да отбележим, че необработен, холът в панелен блок не е мястото където можеш на много места да слушаш хубав бас. А и сцената се замазва и измества леко нагоре от отражението в тавана.
6. Правим първи стъпки до обработим помещението.
Поставяме малко звукопоглъщащо зад тонколоните. Поставяме два стола да поглъщат/разсейват отраженията от страничните стени. За тавана ще мислим по-нататък (но е особено важен).
По размерите на помещението 4.95m / 3.41m / 2.63m определяме честотите на аксиалните, тангенциалните и диагоналните моди. Сортираме ги по големина и за най- ниските се получава : 34.5Hz; 50Hz; 61Hz . Нагоре се сгъстяват, така че се получава псевдо линейност.
Проявяваме с генератор и микрофон основните пикове на системата ОТ + помещение.
Забелязва се голям пик на около 30 Хц. Пробваме и с други озв.тела. 30-те херца отново са ярки и то от двулентово малогабаритно затворен обем тяло с 6” бас. Постижение, но очевидно трябва да се слага бас трап.
Забелязах интересния ефект, че ако обърна фазата на едното ОТ на 180 градуса, макар и в суит поинта да се чуват по –слабо, ниските честоти в останалите части на стаята стават приятно освободени и чуваеми. Докато при правилна фаза се чуват само в суитпоинта и то някак ограничени. Разстоянието между тонколоните ми е 3 м.(ланда/4 за 28 Хц) т.е тази честота ще се гаси. Някъде там е и аксиалния мод. Проблемът е голям.
Т.е. можем при плавно въртене на фазата да постигнем някакъв оптимум, но това означава допълнително устройство, което противоречи на принципите на хай-енда.
Тук вече имам нужда от помощ по акустика.
7. Някои изводи:
Крайния резултат надмина очакванията ми. Прилагането дори само на някои основни HI-End принципи към не-HI-End система я издигна далеч над блатото пълно с еквиваленти по цена и съставни части системи.
В процеса на проектиране се установи че фазоинверторно или затворен обем ОТ не може да удовлетвори дори и с перфектни говорители спектъра 20-20000 херца равномерно и да речем с ниво до 100 дб в точката на слушане с приемливи всички други показатели. Т.е. продължаваме методиката с други видове на ОТ. Един оптимален размер за излъчване на максимална част от спектъра се оказва 8” говорител и като му се помогне конструктивно във ВЧ и акустически в НЧ би трябвало да постигне пълното щастие. Но засега това е бъдеще...
_________________
В търсене на 20 Hz, а и вятъра под тях.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 8:56 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Поздраления за системата!!!
Правилен подход си избрал - слушаш, харесваш, ЧЕТЕШ, осмисляш и тогава градиш концепция.
Браво и все така напред с пожелания за нови и по-сполучливи проекти!
_________________
aka. Demon

www.stivox.com


Последната промяна е направена от Ivo_Hristev на Чет Ное 01, 2007 4:58 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 10:07 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Евала човек, евала! Браво Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 30, 2004
Мнения: 1083
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 10:16 am    Заглавие: :-) Отговорете с цитат

Респект за огромния труд и търпението, което си вложил!
Надявам се да се осмелиш да опиташ "по-нетрадиционни" неща Smile
hammerman hammerman hammerman
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 11:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Много сериозен подход, който е довел до добри резултати!
Поздрави и от мен!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 1:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Подхода ти е перфектен. Явно имаш много голям потенциал.
Но не забравяй че едва от тук започва Хай Енда.
Дори бившите ми колеги, разработили "Студио", ще ти кажат че ти трябва друг усилвател.
Мисля, че вложения от теб труд струва несравнимо повече от цената на говорителите. За това, следващия път, ползвай истински говорители.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
iln
чете


Регистриран на: Nov 16, 2006
Мнения: 3
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 2:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Като човек лаик съм изключително впечатлен, как от добре написан материал могат да се научат страшно много неща. Благодаря Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 6:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Евала за труда и за подхода към проблема. Много впечетляващо.
Това е правилния път. Успех и в следващите ти проекти.
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Oct 25, 2005
Мнения: 1536
Местожителство: Варна

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 6:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен, няма да сбъркаш ако дръпнеш колоните малко по-напред от ъглите, а и така всяка една ще "вижда" повече от другата ...

120дб е много ... Shocked

Успех.
_________________
Обичам всичко това, заради което другите ме мразят!

Bigger is Better !


Последната промяна е направена от Nanko Rusev на Чет Ное 01, 2007 6:39 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя AIM Адрес Yahoo Messenger MSN Messenger
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 6:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Goro написа:
Подхода ти е перфектен. Явно имаш много голям потенциал.
Но не забравяй че едва от тук започва Хай Енда.
Дори бившите ми колеги, разработили "Студио", ще ти кажат че ти трябва друг усилвател.
Мисля, че вложения от теб труд струва несравнимо повече от цената на говорителите. За това, следващия път, ползвай истински говорители.

Изключително съм впечатлен от желанието да се направи от нищо - нещо (никак не умаловажавам постигнатото от теб!)! Все пак, предполагам си разбрал, че въпреки огромния вложен труд и време, резултата не те удовлетворява напълно, защо ли? Ще трябва да се вложат и малко пари все пак. Например: по-свестен източник ( това НЕО е далече от истината Wink ), за усилвателя вече се разбра, а говорителите - няма да коментирам. На времето си бях купил от завода в Благоевград доста говорители от старото производство. Преди няколко месеца ги гледах, мислих, гледах и реших, че не си струва труда да правя нещо с тях, само защото ги имам и ги подарих на човек, който ще ги преработи и ще направи нещо смислено.
Поздравления все пак за добрата работа . Смятам, че наистина си "изцедил" максимума от това, с което разполагаш!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
batkorosen
има опит
има опит


Регистриран на: Apr 22, 2007
Мнения: 25
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 6:56 pm    Заглавие: Re: :-) Отговорете с цитат

Благодаря за топлите думи. Наистина съм развълнуван.

Kiril Kirilov написа:

Надявам се да се осмелиш да опиташ "по-нетрадиционни" неща Smile
hammerman hammerman hammerman


А това всъщност е целта на цялото начинание. Да изработя референтно стъпало от нещо което познавам и с методиката да продължа в нетрадиционното. Засега то за мен е неизвестно тъй като още не съм чувал хорна. А от тембъра на лампите съм очарован още от детство.
_________________
В търсене на 20 Hz, а и вятъра под тях.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
batkorosen
има опит
има опит


Регистриран на: Apr 22, 2007
Мнения: 25
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 7:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Nanko Rusev написа:
Според мен, няма да сбъркаш ако дръпнеш колоните малко по-напред от ъглите, а и така всяка една ще "вижда" повече от другата ...

120дб е много ... Shocked


Правил съм го, но тогава басите изчезват напълно. Все пак помещението не е обработено и там попадат в някакви точки на гасене. А иначе съм ги поставял навсякъде в стаята.

120 дб е просто една физическата граница. За музикални фонограми мисля, че 100 дб покриват естественото звучене на повечето инструменти, но не е лошо да имаме и малко резерв нагоре.
_________________
В търсене на 20 Hz, а и вятъра под тях.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 7:32 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

batkorosen, надявам се да бъдеш активен във форума и да спомагаш за неговото високо ниво.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
batkorosen
има опит
има опит


Регистриран на: Apr 22, 2007
Мнения: 25
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 7:53 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Дълго време(~15г.) не се бях занимавал със звук, а за това време много сте напреднали. Трудно откривам неща които бих добавил. Но винаги съм насреща.
_________________
В търсене на 20 Hz, а и вятъра под тях.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
npn
отстранен


Регистриран на: Sep 18, 2007
Мнения: 303
Местожителство: plovdiv

МнениеПуснато на: Чет Ное 01, 2007 8:05 pm    Заглавие: Re: Системата на Росен или откриването на топлата вода Отговорете с цитат

Респектиращ ентусиазъм!Браво!! prayer
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Моята система Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди