Не сте се регистрирали? Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
Регистриран на: Dec 13, 2004 Мнения: 274 Местожителство: Стара Загора
Пуснато на: Нед Ное 27, 2005 6:11 pm Заглавие:
Слагай OPA2134 или OPA2604 с преходник - лесно се прави! За покупка мисля, че само с поръчка, или някои от форума ако има излишни да ти продаде.
Другото което е добре също да смениш са разделителните електролити - например със Rubycon ZA или Panasonic FC.
Регистриран на: Nov 02, 2005 Мнения: 163 Местожителство: ВаРнА
Пуснато на: Нед Ное 27, 2005 6:18 pm Заглавие:
Ахам да то и аз си мисля с преходник да го правя на една платка с размерите на стариа ОУ само малко по висока може да се наложи и там лепнат новиа за кондензаторите се сетих но днес няма от къде да купя утре но като гледам ОРА2134 е по-добър според мен за съжеление го няма в такъв корпус поне в нета никъде не видях! 10х за Инфото
Регистриран на: Apr 30, 2005 Мнения: 1151 Местожителство: София
Пуснато на: Пон Ное 28, 2005 10:18 am Заглавие: дискотека
При високите децибели в дискотеката никой няма да усети разликата между различните операционни усилватели. Само избягвайте 5534 и 5532, защото те не са устойчиви при усилване под 12 децибела. А ако ви се дават пари то тогава - OPA2134. http://pdf.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/56739/BURR-BROWN/OPA2134.html
10x за Инфото -5534 & 5532!Но да ти кажа за децибелите нз според мен има какво да се иска дори и в дискотеките смисъл че мн хора плъят че нямало качество ! е да в99% няма но има места кудето Винила и качествените колони си казват думата а за опато... незнам колко пари е ама утре мисля да видя и да поручам!
Регистриран на: Apr 30, 2005 Мнения: 1151 Местожителство: София
Пуснато на: Вто Ное 29, 2005 8:20 am Заглавие: ОУ
Това което още се сещам е че японската фирма NJRC (нова японска радио компания), работи много сериозно по въпроса за операционните усилватели и е доусъвършенствала много от класическите ОУ. Нейните чипове са NJU,NJM,NJR. Например NJM2114 е усъвършенстван вариант на 5534 (5532).
Да за същата компания става въпрос още в началото поставих въпроса кой е по добър.. защото ми попаднаха няколко NJM2086LD и мисля да ги сменя с NJM4558L
каквито са сложили във въпросния михер!Тези NJM2086LD съм ги виждал само в ресивери от рода на Yamaha в други марки от по-ниския клас ми направи впечетление че са слагат масово 4558 явно е по евтин?!?
С интерес прочетох мненията за операционните усилватели. Един съвет - преди да се заровите сериозно с поялника по платката и да сменяте един чип с друг, пробвайте следните по-лесни решения:
1. Вдигнете изходният ток на празен ход на набедения чип, с цел да накарате изходното му стъпало да премине в еднотактен клас А. Това става лесно с резистор, свързан от изхода към някое от захранващите напрежения. Стойността му зависи от публикувания ток на празен ход на чипа, напрежението, с което е захранен в схемата и товарът в изхода. Препоръчително е през избраното рамо на изхода да протича ток равен или по-голям с 10-100% от публикувания. Внимавайте да не превишите максималната мощност на чипа, защото или няма да работи, или ще изгори от прегряване. Ползата може да бъде един порядък по-нисък клирфактор.
2. Проверете дали е филтрирано захранването непосредствено до чипа. Ако не е или са поставени електролитни кондензатори, монтирайте два неполярни кондензатора 0.1uF MKT или подобни от захранващите крачета към маса в една точка близко до входовете. Това подобрява устойчивостта и поведението при високи честоти.
3. Дублирайте всички електролитни или 'неполярни' кондензатори по пътя на сигнала с 0.1uF МКТ или MKP. Ако имате възможност, заменете ги с танталови, но не прекалявайте с капацитета. Ако времеконстантите станат над 100ms, нещата обикновено се влошават. Оптимална стойност е 50-100 ms, освен ако не възпроизвеждате диалози между китове...
4. Ако схемата шуми, най-вероятно използваният тип чип е за смяна. Казаното тук за 5532А е далече от истината (според мен) - този чип е много тих (D>118dB @0.7Vrms, THD<0.002%) и работи устойчиво като повторител. Проблемът му са сравнително високите входни токове, защото е построен с биполярни транзистори на входа. Някои приятели се оплакаха от шумящи ментета с неясен произход, затова не купувайте от съмнителни доставчици. Голямото му достойнство е нискооомният изход и възможност да бъде захранен с до +/- 20V. Работи добре с начален ток 3-5 мА, вие ще си сметнете резистора, за предпочитане към (-) полюса.
5. В много схеми е използвано ниско напрежение на захранване (+/-5V). Това води до повишен клирфактор при неинвертиращи конфигурации, защото входовете се доближават до захранването при сигнал. За този проблем няма лесно решение, Philips са публикували обстоен анализ по повод аудио приложенията на LM833, който е също един прекрасен тип, впрочем. Има pdf на сайта им - "High performance audio applications of the LM833".
6. Разгледайте внимателно какви резистори са използвани в схемата, особено във входните вериги и в обратната й връзка. Често проектантите слагат необосновано високи стойности (>10kOhm), което вкарва топлинен шум заедно със сигнала. По правило, ползвайте колкото е може по-ниски стойности и задължително металослойни.
Подобрението от замяна на видове и стойности може да добави няколко децибела динамика, при намален клирфактор спрямо завареното положение.
7. Ако всичко това не помогне, сменете устройството с някое от по-знаещ и опитен производител! Тук май само врачките помагат напоследък, защото моето впечатление е, че интелектуалният потенциал на човечеството е отишъл другаде.. много от известните в миналото аудио фирми си позволиха да произвеждат откровени болкуци, плод на недоучили и неопитни пишман-инженерчета.
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети