Не сте се регистрирали? Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
Регистриран на: Aug 04, 2004 Мнения: 1863 Местожителство: София
Пуснато на: Пон Май 22, 2006 9:58 am Заглавие:
след дълги сметки съм поръчал 15 патерици за стая 4 на 4 когато съм готов с проекта ще се съберем да чуем _________________ Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Сакън с тия бас-трапове. В най, ама най-краен случай прибегни до това решение. Това е "патерица" в Хаи-фито и трябва да се прибягва само в краен случай.
Ами Божо, то моя случай ако не е краен ...
Всъщност, бас траповете внасят ли някакво изкривяване в звуковата картина, че да ги считаме за едва ли не "необходимо зло"?
Регистриран на: May 18, 2006 Мнения: 218 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Чет Май 25, 2006 2:16 pm Заглавие:
beauty_divine написа:
Ще изчакам малко визитата на специалиста по акустика и ще пиша какво той намери и препоръча.
Когато това се случи, пиши за да разберем как са мерели, какво са наблюдавали и какво са те посъветвали. Ще ми бъде интересно. После ше го дискутираме...
Когато това се случи, пиши за да разберем как са мерели, какво са наблюдавали и какво са те посъветвали. Ще ми бъде интересно. После ше го дискутираме...
Определено си имаше полза от посещението на професионалист и от направените измервания.
Мерихме с източник на бял шум, референтен микрофон и спектрален анализатор.
Както е в реалния живот, има една добра и една лоша новина
Добрата - съществува и се намери добра слушателска позиция в стаята ми и тя е при настоящето подреждане на мебели и тонколони!
Не е точно на 38%, а на около 50% от разстоянието между предна и задна стена, mixposition между колоните.
Измери се около 5дБ неравномерност в областта 30 - 100 Хц, за тази точка.
За среди и високи почти ми е линейна АЧХ-то (браво на АУРАЛЕКС!) без значение мястото на микрофона (без ъглите) на стаята.
Лошата новина - навсякъде другаде из стаята неравномерността в НЧ достига до 40дБ! Както и да ги въртяхме колоните - все тая.
Разполагането им на късата стена никак не помогна.
По-добро от вече намереното не видяхме.
Мисля да опитам с един пробен кит от бастрапове за задната стена, но ме предупредиха да не прекалявам с очакванията
Регистриран на: May 18, 2006 Мнения: 218 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Чет Май 25, 2006 9:26 pm Заглавие:
Поправи ме ако греша - RTA с 1/3 октавна единица за мерене? Когато честотния диапазон се мери в октавни пояси честотите от всеки пояс се нормализират! По този начин няма да добиеш ясна представа за състоянието на акустиката ти. Ще дъбат изпуснати много пикове и дийпове. В същото време, както вeче казах, честотното разпределение е половин проблем. Другата част модалните резонанси, които объркват RTA с по-голямата си продължителност на затихване и за това засича и по-голямо ниво отколкото е в действителност. В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.
В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.
Тестовият ЦД има записан вобел в НЧ обхвата, който на мястото за слушане представя наистина само леки затихвания - съвсем в реда на допустимото и кореспондира с измерената спектр. х-ка
Не съм сигурен за RTA. Ще попитам и напиша.
Дотук разбрахме че си намерил подходящото място за слушане на шум!
Майтапче
Разбирам шегата В нея има и много истина над която се опитвам да разсъждавам. Шумът с широк спектър е удобен за автоматизирано измерване с нагледен резултат, но доколко е представително това измерване за съвкупността от влияещи фактори?
scav написа:
Другата част модалните резонанси, които объркват RTA с по-голямата си продължителност на затихване и за това засича и по-голямо ниво отколкото е в действителност. В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.
Със сигурност този подход (синус генератор с 1 честота в даден момент) индикира проблемите.
Каква практическа методика за измерване обаче може да се приложи за получаване на по-точен числов резултат, включващ посочените акустични ефекти?
Краси, дай идея моля...
Регистриран на: May 18, 2006 Мнения: 218 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Пет Май 26, 2006 8:14 am Заглавие:
beauty_divine написа:
Шумът с широк спектър е удобен за автоматизирано измерване с нагледен резултат, но доколко е представително това измерване за съвкупността от влияещи фактори?
Как мислиш? Индикира с 1/3 окатван единица честотония диапазон, като по този начин изпуска интерференците, следствие от което се получават накъсвания които са под 1/3 октава. Има не малко случаи, в които дори с 1/12 октавна единица не се засичат всичките честотони проблеми, породени от ложното интерфериране, въпреки че с 1/12 ще видиш повече отколкото с 1/3 - факт. Анализа не взима под внимание и модалните резонанси, които в определени моменти ще са следтвие за по-високо ниво на измерване, но в същност това няма да е истината.
beauty_divine написа:
Каква практическа методика за измерване обаче може да се приложи за получаване на по-точен числов резултат, включващ посочените акустични ефекти?
Май почнах много да се повтарям вече, но пак ще го кажа. SPL метър (като Radioshack) в комбинация анализиращ софт като ETF5, който е високо резолюционен (0.7Hz) и не страда от горните проблеми. Не само мери честотоното разпределение с голяма точност, но и показва модалните затихвания. По този начин ясно можеш да видиш, че всеки пик е съпроводен от модално затихване, което при ниските честотои продължава повече от половин секунда! ETF показва и индивидуалните отражения посредством време, различавайки по този начин директната от отразената вълна и локализирайки източника на проблема. С нея можеш да си измериш и ривърб тайминга в целия диапазон!
beauty_divine написа:
Краси, дай идея моля...
Проблема ти се усложнява допълнително заради свободния преход към другите две по-малки помещения. Мисля че те играят като ехови камери, за което Demon вече ти намекна. Вече каза, че там се чува силно, което означава че е много точното място за панелни бас трапове. По-добрия вариянт според мен обаче е да ги затвориш.
Регистриран на: Aug 03, 2004 Мнения: 1194 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Пет Май 26, 2006 8:17 am Заглавие:
scav написа:
Поправи ме ако греша - RTA с 1/3 октавна единица за мерене? Когато честотния диапазон се мери в октавни пояси честотите от всеки пояс се нормализират! По този начин няма да добиеш ясна представа за състоянието на акустиката ти. Ще дъбат изпуснати много пикове и дийпове. В същото време, както вeче казах, честотното разпределение е половин проблем. Другата част модалните резонанси, които объркват RTA с по-голямата си продължителност на затихване и за това засича и по-голямо ниво отколкото е в действителност. В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.
Напълно съм съгласен - плавна развивка от 20 до 20к.
Регистриран на: May 18, 2006 Мнения: 218 Местожителство: Sofia
Пуснато на: Пет Май 26, 2006 8:29 am Заглавие:
Едно предложение. Установи колоните пo дължината на помещението, сочейки към стената с прозорците и третираните ъгли а слушателското ти място да е някъде там. Прозорците не са в състояние да отразяват ниските честотони (може би част от високите ниски, но не и под 150-200 мисля) и в такъв случай няма да ти прави толкова много стоящи вълни. Въпрос е обаче на какво разтояние да са точно колоните. Имай търпение и едно на ум че дори и 5-10см правят разлика. И да, още нешо. Ако стоят директно на пода ги вдигни на шпайкове или специални подложки. Ауралекс имат такива за декоуплинг на колони.
Посъбраха се добри идеи за експериментиране, благодаря ви.
Ще имам занимавка 1-2 дни.
Доколкото разбирам, записана на ЦД Вобел развивка върши задоволителна работа за определяне на слух добри и лоши места ?
Ще се развъртя малко и ще пиша
Регистриран на: Aug 04, 2004 Мнения: 1863 Местожителство: София
Пуснато на: Пет Май 26, 2006 10:36 am Заглавие:
съветвам те да си смениш колоните първо преди да даваш пари за акустична обработка _________________ Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Часовете са според зоната GMT + 2 Часа Иди на страница Предишна1, 2, 3, 4, 5, 6, 7Следваща
Страница 4 от 7
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети