Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Акустиката ще ме довърши ...
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Акустиката ще ме довърши ...
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Май 22, 2006 9:58 am    Заглавие: Отговорете с цитат

след дълги сметки съм поръчал 15 патерици за стая 4 на 4 Rolling Eyes Wink когато съм готов с проекта ще се съберем да чуем
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Май 23, 2006 9:40 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Bojo написа:
Сакън с тия бас-трапове. В най, ама най-краен случай прибегни до това решение. Това е "патерица" в Хаи-фито и трябва да се прибягва само в краен случай.

Ами Божо, то моя случай ако не е краен ... Wink
Всъщност, бас траповете внасят ли някакво изкривяване в звуковата картина, че да ги считаме за едва ли не "необходимо зло"?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Вто Май 23, 2006 9:49 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

beauty_divine написа:
Всъщност, бас траповете внасят ли някакво изкривяване в звуковата картина, че да ги считаме за едва ли не "необходимо зло"?


Ама ти, сериозно ли?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 25, 2006 2:16 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

beauty_divine написа:
Ще изчакам малко визитата на специалиста по акустика и ще пиша какво той намери и препоръча.


Когато това се случи, пиши за да разберем как са мерели, какво са наблюдавали и какво са те посъветвали. Ще ми бъде интересно. После ше го дискутираме...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Чет Май 25, 2006 6:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
Когато това се случи, пиши за да разберем как са мерели, какво са наблюдавали и какво са те посъветвали. Ще ми бъде интересно. После ше го дискутираме...

Определено си имаше полза от посещението на професионалист и от направените измервания.
Мерихме с източник на бял шум, референтен микрофон и спектрален анализатор.
Както е в реалния живот, има една добра и една лоша новина Very Happy
Добрата - съществува и се намери добра слушателска позиция в стаята ми и тя е при настоящето подреждане на мебели и тонколони!
Не е точно на 38%, а на около 50% от разстоянието между предна и задна стена, mixposition между колоните.
Измери се около 5дБ неравномерност в областта 30 - 100 Хц, за тази точка.
За среди и високи почти ми е линейна АЧХ-то (браво на АУРАЛЕКС!) без значение мястото на микрофона (без ъглите) на стаята.
Лошата новина - навсякъде другаде из стаята неравномерността в НЧ достига до 40дБ! Както и да ги въртяхме колоните - все тая.
Разполагането им на късата стена никак не помогна.
По-добро от вече намереното не видяхме.
Мисля да опитам с един пробен кит от бастрапове за задната стена, но ме предупредиха да не прекалявам с очакванията Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Май 25, 2006 9:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Поправи ме ако греша - RTA с 1/3 октавна единица за мерене? Когато честотния диапазон се мери в октавни пояси честотите от всеки пояс се нормализират! По този начин няма да добиеш ясна представа за състоянието на акустиката ти. Ще дъбат изпуснати много пикове и дийпове. В същото време, както вeче казах, честотното разпределение е половин проблем. Другата част модалните резонанси, които объркват RTA с по-голямата си продължителност на затихване и за това засича и по-голямо ниво отколкото е в действителност. В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Чет Май 25, 2006 9:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.

Тестовият ЦД има записан вобел в НЧ обхвата, който на мястото за слушане представя наистина само леки затихвания - съвсем в реда на допустимото и кореспондира с измерената спектр. х-ка
Не съм сигурен за RTA. Ще попитам и напиша.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Чет Май 25, 2006 9:58 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Дотук разбрахме че си намерил подходящото място за слушане на шум!
Майтапче Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пет Май 26, 2006 6:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат



Последната промяна е направена от Removed на Пет Май 26, 2006 6:31 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пет Май 26, 2006 6:30 am    Заглавие: Отговорете с цитат

slaff4o написа:
Дотук разбрахме че си намерил подходящото място за слушане на шум!
Майтапче Laughing

Разбирам шегата Smile В нея има и много истина над която се опитвам да разсъждавам. Шумът с широк спектър е удобен за автоматизирано измерване с нагледен резултат, но доколко е представително това измерване за съвкупността от влияещи фактори?
scav написа:
Другата част модалните резонанси, които объркват RTA с по-голямата си продължителност на затихване и за това засича и по-голямо ниво отколкото е в действителност. В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.

Със сигурност този подход (синус генератор с 1 честота в даден момент) индикира проблемите.
Каква практическа методика за измерване обаче може да се приложи за получаване на по-точен числов резултат, включващ посочените акустични ефекти?
Краси, дай идея моля...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Май 26, 2006 8:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

beauty_divine написа:
Шумът с широк спектър е удобен за автоматизирано измерване с нагледен резултат, но доколко е представително това измерване за съвкупността от влияещи фактори?


Как мислиш? Индикира с 1/3 окатван единица честотония диапазон, като по този начин изпуска интерференците, следствие от което се получават накъсвания които са под 1/3 октава. Има не малко случаи, в които дори с 1/12 октавна единица не се засичат всичките честотони проблеми, породени от ложното интерфериране, въпреки че с 1/12 ще видиш повече отколкото с 1/3 - факт. Анализа не взима под внимание и модалните резонанси, които в определени моменти ще са следтвие за по-високо ниво на измерване, но в същност това няма да е истината.

beauty_divine написа:
Каква практическа методика за измерване обаче може да се приложи за получаване на по-точен числов резултат, включващ посочените акустични ефекти?


Май почнах много да се повтарям вече, но пак ще го кажа. SPL метър (като Radioshack) в комбинация анализиращ софт като ETF5, който е високо резолюционен (0.7Hz) и не страда от горните проблеми. Не само мери честотоното разпределение с голяма точност, но и показва модалните затихвания. По този начин ясно можеш да видиш, че всеки пик е съпроводен от модално затихване, което при ниските честотои продължава повече от половин секунда! ETF показва и индивидуалните отражения посредством време, различавайки по този начин директната от отразената вълна и локализирайки източника на проблема. С нея можеш да си измериш и ривърб тайминга в целия диапазон!

beauty_divine написа:
Краси, дай идея моля...


Проблема ти се усложнява допълнително заради свободния преход към другите две по-малки помещения. Мисля че те играят като ехови камери, за което Demon вече ти намекна. Вече каза, че там се чува силно, което означава че е много точното място за панелни бас трапове. По-добрия вариянт според мен обаче е да ги затвориш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Май 26, 2006 8:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

scav написа:
Поправи ме ако греша - RTA с 1/3 октавна единица за мерене? Когато честотния диапазон се мери в октавни пояси честотите от всеки пояс се нормализират! По този начин няма да добиеш ясна представа за състоянието на акустиката ти. Ще дъбат изпуснати много пикове и дийпове. В същото време, както вeче казах, честотното разпределение е половин проблем. Другата част модалните резонанси, които объркват RTA с по-голямата си продължителност на затихване и за това засича и по-голямо ниво отколкото е в действителност. В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.



Напълно съм съгласен - плавна развивка от 20 до 20к.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Май 26, 2006 8:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Едно предложение. Установи колоните пo дължината на помещението, сочейки към стената с прозорците и третираните ъгли а слушателското ти място да е някъде там. Прозорците не са в състояние да отразяват ниските честотони (може би част от високите ниски, но не и под 150-200 мисля) и в такъв случай няма да ти прави толкова много стоящи вълни. Въпрос е обаче на какво разтояние да са точно колоните. Имай търпение и едно на ум че дори и 5-10см правят разлика. И да, още нешо. Ако стоят директно на пода ги вдигни на шпайкове или специални подложки. Ауралекс имат такива за декоуплинг на колони.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пет Май 26, 2006 10:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Посъбраха се добри идеи за експериментиране, благодаря ви.
Ще имам занимавка 1-2 дни.
Доколкото разбирам, записана на ЦД Вобел развивка върши задоволителна работа за определяне на слух добри и лоши места ?
Ще се развъртя малко и ще пиша Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Май 26, 2006 10:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

съветвам те да си смениш колоните първо преди да даваш пари за акустична обработка Wink
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Страница 4 от 7

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.19 секунди