Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - RIBBON TWEETER технология
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

RIBBON TWEETER технология

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Озвучителни тела Loudspeaker
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Съб Авг 26, 2006 6:49 pm    Заглавие: RIBBON TWEETER технология Отговорете с цитат

Обръщам се предимно към корифеите във форума. Молбата ми е, ако някой има информация относно методите за изчисляване на трансформатори за лентови високоговорители, методи за изработка на лентичката и всичко, свързано с лентови говорители, да я сподели при добро желание, тъй като това не са драйвери за подценяване . Из многото ровене в нета така и не успявам да открия инфо, но виждам, че по света има доста хора, които ги ценят Smile. Навремето се опитах да модифицирам наш модел и постигнах резултати, които нямат нищо общо с изходния драйвер, все едно че слушам 2 абсолютно различни говорителя! Никакво метално звучене нямаше, а чувствителността му бе завидна! Но беше доста времепоглъщащо и не много лесно. Затова разбирам нежеланието на повечето хора да се занимават с тях. С колегата, с който работя(инженер по образование), направихме преди около 7-8 години тестове и много проби специално на ВЛД 40, добавяхме предрупорна камера на налягане, променяхме трафа и какво ли още не, с което подобрихме много качеството и чувствителността му. Но ми се струва, че не е достатъчно. Преди години съм се запознавал с хора, участвали в проектирането на повечето наши говорители (които сега са много зле), които твърдяха, че този тип говорители ако са били изработени според технологичните планове, са щели да имат необходимите качествени показатели, но за съжаление всички знаят какво беше и е нивото на бившия "Гроздан Николов", сега "ВИСОКОГОВОРИТЕЛИ"АД. Един тези хора е Румен Спасов, бившия басист на СИГНАЛ. Знам, че тук във форума също има хора участвали в разработката на лентови говорители и ще се радвам, ако ми обърнат внимание. Все пак това е бил говорител, който се е изнасял за Скандинавието Smile, няма ли начин да му се върне някогашната слава? На тези, които ще почнат да ме нападат, предварително казвам, че съм се занимавал много с този говорител и е безсмислено да ме убеждават, че не става за нищо! В нета има даже много сайтове за DIY ribbon tweeter, но за трафовете - ядец!
От PIEGA за съжаление не може да се изкопчи някаква информация за тяхната лентичка тип сандвич, поне аз не мога ...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Съб Авг 26, 2006 7:03 pm    Заглавие: Re: RIBBON TWEETER технология Отговорете с цитат

Аз също мисля че този тип говорители имат място под слънцето.Направени както трябва превъзхождат доста класически високочестотни говорители.Проблемите при този тип говорители са свързани с технологичния цикъл на производство,а не с конкретния замисъл който е уникален.В къщи се **търкалят**два влд80 с дефектни ленти .За мен също ще е интересно да ги върна към живот./слагал съм най различни самоделни,но резултата не ме удоволетворява/ Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Съб Авг 26, 2006 7:06 pm    Заглавие: Re: RIBBON TWEETER технология Отговорете с цитат

lozef написа:
Аз също мисля че този тип говорители имат място под слънцето.Направени както трябва превъзхождат доста класически високочестотни говорители.Проблемите при този тип говорители са свързани с технологичния цикъл на производство,а не с конкретния замисъл който е уникален.В къщи се **търкалят**два влд80 с дефектни ленти .За мен също ще е интересно да ги върна към живот./слагал съм най различни самоделни,но резултата не ме удоволетворява/ Very Happy

Установих, че чудесен звук възпроизвеждат с фолио от кондензатори, но то е слабо и лесно горят. Точно ВЛД 80 са фабрично подобрени доста , и аз имам 4 или 6 броя, но си чакат реда, понеже искам да ги направя както трябва. С термостабилна лентичка и т. н. ...
Не знам обаче толкова, колкото тези, които са ги правили Smile
Например, попадал съм на такива сайтове, които обаче са за лентови микрофони:
http://www.lkmusic.co.nz/ribbonfix.htm
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Съб Авг 26, 2006 7:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

gps написа:
На времето съм експериментирал с лентичка от опаковка вътре в цигарена кутия.Вярно че металния слой е много тънък но хартиената основа осигурява гъвкавост и малко тегло.Разбира се далеч съм от мисълта сега да се ползва такова фолио от цигари но принципа-сандвич е интересен.Трябва да се потърси такъв материал може би метализирана пластмаса или нещо подобно?А за трафовете- още в началото на форума имаше постове за разработки на такива трафове от проф Вълчев доколкото си спомням.

Жоро, имаш една бира от мен, ако ми дадеш линк към тези постове, че нещо не мога да ги открия. Мислил съм и за метализирано фолио като цветарското, ама не съм пробвал. Щвейцарците от PIEGA правели 7-слойна лентичка, ако е вярна информацията, и била много здрава. Е, рекламата си е реклама, в едно много известно "аудиофилско" българско списание се твърдеше например, че говорителите на DYNAUDIO имали звукова бобина, която можела на практика да издържи удар на мълния Shocked . К'во като мълнията е способна да я направи моментално на плазма и да я разгради на атоми, неутрони, протони, неутрини и т. н. - DYNAUDIO е това, не е майтап!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Авг 27, 2006 7:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Според мен изискванията към този трансформатор са твърде високи, за да получим от лентовия говорител звук наистина адекватен за тази концепция. Преди всичко ме смущава твърде ниския импеданс на лентата. За мощност от 20W при 0.5 ома трансформаторчето трябва да има вторична, разчетена за 6А! Аз по принцип избягвам твърде нискоомните вериги, защото при тях всяка спойчица се превръща в потенциален проблем.
Съществуват лентови говорители, които не се нуждаят от съгласуващ трансформатор и по моя преценка свирят по-добре от първия вид (Fostex FT4RP/FT7P, Eton ER4 срещу най-различни разновидности ВЛД). Конструктивно те не са по-сложни и са ми попадали DIY конструкции. Необходими са неодимови нагнити и мембрана, върху която да бъдат нанесени проводимите пътечки. Разглобявал съм FT4RP - мембраната е не особено тънък филм, напомнящ на каптон, а пътечките са алуминиеви. В един от DIY проектите се споменаваше за подходящо фолио, производство на Dupont с достатъчно дебел алуминиев слой, от който с внимателно изрязване се образуват пътечките....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Авг 28, 2006 8:40 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Професор Въчев и до сега продължава да произвежда и осъвършенства лентовият говорител, който вече няма нищо общо с ВЛД. Друг е въпросът дали ще сподели ноу-хау.
Според мен трансофрматорът е задължително да не се използва. Как става това? Ами с токов усилвател. При това мощността му ще бъде смешно малка.
Недостатък: говорителя си върви с усилвател.
Предимство: предполага се съвсем различно звучене и доста по-малък клир.
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2006 1:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ivo_Hristev написа:
Професор Въчев и до сега продължава да произвежда и осъвършенства лентовият говорител, който вече няма нищо общо с ВЛД.

Потвърждавам инфото на Иво , лично съм разговарял с професора на тази тема.
Както Рутчо каза един от многото проблеми на този драйвер е връзката между трафа и желязото.
Друго което е хубаво да знае всеки който иска да използва тези говорители е че реално те свирят от 8000 херца нагоре Wink ...новата серия още не съм я чувал.

п.с. ако не се лъжа рибон= тънак слой метал върху тънак слой пластика Wink
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2006 2:59 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ivan Rachev написа:
Ivo_Hristev написа:
Професор Въчев и до сега продължава да произвежда и осъвършенства лентовият говорител, който вече няма нищо общо с ВЛД.

Потвърждавам инфото на Иво , лично съм разговарял с професора на тази тема.
Както Рутчо каза един от многото проблеми на този драйвер е връзката между трафа и желязото.
Друго което е хубаво да знае всеки който иска да използва тези говорители е че реално те свирят от 8000 херца нагоре Wink ...новата серия още не съм я чувал.

п.с. ако не се лъжа рибон= тънак слой метал върху тънак слой пластика Wink

Ribbon буквално преведено е лента, тясна ивица. Но ти сигурно имаш предвид конструктивно какво значи, с което съм съгласен. Има фирми, които произвеждат лентичката многослойна - напластен метал върху няколко слоя различни полимери с различни механични показатели. Като лентови драйвери се смятат и тези, които са без траф, т.нар. изодинамични (руснаците ги наричат ортодинамични) - в нета съм попадал на много DIY контрукции на такива, повечето от които са широколентови. Реално те могат да свирят от 2 килохерца, но е хубаво да свирят от 6-8 kHz, за да не се претоварват. А що се отнася до проф. Вълчев, едва ли на мен той ще даде някаква информация, щом си вади хляба с това, което е разбираемо. Не знаех, че все пак има някой още в България, който ги прави, ще ми е интересно да разбера цената на един негов лентов и как изглежда като дизайн, предполагам че ще може да се вгражда в красиви хай-енд колони Smile Иначе за себе си отдавна съм се ориентирал към широколентов драйвер в комплект с еднотактов лампов усилвател.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Авг 29, 2006 3:27 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ivan Rachev написа:

Друго което е хубаво да знае всеки който иска да използва тези говорители е че реално те свирят от 8000 херца нагоре...


Да, това и аз лично съм го проверил.
А и при повечето конструкции точно този тип говорители се използва основно за супертуитър, въпреки често пъти сравнително ниската резонансна честота.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Озвучителни тела Loudspeaker Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.13 секунди