Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Усилвател клас "A"
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Усилвател клас "A"

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Anton Nikolov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 02, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 12:45 pm    Заглавие: Усилвател клас "A" Отговорете с цитат

Онзи ден в София в едно малко оказионче над хотел Хемус видях един усилвател клас "А" 2х30W на 8 ома,човека каза,че бил ръчна изработка.Имаше по 4 крайни транзистора на канал - MJ21193,които бяха разположени от двете страни на усилвателя,който заради това явно беше доста дълъг назад и тесен отпред.Отпред имаше само два сини LED's без никакви копчета и потенциометри.Човека ми го пусна и звучеше наистина много добре,но ми каза едно нещо дето ме накара да се замисля.Каза,че консумира 750W от мрежата на празен ход.Аз съм чел,че за този клас консумираната мощност е около 5 пъти по-голяма от тази на изхода.Възможно ли е толкова много да тегли от мрежата?Да не би да е някакъво по-специално схемно решение?
Цената беше 1200 лева.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 12:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

просто клас А , 1200 вата тегли моя от мрежата за 2 x 30 вата на изхода Wink
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Anton Nikolov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 02, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 1:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Брей,то като печка бе! Very Happy
Значи е нормално.Питам да не би да ме е излъгал.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 2:21 pm    Заглавие: мощност Отговорете с цитат

Колкото повече, толкова по-добре.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 3:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Той и на празен и на пълен все толкова лапа, ако е пюър Ей (разбирай без модулиране на токовия генератор) и е еднотактен.
Това да не е при ШанКо?
Съмнява ме, че може да е някаква версия, подобна на DoZ с тия еднотипни крайни, а той не лапа толкова много, с модулируем генератор на ток за крайния е.
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works



Последната промяна е направена от Daniel Petrov на Пет Мар 24, 2006 3:58 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Anton Nikolov
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 02, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 3:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не е при Шанко - той е по-нагоре.Това е на "Свети Наум" блокчето точно над хотел Хемус зад спирката на 94 и 102.Слиза се по едни стълби в едно мазе.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 4:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

30 вата на 8 ома са около 22 волта и 2.75 ампера (амплитудна).
това ще раче поне 51-52 волта за еднополярна схема или 2х26 за без разделителен в изхода и поне 2.9 ампера ток.
Това прави по 150 вата разсейвани от канал.
Колкото и да е overbias-нат, пак няма да са по 375 вата, нали?
Послъгал е, но поради незнание най вероятно.
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Removed



Регистриран на: Sep 23, 2008
Мнения: -23

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 5:47 pm    Заглавие: Клас ААААА!... Отговорете с цитат

Един познат изработва отоплителни уреди по поръчка, от 10kW нагоре, които и свитят, до 5W на канал...!

Абе, момчетааааа..кога ще заслушате музика с ушите, вместо с очите?

Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Bojidar Bojanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Oct 02, 2004
Мнения: 1056
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 6:39 pm    Заглавие: Re: Усилвател клас "A" Отговорете с цитат

tonkostz написа:
Онзи ден в София в едно малко оказионче над хотел Хемус видях един усилвател клас "А" 2х30W на 8 ома,човека каза,че бил ръчна изработка.Имаше по 4 крайни транзистора на канал - MJ21193,които бяха разположени от двете страни на усилвателя,който заради това явно беше доста дълъг назад и тесен отпред.Отпред имаше само два сини LED's без никакви копчета и потенциометри.Човека ми го пусна и звучеше наистина много добре,но ми каза едно нещо дето ме накара да се замисля.Каза,че консумира 750W от мрежата на празен ход.Аз съм чел,че за този клас консумираната мощност е около 5 пъти по-голяма от тази на изхода.Възможно ли е толкова много да тегли от мрежата?Да не би да е някакъво по-специално схемно решение?
Цената беше 1200 лева.


Теоретичното КПД на чист клас А, СЕ, с немодулируем токов генератор е 12,5%, което трудно може да бъде постигнато. Аз го докарвам на 8% приблизително. Имам екземпляри с 4%, но това въобще не ме притеснява.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя AIM Адрес
Daniel Petrov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Sep 11, 2004
Мнения: 2573
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 8:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Теоретично е 25% - 8 вата при 4 ома са 8 волта и 2 ампера пиково напрежение/ток
Теоретично транзистора има напрежение на насищане 0 волта и е линеен от нулата на волт амперната си характеристика.
Трябва ни захранване 2х8 волта и 2 ампера начален ток в теоретичния (идеалния случай), което е (2хCoolх2=32 вата върху радиатора за двата транзистора заедно- токовия генератор и сигналния
8/32=0.25, т.е. товара оползотворява 25% или една четвърт от изразходваната мощност.
Нещата на практика не са така - транзисторите имат напрежение на насищане, което няма как да се оползотвори, имат и сорсови резистори (обратната връзка за преднапрежението на генератора на ток примерно).

В реален (моя) случай:
За 8 вата в говорителя, пекат 55.5 на радиатора...

Supply= +/-11.8V при включена консумация (усилвателя е закачен на захранването) и не много добра филтрация - реално плава 12-11.6 със честота 100Хц Smile
Load=4ohms
Drain-source saturation voltage @ 4.35A(2Aspk+2.35Acurr.s.) = 1.8V +0.435V (0.1ohm source resistor)=2.25V приблизително
Uout(peak)=8V
Iout(peak)=2A
Io=2.35A (0.35А резерв)
11.8-2.25-8=1.55V - това е което остава в резерв от захранването, т.е. върху транзистора са 3.35V с цел да не влиза в областта на насищане.

11.8Vx2=23.6V - общото захранване на усилвателя
23.6Vx2.35A=55.5 watts - това си го разпределят 2-та мощни транзистора по равно и отива на радиатора Smile
8/54.5=14.4% кпд
Захранването не кляка, нали се сещате?
То си е клекнало още при пускането, защото средния ток със или без номинален товар, без да надвишаваме максималната изходна мощност не се променя Smile
Генератора на ток е бетон - 2.35А
Тока на сигналния транзистор при максимална изходна мощност 8 вата:
за положителния полупериод - тока на генератора-тока през говорителя - 2.35А-2А = 0.35А
за отрицателния - тока през говорителя+ тока на генератора - 2+2.35А = 4.35А
средната стойност е:
4.35+0.35/2=4.7/2=2.35А
_________________
Inspiration Audio
IDS AG
Department of High Tension Works



Последната промяна е направена от Daniel Petrov на Съб Мар 25, 2006 12:37 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Nikolay_Hristov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 10, 2005
Мнения: 454
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Мар 24, 2006 9:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Pout = Ieff*Ueff = Um*Im/2

Захранващото напрежение трябва да е поне колкото Um за да излезе синусоиден полупериод .... И за двата полупериода става 2*Um.

Тока на покой трябва да е поне колкото Im, пак по същата причина.

Pin = Ucc*Io = 2*Um*Im

КПД = Pout/Pin = Um*Im/(2*2*Um*Im) = 1/4 = 25 %

Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Nikolay Savov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Mar 05, 2005
Мнения: 691
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Мар 25, 2006 10:23 am    Заглавие: Re: Усилвател клас "A" Отговорете с цитат

Виж! ,то името е показателно - КЛАС "А"
Трябва да има мощност и да пече ,за да бъде качествено.
Винаги трябва да взима повече и да дава по-малко ,но с отвратително нечовешки божествен РАЗТЪРСВЯЩ душата саунд.
Просто няма как да се получи ИДЕАЛА ,или стремежа към него,ако вземем малко и направим повече...... това са рекламни заблуди ,за ниски консумации , "някакъв" звук с емблема за разфокусиране на вниманието пред същността на достъпната божественост в реалността!

Повечето хора са си изградили успокояващ,заблуден манталитет за евтинко с всички екстри и ОГРОМНИ мощности ,но това няма как да стане ,дори с цената на огромни средства ,понеже продукта Главоломно излиза от сентенцията на HI-END.


Запомни това и ПОМНИ ,че купешорите РЕКЛАМИРАТ ниски консумации и Читав саунд - Две напълно отхвърлящи се зависимости!
И другото... ВЗИМАЙ колкото се може повече,но със знания! увлядявайки потока на хауса и давай "по-малко" - Количеството превърни в качество с равни пропорции. Сиреч от 100 тона Зил направи 50 Миникупърчета ,или каквото ти е на сърце my Heart fire up for you Ya winkles
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди