Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Helmholtz Resonator
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Helmholtz Resonator
Иди на страница Предишна  1, 2
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Rammstein
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Jun 29, 2006
Мнения: 42
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юли 19, 2006 8:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Не съм слагал бастрапове в помещението.Няма място по ъглите на помещението за да слагам бастрапове.Мислиш ли, че ми е лесно да се боря с жена ми, която (съвсем нормално) иска да е подредено в хола.Освен това повечето ми апаратура е по ъглите както и ТV-то, но аз си мисля за друго.От както се занимавам с това мое хоби бих са идвали доста приятели и непознати да слушат в нас.Естесвено на едни се харесва звукът ,на други не.Това е съвсем нормално, но има нещо което не го мисля само аз в тази стая като че ли има много добра "сцена", по какъвто и да е начин да разбирате тази дума, т.е. нещо ми помага да нямам лош звук.Ровейки се из нета намерих обяснения и от Дж.Кардас и от В.ден Хул и от Уилсън Аудио за необходимите пропорций на помещението ,в което слушаме.Те са следните и са ни оставени от древните гърци:

1:1.6:1.6

Ако вземе за база височината на помещението ,в случая при мене 2.2 метра и използваме тази ф-ла се получава следният резултат:

2.2:3.52:5.63

Реалните величини при мене са височина - 2.2 м. ,широчина - 3.3 м., и дължина - 5.33 м. т.е. доста съм близко до това сечение.Аз живея в къща и тя е построена преди аз да се родя.Всичкото това го написах ,защото смятам ,че четвъртият музикален инструмент така да се каже ,е помещението в което слушаме музика (Source - CD/грамофон, усилвател, озвучашащи тела ,помещение - станаха 4).Пак повтарям при мен не е "върхът на сладоледа".Но може би тези размери ми помагат да няма "бумтене" в помещението.btw ,когато слушах с B&W DM603 имах малки проблеми в това отношение, но от както съм с хорни - няма.Но мога да дам пример за изработка на бастрап, във всъщност това е много елеметарно.Ето пример за изработка на бастрап като има много добро теоритични обяснения в този сайт.
Ето и малко снимки:




Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 03, 2004
Мнения: 1194
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Юли 20, 2006 8:39 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Това е доста интересно потвърждение на една много стара истина - истината за златното сечение.
Аз пък се надявах да чуя разликата между помоещение с и без хелмхолцовите резонатори......
_________________
aka. Demon

www.stivox.com
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Юли 20, 2006 7:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Rammstein написа:
няма място по ъглите на помещението за да слагам бастрапове


Забравяш хоризонталните ъгли по тавана, които са толкова ефективноо място за бастрап / хелмхолц (диаграмата за резонаторите ти е леко наивна поради факта, че всички моди имат висока амплитуда по ъглите и точно това е предпоставката за ефективно демпване с хелмхолц), колкото и вертикалните. А от естетическа и практична гледна точка са дори и по-доби.

Rammstein написа:
тази стая като че ли има много добра "сцена"


Като че ли, но замислиш ли се за комбо филтрирането, причина от ранните отражения, и за създаваната поразия от тях "върху сцената", почваш наистина да губиш увереност. Не я отдавай на мнималното дефлектиращо действие от резонатора, не я отдавай и на:

Rammstein написа:
необходимите пропорций на помещението, в което слушаме


Както искаш го разбирай, но златната пропорция на древните гърци, както и съществуващите други "уникални" пропорции, помагат на сцената само с уравновесеното ревърб време. С нея или без нея ранни отражения ще имаш. С нея или без нея модален резонанс, минимуми / максимуми пак ще имаш. С нея или без нея положението е толква зле, че дори и не подозираш. Казвам ти го, защото съм точно в среда с такава пропорция (даже по-близка от твоята). В момента, в който абсорбирах ранните отражения от стените и тавана (задължително първо него) - разбрах що е сцена и какво съм изпускал преди това. А то е много, повярвай. Който не е чул, той не е разбрал.

Rammstein написа:
може би тези размери ми помагат да няма "бумтене" в помещението


До известна степен си прав. Помагат ти за по-уравновесена дистрибуция на модите и да нямаш много натрапчива разлика от една пикова честота до друга такава. Все пак, нелинейности имаш - и от моди и от акустична интерференция. В крайна сметка се получава, че дори и с златната пропорция имаш разлики (достигащи 30db! - поправи ме, ако мислиш че греша) в нискочестотното разпределение. Просто пиковите честоти са по "уравновесени" на теория, но направиш ли анализ няма да останеш много очарован.

Rammstein написа:
мога да дам пример за изработка на бастрап, във всъщност това е много елеметарно


Или аз съм те разбрал погрешно, или наистина прилагайки снимките на туб трапа (примитивно широколентово решение) твърдиш, че изработката на кaчествен широколентов бас трап е толкова елементарно? Правил ли си някога въобще? Ако си, трябва да знаеш:

Ей на тази мисъл попаднах скоро във форума (не се сещам за автора и, но се надявам да няма грижи с циирането и) и е 100% вярна не само в конкретния случай, но и в действителност със почти всичко останало - "На теория, между практика и теория няма разлика, но на практика има"


Последната промяна е направена от Krasi Yonchev на Вто Юли 25, 2006 7:16 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Гост






МнениеПуснато на: Пет Юли 21, 2006 8:53 am    Заглавие: Отговорете с цитат

scav
би ли дал практически съвети за едно помещение с размери-6.3/3.75/2.4-също като тебе,предполагам и ти живееш в блок
благодаря
Върнете се в началото
Krasi Yonchev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: May 18, 2006
Мнения: 218
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Юли 21, 2006 4:34 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Гост, регистрирай се и конкретизирай.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Акустика Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2
Страница 2 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.07 секунди