Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Въведение към Tubes DIY
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Въведение към Tubes DIY
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
lusi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 18, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Panagiuriste

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 8:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Мойте уважения кам D.Kolev, но вметката не е уместна.
Ако не беше от тима, директно ти казвах, че има още много да се учиш.
Да се върнем на темата.Когато говорех за прага на чуваемост, визирах
от части кривите на Флетчър, но там се намесва и нивото ва звука.
Amitko, подобно на твоят пример се канех да опиша, но сварзан с
цветността на телевизора.Тя не е фискирана и е променяш в зависомост от картината.
Румене, ако визираш мен ,че съм "плювал" лампите, нещо грешиш.
До момента такова мнение никога не съм изказвал.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 10:03 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Много е лесно - чуй една добра система без и с корекции и моментално ще разбереш за какво говорим! Това ще ти спести няколостотин думи.
Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 11:06 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

lusi написа:
Мойте уважения кам D.Kolev, но вметката не е уместна.
Ако не беше от тима, директно ти казвах, че има още много да се учиш.
Да се върнем на темата.Когато говорех за прага на чуваемост, визирах
от части кривите на Флетчър, но там се намесва и нивото ва звука.
Amitko, подобно на твоят пример се канех да опиша, но сварзан с
цветността на телевизора.Тя не е фискирана и е променяш в зависомост от картината.
Румене, ако визираш мен ,че съм "плювал" лампите, нещо грешиш.
До момента такова мнение никога не съм изказвал.


Smile моите уважения към теб , но забележката на D.Kolev ( който междо другото е в бгаудио тима от преди да съществува бгаудио Wink ) е съвсем уместна и е само едона от няколкото които получи все от хора с неизмеримо по-голям аудио опит от твоя Smile .
Сега да ти обобщя ако наистина не си разбрал , в този сайт сме се събрали все хора с изградени виждания в аудиото и за твоя жалост корекциите не влизат в тях . Ако не ти харесва просто не си длъжен да споделяш нашите виждания , но запази корекциите за себе си и тези които правят чаики снаеквилайзерите .Има цяло изследване , на цял институт , цялото преведено в няколко части ...напъни се да го намериш в статии и го прочети за даразбереш ,че корекции се правят единствено при нужда при запис... Wink
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Мар 18, 2008 11:35 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

lusi написа:
Румене, ако визираш мен ,че съм "плювал" лампите, нещо грешиш.


Ако визирах теб, щеше съвсем ясно да го усетиш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 10, 2007
Мнения: 300
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 12:22 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За мен най-елементарният отговор на въпроса "Защо слушам без корекции" е, че просто така ми харесва, защото искам да чуя реално запсания върху съответния носител звук, защото не искам да влизам в ролята на тонрежисьора, а искам да чуя неговата работа.

Очевидно на някои хора им харесва звука, преминал през незнаен брой корекции, извършени с още по-незнаен брой "висококачествени" елементи с произход от Югоизточна Азия, но в това няма нищо лошо - въпрос на вкус и добро възпитание на сетивата. А и ако нямаше такива хора Техносуперите щяха да фалират. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Momchil
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 25, 2005
Мнения: 332
Местожителство: Горна Оряховица(студент Варна)

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 1:22 am    Заглавие: Отговорете с цитат

И както "Borislav Uzunov" казва :..... Как да обясня на комшията ,че "копче" за намаляне на "баса " няма ......
ехехехехехе......

Между др.
От съботното гости при Иво и Боби главата ми още опитва да асимилира чутото .
Така ,че ако все още някои твърди ,че понякога са нужни корекции нека не се хаби да пише по форума ,а просто да посети някои от хора притежаващи широколентови говорители , лампова система .........
и сам да си прави изводи !

"Ангел Геков " Интересното , е че хората се "напариха " от некачествените продукти на големите фирми и ако знаеш колко е интересно в момента около мен . Smile
Всеки сумти , почесва се , мънка и пита: това колко пари , за колко време ще ми го направиш , има ли от къде да се купи , хубаво ли свири , има ли ниски , има ли високи и още куб подобни въпроси .....
За сега е по добре да си гледам образованието и работата ,за другото ще има време за напред само да сме живи и здрави . Smile

Извинявам се за "ОФ" .

Поздрави : Момчил
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Mar 15, 2007
Мнения: 92
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 7:03 am    Заглавие: Отговорете с цитат

@Momchil

Като спомена за "копчето" за намаляване на "баса", си спомних, че преди време бях решил да монтирам на жената няколко копчлъка - "on/off", "mute", "volume", "safe mode" (за sex), "econo mode" (за shopping), "WAF-enhancer", "scandal attenuator", "don't call to mama" и т.н., обаче, покрай аудиото, се разубедих Smile

Сега си я слушам без корекции и даже започва да ми харесва... Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Evelina Milusheva
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 04, 2006
Мнения: 392
Местожителство: sf

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 11:14 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Laughing
Истински аналогови взаимоотношения Twisted Evil

По темата - много ми е трудно да обясня на закоравелите съзнания, че качествения звук се постига с минимално количество максимално качествени елементи по целия път на сигнала. Въпреки това продължавам да се старая и процента на разбралите нараства Smile

@колегата от филхармонията - ако смяташ, че ще се справиш, в сайта се продават кит-ове и можеш да се възползваш Smile Ще получиш помощ, ако се нуждаеш.
D.I.Y. 4eva!
_________________
Reality bites like pit bull fights...

Министерство на звука
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 1:51 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

lusi, знам какво се опитваш да кажеш. това сме го коментирали доволно много. при системите от нисък клас корекциите създават илюзията за подобрение на звуковата картина. при системите от висок клас обаче при поставяне на EQ по пътя на сигнала, дори и да е нагласен на флат веднага се чува омазването на сцената породено от многото елементи по пътя на звука.колкото и да си играеш с корекциите, все стигаш до пълното им отстраняване рано или късно.
кривите ги знаем

те третират възприемането на човешкото ухо в зависимост от силата на звука, но това е усреднен вариант. ти усреднен вариант на човечеството ли си, а двете ти уши еднакво ли възприемат звука Exclamation . в продължение на тия мисли, "врътката" за силата на звука /независимо дали е с корекции по посочените криви или без/ се явява корекция на звука. ако се подходи минималистично просто трябва да слушаш записа при 0дб както е записан. тогава въпросните криви нямат никакъв смисъл тъй като си се доближил максимално до оригинала.
отклонихме се доста от темата, не е лошо да кажем как се вписват лампите в цялата картинка. те не са някаква екстравагантна цел и вещ светеща в тъмното, а средсво за постигане на по-добър звук, най-вече заради минималистичността на схемното решение.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lusi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 18, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Panagiuriste

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 3:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Точно това имах в предвид.Защо смяташ, че само апаратурете от по-нисък клас имат физио корекция на усилването?Тези криви не касаят апаратурата.
Както и да е.За лампите две мнения няма.
Нека само да кажа, че ми е пределно ясна идеята, че всеки елемент
по пътя на сигнала оставя своя отпечатък, променя първоначалния замисъл и т.н.
Не отавайте с впечетление , че подкрепям употребата на корекций.
По-горе написах, че трябва да са комутируеми.
За мен няма разлика дали корекцийте са преди или след записа, освен ако не касаят самия процес на записване.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
D.Kolev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 10, 2004
Мнения: 1467
Местожителство: В.Търново

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 3:54 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

lusi написа:
Тези криви не касаят апаратурата.

именно, нито записа, а ушите ти. защо трябва да правиш корекции точно там. според тях , колкото по-ниско е нивото, толкова повече трябва да вдигаш басите.това звучи меко казано неприятно. реализирай една схема и сам ще разбереш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
plamenhar
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Mar 14, 2008
Мнения: 65
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 4:02 pm    Заглавие: Въведение към.... Отговорете с цитат

Извинявайте ,че Ви прекъсвам разсъжденията.
Тази тема я пуснах да науча нещо за практическото реализиране на този вид усилвател.За китарните съм наясно.Взема се едно шаси 50 на15 на 5см.Слага се в единия край мрежовия,в другия-изходящия-
може завъртян на 90гр.,между тях лампи,отпред потенциометри,входо-
ве,ефекти,отзад захранване ,изходи,бушони.
Но при вашите не е така.
И ето конкретни въпроси...(не знам на този лаптоп къде са двете точки).
1.Каква мощност обокновено се търси?
2.Входовете с каква чувствителност и за какви устройства се правят?
3.Как се разполагат частите на шасито?
4.То от какъв материал е най добре да се направи?
5.Какъв материал ползвате за декоративните капаци на трафовете?
6.Може ли да се използват лампи ЕМ80 за индикация и шоу?
7.Какво значи да се сложат плазми-може би за светлинни ефекти?
Имам и други въпроси,но тях друг път.Моля някой по търпелив от Вас
да ми отговори.Може и като лично съобщение.
А сега да си кажа и аз мнението какво чувате от тези усилватели-било то и за 280000$-нищо общо с истината.Тя е в залата на живо.Вярвайте-имам 35 годишен стаж като класически музикант ,а и джазов с хиляди часа записи зад гърба си.По важното е дали си харесвате звука на Вашитеустройства.Ако е така -значи сте постигнали целта си.

С добри чувства и респект към вашите творения!
пламенхар
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
lusi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 18, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Panagiuriste

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 4:55 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

plamenhar, няма проблем , просто не трябваше да започваме този коментар в твоята тема, така че ти ще извиняваш.
D.Kolev, наистина е така и заради това съм търсил и попадал на няколко статий по този въпрос.Проблемът по-скоро е в калпавото реализиране в смисъл,че неточно реализират необходимия подем или затихвоне в зависимост от ъгъла на завъртане./това е мое мнение и не ангажирам никого с него/Срещах решения на реализирани такива с галети.Буквално децибел по децибел.Нека да не коментираме влиянието на помещението и т.н.
Не съм ги реализирал и не мога да дам мнение.
Предлагам да не отклоняваме повече темата.Можем да отворим нова, ако се наложи.
Радвам се, че споделихме мнения.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
plamenhar
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Mar 14, 2008
Мнения: 65
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 5:45 pm    Заглавие: Въведение към... Отговорете с цитат

Благодаря за разбирането.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Mar 15, 2007
Мнения: 92
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Мар 19, 2008 8:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Здравейте,

Ще се опитам накратко да отговоря на някои от въпросите, като започвам малко отзад-напред:

Какво търсим с конструирането на тези устройства, какво чуваме, колко близо е то до истината и т.н..? Търсим най-вече емоционалното въздействие на музиката и възпроизвежданите звуци. Търсим онова цялостно настръхване на тялото, което човек усеща когато е погълнат от силна, неконтролируема емоция, понеже чувства че е въвлечен в нещо главозамайващо, велико и разтърсващо. Търсим онова медитативно, хипнотично, почти трансово състояние, което се получава, когато музиката те погълне изцяло и заживява чрез теб, както и ти чрез нея. Има много хипотези за естеството на тези усещания – според едни чувайки звуци с определена ритмика, мозъкът съответствено пороменя режима си на работа като от бета навлиза в алфа и тета-активност (което отваря вратите на под-съзнанието и на психичните феномени), според други всичко на този свят е енергия и нейните вибрации, като в материалния свят музиката е най-близката форма на изживяване на тази космическа/божествена духовна реалност.

Търсим също така звуковата холограма (сцената) – тази триизмерна картина на музикалното изпълнение с прецизна пространствена локализация на изструментите, с разстоянията и “въздухът” между тях, при което се получава почти визуална представа за това, което се случва на сцената (или поне така е режисирано да изглежда). Тук искам да спомена и това, че освен за реалистично възпроизвеждане на звуци, техниката може да се използва и като “увеличително стъкло” за определени аспекти на музиката – в горния пример това може да бъде пространствената локализация на музикантите и инструментите, която да е толкова по-подчертана от реалната (която човек получава при посещение на живо изпълнение), че да замени/компенсира липсата на визуална информация и в крайна сметка да доведе до крайното усещане, че човек наистина присъства на събитието.

Разбира се цялостното звучене на аудио-системата далеч не зависи САМО от усилвателя – изключително важни са и източника на сигнала, кабелите, озвучителните тела, акустиката на помещението… Казвате, че възпроизведенето от тези усилватели няма нищо общо с истината. А Вие колко от нашите усилватели чухте? С какъв “съпътстващ инвентар” (т.е. плейъри, грамофони, хорни, акустика) ги чухте, че решихте така? И накрая – с коя “истина” няма нищо общо? Защото музикантът, който свири в оркестъра чува едно, а слушател от публиката, който се намира на 5 - 10 м. от оркестъра чува съвсем друго (високите честоти доста бързо затихват с разстоянието – интерферират, разсейват се…, освен това разположението на инструментите за музикант от оркестъра е “около него”, а не “пред него”, както е за слушател от публиката). Истината е нещо относително, при това зависи от гледната точка. Освен това, когато системата допълнително подчертава сцената, за да компенсира липсата на визуална информация, това крачка към истината ли е или е крачка в страни от нея? Още - готови ли сме да жертваме, примерно, част от АЧХ-то за сметка на това живо и пълно с емоция изпълнение, или предпочитаме да сме "коне с капаци" и да слушаме един лишен от душа, но иначе перфектен набор от честоти, понеже това е "академично издържано" ?

Конкретно на въпросите:

1. По-важно е каква мощност е реално постижима при еднотактов лампов усилвател, клас “А”. За малките лампи тя е 1 – 1.5 W, за по-големите (от сорта на 300B, 2A3) – 3.5 – 6 W, за още по-големите (ГМ-70) – около 10 – 15 W, за огромните (ГУ-81М) 18 – 25 W, а за невъобразимите (ГУ-100) – 100 W и нагоре, но там чисто техническите/електрическите проблеми за решаване са изключително тежки, а теглото достига десетки и стотици килограми…

2. Входовете могат да се направят с каквато чувствителност е необходимо, примерно от 0.2 до 3 V. Могат да се ползват предусилватели, включително микрофонни, RIAA за грамофон и т.н.

3. Така че най-малко да си влияят. Обикновено захранването се изнася в отделна кутия.

4. От дърво. Металите виляят зле (деформират, пренасочват, изкривяват) електростатичните, магнитните и т.н. полета, чрез които на практика работят лампите, трансформаторите, влияят се кондензаторите и пр.

5. Дърво - по същата причина.

6. Може да се прави всякаква индикация и шоу, но не е много желателно, понеже допълнителните елементи (чрез полетата, които създават, утечките, обратните връзки...) по един или друг начин влияят негативно върху качеството на полезния сигнал. (Както спомен колегата “Хайендността е обратно-пропорционална на броя на...”.

7. Плазмите са електро-вакуумни прибори и въобще не се слагат за красота, ефекти или някакви подобни детински декорации. Те са резервоари за енергия, подобно на бързите кондензатори, които имат готовност светкавично да я отдадат, когато динамиката на сигнала го изисква, а не да се чака тепърва трафа да дърпа ток от мрежата…


В заключение, с целият ми респект към Вас, мога да Ви посъветвам, ако имате желание да чуете такива системи и/или да видите усилватели, хорни и т.н. да се обърнете към Иван Рачев, Боби (Freeman), Кирил Кирилов, Владо DGD, Даниел Петров, Аспарух Желязков, дори към мен.

Ще се радваме да чуем и Вашето мнение, професионални и музикантски съвети за по-нататъшно подобряване на системите.

Поздрави: Весо
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Страница 2 от 3

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди