Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Мод на Pioneer PDM750 Reference Serie с жици и лампи.
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Мод на Pioneer PDM750 Reference Serie с жици и лампи.
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Цифрово аудио
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Нед Окт 26, 2008 12:06 pm    Заглавие: Мод на Pioneer PDM750 Reference Serie с жици и лампи. Отговорете с цитат

Как не ми харесват усилвателите за слушалки в плеърите просто не е истина.
За това реших да модна моят Пионер, за марката не искам много да говоря защото ми е една от любимите от както през 88ма си купих един триглав дек CT-A7.
Това е един чейджър който има касети за 6 диска които се продават по 12 евро едната и можете да си подредите всичките дискове в касети и да ги ползвате в колата и в къщи както има и една касета с която се превръща в обикновен плеър, същият със същата схема се продава и като ЕЛИТ серия като единствената разлика е че елите серията е цялата от мед.
Значи да погледнем чейнджъра на Пионеер от вън и от вътре:
От вън е доста секси дизайн края на 80те началото на 90те, плеърът е произведен през 1991ва.

Изглежда доста надеждна машина с позлатени RCA и жак за слушалки.
Да погледнем какво има и вътре в звяра

Доста части нали Very Happy , имаме два трансформатора за аудио и цифрова част отделно, след което имаме прословутата механика за чейнджър дето Пионеер ползва и днес, имаме оптика която чете надолу което е добре за да не се праши и да не провисва с времето - може би затова плеърът всеоще работи след 17 години живот.
Да погледнем цифровата част, там се виждат чипове на Сони, Тошиба, Шарп и други но тя надали е толкова интересна имайки предвид че моделът е от преди 17 години.
Над цифровата платка се намира аудио платката:

На нея виждаме дакове PDM2028 които са най добрите на Пионеер, имаме дак на канал въпреки че са стерео - от двата канала на всеки дак са направили оверсамплинг който правят и с цифровият филтър преди дака - SM5840 което е типично за Пионер, по късно ще видинм подобен на този филтър но подписан PD в който са вкарали прословутото Legato Link дето не се харесва на всички.
На платките виждаме че всичките кондензатори са Elna или Nichikon но от стандартните серии за захранване, на изхода намираме два кондензатора nippon серия AWF която се произвежда и днес.

Да погледнем схемата на аналоговата част и да помислим какво може да се промени по схемата за да изкараме максималното от този плеър:

След операционият имаме части като да си направим малко радио Shocked аз лично не обичам високочестотните филтри нито пък разни делители както и мутинга та дори да е направен и с релета, затова започвам с махането на всичко с цел да се постави най добрата марка кондензатор МЕДНА ЖИЦА който на металика звучи най метални и най като жица Very Happy Very Happy Very Happy
Измереното офсетово право напрежение на изхода на ОУ е от порядъка на 30 миливолта при всички режими на плеъра, единственно при пад на захранващото се стига и до напрежения от 1 волт но това се отстранява много просто.
Сложих 2 ОУ TL072 на мен тези ми харесва как свирят и имайки предвид че записите които слушам са минали през 10ки такива в студиото в което са направени - мисля че 2 в повече не са проблем
Ето всички елементи които махнах:

И разбира се сигналът ще има по малко препядствия по пътя си :

Сега поне няма да имам никакво съмнение дали съм сложил добър кондензатор, дали да бъде Блек Гате или Женсен или Мкап.....
Имайки предвид че живея в малка кооперация и по закон не мога да вдигам шум от до а и след това а някой музики дразнят съседите, например един се дразни от металика другият от лебедово езеро а един побеснява на Вивалди въпреки че се чуват предимно цигулки, затова моят усилвател почти не се изпозва.
Вкарваме слушалките в жака на плеъра за да чуем музика и въпреки че слушалките са едно AKG 141 studio които не са от най добрите чуваме ужасно бучене без никакви средни без високи и бас размазан и бучащ.
Няма да ви занимавам да ви показвам снимки на слушалков в плеър реализиран с 2 операционни от типа на 741, сигурно сте виждали доста такива и ги има във всичките плеъри дори и тези от висок клас.
Затова реших да си вградя 2 лампи виждайки че имах малко части които ми останаха от един боклучив кит. Вижте "Проблем с лампов усилвател за слушалки."
http://www.bgaudio.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=12528
Заради скапаните си трансформатори този кит не засвири добре, благодаря на Велински и останлите които бяха търпеливи да отговарят на глупавите ми въпроси и ми помогнаха да направя първите стипки с лампите.
Потърсих в интернет ОТЛ схема с ECC82 - не припадайте просто такива лампи имам и не исках да давам пари за други....
Намерих това:

Схемата е за слушалки от 300 ома, имайки предвид че мойте са 55 ома сложих едно съпротивление от 220 ома последователно на изхода.
Схемата има доста хармонични изкривявание което сигурно е заради високото мю на ЕСС82 но на слух свири доста прилично за моите слушалки и уши, но поради ниската мощност която има според мен не може да се ползва със слушалки с чувствителност под 100дб.
Ето и самото изпълнение:


Нямах кой знае какви кондензатори под ръка и затова използвах тези от магазина за резервни части защото другите се поръчват по интернет и не мога да ги намеря всичките на едно и да се харчат 16 евро за доставка на всеки 2 кондензатора е прекалено.
Но въпреки скапаните кондензатори звукът е нива над фабричният усилвател за слушалки на плеъра, дори и над този на усилвател Onkyo и Kenwood които имам в къщи.
Реших да вградя всичко в плеъра използвайки задната част:

Доста добре се получи като размери и пространства дори и трафа пасна идеално - нямам никакъв брум.
Ето няколко снимки за да придобиете представа как изглежда всичко завършено:



Очаквам мнения и предложения и критики, за тези които ще кажат "Съспипал си хубавият плеър" ще отговоря че имам още един такъв работещ Very Happy
Остана да направя пускането на ламповия да е свързано със стендбайа на плеъра и да направя защита от прав ток.
За самата защите мисля първо да направя поетапно пускане на ламповия - първо отопление и после захранването, като сложа и 2 релета на изхода за слушалки които да прекъсват веригата при пропадане на напрежението така ще елиминирам офсета от 1 волт право на изхода на ОУто и при появата на евентуален прав ток в изхода да откачи слушалките което мисля да направя с един оптрон.
Хиляди благодарности на всички които изказаха мнение по няколкото теми които започнах в този форум, всеко едно мнение е взето в предвид въпреки че понякога не съм съгласен с някой но опита на хора като Велински и други е просо безценен.
Специални благодарности на Велински заради търпение с което отговаряше на моите тъпи въпроси. Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 26, 2008 2:36 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Дотук добре, остава да разкараш TL072 (колкото и да ти харесва) и да сложиш нещо такова като на www.lampizator.eu
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 2:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Тези от вас които са живяли по времето на комунизма си спомнят че имаше чавдари, пионери и комсомолци Very Happy
Виждайки че нашият Пионер на 17 години беше станал комсомолец реших да го подмладя Smile
Първо смених вече ронешите се от старост тампони и ремъци.
Внимавайте че 4те тампона на чейнджърите не са еднакви а са два по два еднакви на форма но от различна гума ето и малко информация как се прави:
Кодове на елементите от сървис мануала
22 - PEB1014
23 - PEB1132
46 - PEB1072

Схема:


Механиката с вече сменените тампони:
PEB1132


PEB1014


След което реших да сменя всичките кондензатори виждайките че са на 17 години и дори и да работят все още всички производители гарантират основните параметри за 3000-5000 часа работа а този плеър дори и на стендбай е захранен все едно че работи.
В магазина нямаше много добър избор на Елна кондензатори и затова замених тези от 470 микро с 1000 и сложих всички за 50 волта дори и където бяха по 16в.


По време на работата не зная как изгоря един предпазител дето се убих да го търся какво е и къде е Very Happy на платката е означен като IC но според мен е обикновен предпазител, намера се непосредствено преди 7815 и 7915 :


Смених и оптиката която е PEA1030, има доста кофти цена намерих я оригинална на 78 евро с доставката, няма китайски Sad - ето защо всички предпочитат Сони.
Ако някой от вас има подобен плеър се надявам да съм му спестил доста търсене и проучване по нета Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 2:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз пък не съм чул някой сериозен аудиофил да предпочита китайска оптика Embarassed
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 2:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

UPGRADE на усилвятелят за слушалки:

Първо реших да направя включването да става от стендбая, на входа Q527 който не е монтиран а би трябвало да бъде от така наречените дигитални транзистори които служат за буфер и се намират и целият плеър, които не са нищо различно от транзистор с вградени съпротивления и вместо база колектор и емитер имат вход, изход и маса.


От входа на този транзистор си взех 5те волта които ги има като единица на плеъра и ги закачих на един транзистор който да командва едно реле, без да се задълбочавам с изчакване за лампите и други подобни.

След което виждайки че създателите на по горната схема на лампов за слушалки препоръчват да се захрани с 185 волта стабилизирано, сглобих на бързо един стабилизатор с 2 транзистора и един LM317.


Четейки градските легенди за кондензаторите реших да пробам да сменя 1uF 630V с един от марката CIARE, като че ли звука стана малко по добър от към високите, със сигурност няма да е като с кондензатор за 30 евро но като за 2.5 е добре Smile според мен разликата идва от самият тип кондензатор, предните бяха MKT а за аудио се препоръчват MKS или MKP.

След което смених изходните електролитни с Rubycon нормална серия и тук вече имаше голяма разлика, доста повече бас и по плътен, бях пробвал евтини с различно предназначение дори и Long Life low Impedance но Rubycona се показа.

По нататък ще мисля за платка защото имам още идеи за подобрения.
За другият плеър мисля да направя с един усилвател за слушалки с FET и JFET по тази схема:


После ще видим кой ще победи този с лампите или този с транзисторите Very Happy
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 3:02 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Като гледам схемата на транзисторния ми е ясно кой ще победи и без да ги правя.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 3:05 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

И аз познах стила от италианската книжка Laughing

Отвратително реализиран пуш-пул, "сплитера" му е ужасен, тоя път 5 сигнални кондера Laughing

Дето се вика - догодина 6 Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 3:10 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

velinski написа:
Аз пък не съм чул някой сериозен аудиофил да предпочита китайска оптика Embarassed

Е те и Pioneer не предпочитат въпреки че сериите Елит и Референс са доста добри според мен.
Аз лично нямам претенции да съм аудиофил най вече понеже финансово не мога да си го позволя. Sad
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 3:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Между болен аудиофил и аудиофил има голяма разлика Laughing

За първите парите нямат стойност, когато става дума за техника или части
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 3:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

velinski написа:
И аз познах стила от италианската книжка Laughing

Отвратително реализиран пуш-пул, "сплитера" му е ужасен, тоя път 5 сигнални кондера Laughing

Дето се вика - догодина 6 Laughing


Дайте тогава някоя схема, ако може поне входното да е с ЕСС82 че се набутах с 8 бройки, отоплението да е 12волта и захранването да е 200 волта?
Тук вярвайте ми магазините за електронни елементи са в буквалният смисъл магазини за резервни части - нямя много неща в тях.
Иначе е пълно с аудиофилски магазини в нета но там нещата са дебели като цени и като надценка и пак руски лампи трудно се намират освен тези дето са надписани с латинските символи - тъпите италианци не четат кирилица Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 24, 2005
Мнения: 1503
Местожителство: SF

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 3:17 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ако искаш да чуеш как свири транзистор - пробвай по-добре тази проста схемка: http://www.headwize.com/projects/szeke1_prj.htm

Клас А сорсов/катоден повторител с усилване около 0.9. Ако ти е малко, можеш да си сложиш допълнително JFET входно стъпало или ЕСС82 дори.

Ако си намериш ECC86, можеш да си направиш готино хибридче с 20V захранване Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 4:07 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Чудя се дали да не мъча оригиналната схема на плеъра:

Идеи за мод?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Чет Окт 30, 2008 5:38 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Махнах всички индуктивности и малките кондензатори дето режат от към висока честота....
Не намирам как се изчислява мост на Робинзон Вин за да мъча обратната връзка Sad
Поне някой може ли да ми каже за какво е сложена тази обратна връзка и не мога ли да я махна въобще, или поне да ми каже за колко е сметнат тоя мост на Вин?
На слушане имам чувството че усилвателя повдига ниските.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
asen_v_k
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Aug 29, 2008
Мнения: 140
Местожителство: Padova (Italia)

МнениеПуснато на: Съб Ное 01, 2008 5:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Махнах всички кондензатори и индуктивности от платката, с изключение на тези по захранването.
Звука не се промени особенно, остана плосък и с доста тъпи високи и средновисоки.
Няма го оцветяването и пространственият звук от лампата.
Най интересното е че на евтини слушалки успява да свири за разлика от лаповия, който на евтините слушалки просто не се чува въпреки че са с еднакво съпротивление.
Не зная къде бях чел че основата на HIFI е в балансирането на всички устройства, първоначално не вярвах много - но да ви кажа много е прав.
Тази платка я сложих в едно евтино Сони където според мен доста добре пасна - виж "Tweaking за начинаещи Sony CDP-XE210"
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
altium
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит


Регистриран на: Sep 24, 2007
Мнения: 38

МнениеПуснато на: Съб Ное 01, 2008 10:20 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Кое не ти харесва в ламповия?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Цифрово аудио Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди