Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Една малко нестандартна нискочестотна хорна.
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Една малко нестандартна нискочестотна хорна.

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
wassilzaza
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 04, 2007
Мнения: 240
Местожителство: Ловеч

МнениеПуснато на: Пет Яну 09, 2009 9:36 pm    Заглавие: Една малко нестандартна нискочестотна хорна. Отговорете с цитат

Здравейте, намислил съм един малко нестандартен проект, имайки предвид какво е насочеността на форума, но понеже знам, че тук има много компетентни хора относно тези конструкции, с повече реализирани проекти от мен и се обръщам към тях за ценни съвети.
Целта на проекта е да се постигне максимална чувствителност и съответно максимално налягане на около 20-30см от устата на хорната, която ще се пуска в много малко пространство(в кола или по-точно в пространството от предните облегалки на седалките до предния прозорец). Говорител е Кикер Ц10 със следните параметри:
Fs = 29.4 Hz
Qms = 9.65
Vas = 64.38 liters
Cms = 0.443 mm/N
Mms = 66.15 g
Rms = 1.266 kg/s
Xmax = 9.76 mm
Xmech = 14.64 mm
P-Dia = 201.8 mm
Sd = 320 sq.cm
P-Vd = 0.312 liters
Qes = 0.473
Re = 3.7 ohms
Le = 2 mH
Z = 4 ohms
BL = 9.777 Tm
Pe = 150 watts
Qts = 0.451
no = 0.333 %
1-W SPL = 87.3 dB
2.83-V SPL = 90.72 dB
Както написах всичко е проектирано с цел макс. чувствителност. в честотния диапазон над 60хз. до към 150хз.(като важното е да се получи пик 60-80хз). Конструкцията е преднонатоварена хорна с затворен обем зад говорителя. Ето какво се получи като краен резултат:
Гърло: 410см^2
Обем на гърлото:2,5литра
Уста: 1250см^2
Дължина: 110см. (изцяло конична форма на контура)
Камера:5,5литра
Все пак говорителя е 10", но ще гледам конструкцията да е максимално здрава, укрепена и оребрена добре. Материала ще е голо ПДЧ 18мм. мисля от вътрешната страна, където е гърлото и устата да го лакирам, за да е максимално гладко. За сега това е всичко очаквам всякакви мнения, съвети и препоръки. Благодаря за съдействието.
_________________
The real Sound is Horn Subwoofer !!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Яну 10, 2009 10:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Как ги получи тези резултати за площ на гърлото и устата? Отчете ли факта, че хорната ще е в 1/8 пространството?

На мене ми се струват големи.

Площа на гърлото обикновено е от 0.3-0.7 от площа на мембраната на говорителя.
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wassilzaza
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 04, 2007
Мнения: 240
Местожителство: Ловеч

МнениеПуснато на: Вто Яну 13, 2009 12:56 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами попринцип съм се ръководил и от един симулатор, който използвам. Стремил съм се към по-голямо гърло с цел повече чувствителност и повече децибели знам, че това гърло е доста голямо, аз имах хорна с 18" с такова гърло, но ето и според формулата за максимална чувствителност:
А=[2*п*Vas*Qlc*Fs^2*sqrt(Flc+Fhm)]/c*(Flc+Fhm)
A=[6.28*0.0644*5.5*29.4^2*sqrt(60+150)]/344*(60+150)
A=27862/72240=0.385m^2=385cm^2
Единствено има малко въпросителни около качественият фактор на системата, но имам един симулатор, който го отичита и според него една нормално направена кутия от дърво има такъв фактор от с стойност 5 до 6 и затова аз съм отчел 5.5.
Устата за 60хз за 1/8 пространство е около 3200см^2, но съм я редуцирал с около 1/3 до 1250см^2.
И така само на хартия, както е как ви се струва като краен резултата какво би се получило.
_________________
The real Sound is Horn Subwoofer !!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Яну 13, 2009 1:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

1/3 e горе долу безопасно редуциране на устата.

действай пък после ще разкажеш Smile
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
chavv
чете


Регистриран на: Nov 22, 2005
Мнения: 5
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 12:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

wassilzaza написа:
И така само на хартия, както е как ви се струва...

Според мен бъркаш в изчисленията за гърлото. Не е (Flc+Fhm), а (Flc*Fhm). Освен това, как изчисли тези стойности за Flc и Fhm?
При проектиране за максимална чувствителност аз получавам 0,1277м2 и 0,2240 при класическата формула - At=0.7xSd
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
wassilzaza
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 04, 2007
Мнения: 240
Местожителство: Ловеч

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 9:17 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Да вярно е, че не съм догледал формулата и съм смятал грешно. Пък иначе тези Flc и Fhm според графиките на симулатора ми съм избрал 150хз като горна граница, а пък 60хз съм избрал още като начална стойност на целия проект. Устата попринцип ми позволява и да е по-голяма това не е проблем. Ще видя да си играя пак със симулатора с нови стойности. Ще пробвам да намаля гърлото до 0.7*Sd, което е 224см^2, а ще пробвам да увелича устата малко. Дължината като за 60хз ; 1/8 е големичка, но много ми пропадат графиките ако е по-къса хорната. А някакви идеи какво би се получило при толкова голямо гърло, би ли било някакъв плюс, имайки предвид целта на проекта (максимално налягане 60-80хз).Благодаря ви, аз сега не бързам още с проекта като се постопли ще се реализира чак Март, Април месец!

Едит: Значи смятах всичко по формулите и таблиците, които са в темата Основни приложения на рупорите и въведох всичко в симулатора, но излизат доста неприятни графики и единствения проблем е в дължината. Като въведа според таблицата 80см. за 55хз се получава, голямо пропадане, а като въведа 115см и всичко си идва на мястото. Да кажем, че другите параметри на хорната са фиксирани вече:
Уста: 1500см^2(редуцирана на около 38%)
Гърло: 250см^2
Обем на гърлото: 2,56л.(и според симулатора и според формулите)
Обем на камерата: 6-7л.
Остава само дължината, която ми е доста колеблива, ако някой има някакви съвети относно нея. Като се има предвид, че се насочвам към долна граница 55-60хз, към коя стойност да се стремя повече 80см или 115см.
_________________
The real Sound is Horn Subwoofer !!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Momchil
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 25, 2005
Мнения: 332
Местожителство: Горна Оряховица(студент Варна)

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 11:37 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Разгледай това:
http://bgaudio.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=8304&postdays=0&postorder=asc&start=45
Представи си ги малко нещата , има решение на твоя проблем !
При по етапно пресмятане на експонентата със по тясно гърло (и от към хоризонтала) , разширяващо се ( до малко преди първото огледало) можеш да постигнеш нежеланите допълнителни дължини .

Само за пример : Първоначално хорната ми трябваше да е с дължина близо 5,5м . В момента реалната дължина е 4,8м а настройката не се е променила . При проектирането се съветвах с доста хора от форума и една вечер благодарение на Аспарух и Сашо Ташов стигнах до това мое решение .

Единственото , което те съветвам е да не прекаляваш като подминаваш огледала и извивки без да си приключил максималното разширение по хоризонтала .

Успех !

Поздрави: Момчил Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wassilzaza
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 04, 2007
Мнения: 240
Местожителство: Ловеч

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 4:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Значи, тя дължината не ме притеснява да е до 110-120см. мога да побера без проблем хорната. Конструкцията и ще е без никакви завои и изцяло конична форма на контура. Единствения проблем, който още ме мъчи е колко да е дължината, защото според формулите в сайта тя трябва да е около 80см., а според симулатора ми трябва да е 115см. И още един въпрос имам по-добре ли ще е ако лакирам хорната от вътре, за да е максимално гладка.
_________________
The real Sound is Horn Subwoofer !!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Momchil
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 25, 2005
Мнения: 332
Местожителство: Горна Оряховица(студент Варна)

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 5:08 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Придържаи се повече към това което смяташ ,че е най-правилно като дължина .
Няма и да получиш едно и също при различни системи на пресмятане !
За лакирането ....
Ако е Шперплат, естествено дърво или в краен случаи МДФ , задължително и наложително лакиране с нитроцелулозен лак(ако намериш) , ако е ПДЧ или някакви др. "боклуци " в никакъв случаи !

Това е от мен ..... , да си продължавам по задачите , че какви неща се "готвят" при мен .... Smile

Поздрави: Момчил
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 6:25 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Пусни я по-дълга, после може да се компенсира с обема на камерата.
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
wassilzaza
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Jan 04, 2007
Мнения: 240
Местожителство: Ловеч

МнениеПуснато на: Сря Яну 14, 2009 10:22 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Добре и с дължина ще се оправя някак, а материала мисля да е ПДЧ, но все пак ми се върти мисълта да мина отгоре с нещо, че да стане гладко, а ако не би имало ефект, както казва колегата няма и да си правя труда!
_________________
The real Sound is Horn Subwoofer !!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Хорни и ТЛ Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.08 секунди