Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Новобранец с малко познания - искам усилвател да правя
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Новобранец с малко познания - искам усилвател да правя

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Полупроводникови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
_PaKo_
чете


Регистриран на: Jun 29, 2006
Мнения: 13
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 3:51 am    Заглавие: Новобранец с малко познания - искам усилвател да правя Отговорете с цитат

Здравейте, реших да си направя усилвател за домашна употреба. Търся реално около 50-60 вата, стерео изпълнение. Интересува ме какво трябва да потърся ( да закупя евентуално ) с точности. Главно ме интересува дали мога да ползвам готови китчета от тези на неомонтана ? Бях си набелязал моно китче за колата 1х70вата, дали няма да е добра инвестиция да си взема две такива + подходящ траф ( какъв ) + радиатор и блок за управление ( мисля, така се наричаше частта (платката ) за усилване/намаляне, бас - усилване/намаляне, среди - усилване/намаляне и високи- усилване/намаляне ). Много ще съм Ви благодарен ако ми помогнете ( колкото за начален тласък ). От няколко месеца съм "зарибен" по аудиото и почнах да правя колони - доста сполучливи бройки направих, но откъм усилватели не съм се занимавал, та си викам и тях да "специализирам" Wink Предварително благодаря на всички които помогнат Exclamation
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Lamer26
не знае къде се намира и какво говори


Регистриран на: Apr 29, 2006
Мнения: 101
Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 7:29 am    Заглавие: Отговорете с цитат

HA13158 е най-лесният вариянт = 4 по 35 вата някаде с 14 волта захранване и мин външни елементи
4 конд, на входа ,
резистори за режимите MUTE , St.By,
http://www.datasheetarchive.com/search.php?q=HA13158&sType=part
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 8:04 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Направи си един гейнклон и няма да съжаляваш.
Още по-добър вариант е Зен-а на Нелсън Пас.

За първия материали има в сайта.
За втория - www.passdiy.com

Успех
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 13, 2005
Мнения: 730
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 10:48 am    Заглавие: Отговорете с цитат

За начинаещ Зена ще е малко труден...и ресурсоемък
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
_PaKo_
чете


Регистриран на: Jun 29, 2006
Мнения: 13
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 1:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Lamer26 написа:
HA13158 е най-лесният вариянт = 4 по 35 вата някаде с 14 волта захранване и мин външни елементи
4 конд, на входа ,
резистори за режимите MUTE , St.By,
http://www.datasheetarchive.com/search.php?q=HA13158&sType=part
Това китче може ли да се свърже в "мостов режим" и да работи само на 2 канала. Искам от някъде да мога да поръчам китчето и да се захващам Smile На някой ако му се обяснява и за блока за управление ( там усилване, налмаляне, бас и тн ) и какъв траф да търся ще съм много благодарен. Не съм много навътре в нещата за това поразпитвам доста и напредвам с неувереност. Дано ме разберете, просто това са първите ми крачки в правенето на усилватели ( като изключим един който ремонтирах ( то големия ремонт де... смяна на чипа + няколко кондензатора )). Извинявам се, че така подпитвам ама имам голям интерес а няма кой да ми обясни Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rusin Atanasov
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 20, 2005
Мнения: 320
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 1:48 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди да се захванеш можеш ли да пуснеш снимка на колоните . Защото усилвател се прави според колони. Тази схема HA13158 може да е лесна за направа но е за използване в кола, а не за домашна употреба . Е не че няма да свири в къщи ако я пуснеш, но нещо с по високо монополярно захранване като за начало е по добре. Примерно ТДА 2052 от нея мажеш да изкараш около 40-50Вата на 4 ома товар ,има много малко външни елементи и достатъчно защити и не е скъпа около 2-3лв. Нама смисъл да ти поствам схема а трябва сам да намериш . В гугъла има колкото си искаш и доста мнения по форуми където е разисквана тази схема .
Пожелавам ти Успех!
Пиши, ще помагаме Wink
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
_PaKo_
чете


Регистриран на: Jun 29, 2006
Мнения: 13
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 6:31 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

rusin написа:
Преди да се захванеш можеш ли да пуснеш снимка на колоните . Защото усилвател се прави според колони. Тази схема HA13158 може да е лесна за направа но е за използване в кола, а не за домашна употреба . Е не че няма да свири в къщи ако я пуснеш, но нещо с по високо монополярно захранване като за начало е по добре. Примерно ТДА 2052 от нея мажеш да изкараш около 40-50Вата на 4 ома товар ,има много малко външни елементи и достатъчно защити и не е скъпа около 2-3лв. Нама смисъл да ти поствам схема а трябва сам да намериш . В гугъла има колкото си искаш и доста мнения по форуми където е разисквана тази схема .
Пожелавам ти Успех!
Пиши, ще помагаме Wink
Колоните са hi-sound 8" хартиени на 8ома, реални 30-тина вата в кутия тип "jamo" ( от техномаркета мерих размерите и си я направих 1:1 ) + пищялка ( високочестотен говорител ) от тея тип "хапче" за кола. В момента ги захранвам с 2х15 вата усилвател но не ги захранва като хората. Искам да направя усилвател такъв, че след време като си сменя говорителите да мога да ги слушам с него. За ТДА 2052 ще потърся информация малко по-късно и ще напиша нов пост ако нещо не схващам. Благодаря за мненията Ви.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
_PaKo_
чете


Регистриран на: Jun 29, 2006
Мнения: 13
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 6:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

http://home.eunet.cz/rysanek/tda2052.gif
Намерих схемичка на въпросното чипче. Според нея разбрах, че ще ми трябват траф - около 20-25V ( а за стерео вариант ( т.е. още един чип такъв за другия канал ) ще стане ли от един траф да вземат ток ? ), Няколко резистора и няколко кондензатора ( какви има ли значение или само надписите им да съвпадат ?). Само не разбирам тези напрежения 5V и 2.5V които са долу срещу "mute"и "play" за какво са. Също така тея "mute", "play", "stand by" как се свързват ? Другото което ме вълнува са врътките ( потенциометрите ) за усилване/намаляне, бас, трейбъл и среди къде се свързват и като за финал - цветомузика + светодиод който светка под надписа "power" Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Lamer26
не знае къде се намира и какво говори


Регистриран на: Apr 29, 2006
Мнения: 101
Местожителство: Ямбол

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 8:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

виж сега не казвам че този вариянт на усилвател е лош
знам го дори знам много модели сглобявал съм понеже са по простовати спрямо с транзистори
но ти спомена че си нямаш понятие от такава тематика и затова
дадох пример с авто усилвател който работи на 14 волта
трябва ти само един по мощен траф и един кондензатор и грец
за този модел HA13158 с малко търпение може да я съживиш(свири)
без платка само запояваш елементите които са сведени до мин
за инфо
бях с подобен доста време и карах
1 канал само басс(с активен филтър)
два стандартни канала
една пищялка като на входа на интегралата за този канал сложих
кондензатор с доста нисък капацитет за да няма среди и басс
и говорителя не му трябва филтър щото просто няма ниски и среди
може би няма да се понрави това мое мнение на другите хора
ама пиша от моята практика
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vankata_r
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 26, 2005
Мнения: 197
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 8:57 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Кошмар... човека иска да подкара изкопиранина външен вид колони, ми някоя проста схема мисля, че тук не е мястото за неговия проблем...
Нищо против да е запали по Hi-Fi, но има много за четене....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
_PaKo_
чете


Регистриран на: Jun 29, 2006
Мнения: 13
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 10:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

vankata_r написа:
Кошмар... човека иска да подкара изкопиранина външен вид колони, ми някоя проста схема мисля, че тук не е мястото за неговия проблем...
Нищо против да е запали по Hi-Fi, но има много за четене....
Чета постоянно и достаотфорума Ви. Това, че колоните са "изкопирани" какво Ви пречи не разбрах? Зададох няколко въпроса и бих се радвал някой да ми отговори като не ми се натяква колко съм назад и колко имам да уча а той видиш ли е бог на поялника и печатната платка. Извинявай, но така разбрах мнението ти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
StefanStefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jul 31, 2004
Мнения: 2191
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пет Сеп 15, 2006 11:52 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Пако, имаш толкова много да учиш, че няма да се събере в една тема във форума. Ако си забелязал в началото пише, че "ТОЗИ ФОРУМ НЕ Е ЗА НАЧИНАЕЩИ". Та ти дори не разбираш какво ти обясняват хората!
Моят съвет е да прочетеш няколко книги за начинаещи (например The Art of Electronics) и да се опиташ сам да си отговориш на въпросите си. Това е най-сигурният начин да се научиш.

Ако не ти е това целта, а просто искаш усилвател купи някакъв кит и дай някой да ти го пусне или си купи готов усилвател.

И в двата случая си сбъркал форума. Опитай в някой форум за начинаещи или си намери приятел, който да е до теб и да ти помага.

С четене на форуми няма да се научиш много.

(Не се сърди, нямам нищо лично против теб)
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
_PaKo_
чете


Регистриран на: Jun 29, 2006
Мнения: 13
Местожителство: Добрич

МнениеПуснато на: Съб Сеп 16, 2006 12:05 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Няма проблеми, схванах идеята. Благодаря все пак за насоката която ми дадохте. Ще попрочета още и ще се захващам пък да видим какво ще стане...помощник ще си намеря иначе сам май няма да успея.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Rusin Atanasov
има опит
има опит


Регистриран на: Oct 20, 2005
Мнения: 320
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Съб Сеп 16, 2006 12:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

В гугъла като напишеш тда 2052 ти излизат доста неща за нея. На първия ред има даташиит на ST-производителя на чипа. Сваляш го и гледаш от там начина на свързване.
http://www.st.com/stonline/products/literature/ds/1585.pdf
Дадено ти е всичко а от теб се иска да си направиш захранване. Ако изпитваш затруднения с платката можеш да налепиш елементите директно на пиновете на чипа. А още по-лесно е да погледнеш този линк http://www.danio.jaw.pl/schematy/wzmak.html
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
vankata_r
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 26, 2005
Мнения: 197
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Сеп 17, 2006 9:44 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

_PaKo_
Аз самият се уча и за това ти казвам какво е положенито, не приемай критиката като обидна, тя е полезна! Тук съм повече от година сигурно, но си мълча и "слушам" големите какво ще кажат, защото съм много назад с материала а само с питане не става... просто не става....
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Полупроводникови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.12 секунди