Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Предусилвател за бас
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Предусилвател за бас

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Полупроводникови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 29, 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Пет Сеп 22, 2006 9:48 pm    Заглавие: Предусилвател за бас Отговорете с цитат

Здравейте.
Преди време един приятел ме накара да му направя лампов предусилвател за бас, със активни тонкоректори. Ламповата част на схемата заимствах от един добре звучащ руски предусилвател, а полупроводниковата част изчислих сам, доколкото ми позволяват познанията. Точно за полупроводниковата част искам да ви питам - как мислите, дали всичко в нея е наред. Аз нямам голям опит в конструирането на техника, и карам малко "по учебник", то ест, напълно възможно е да пропускам някои неща. Неща, които ме притесняват особено много, е дали добре съм предвидил напреженията на анода на 3, и катода на 1, да кажем при +-4V на входа, и дали след това съм изчислил добре делителите на напрежение, от които взимам сигнал за операционните усилватели. Друго нещо, за което искам да ви помоля, е да дадете идеи как да направя сравнително чисто 300 волта захранване за 3-те триода, така, че да не излезе твърде скъпо и сложно (очаква се предусилвателя да тежи под 1 кг), а същевременно да върши работа.

Ето и схемата:
http://www.putfile.com/pic.php?img=3468589



накратко идеята - триодите 1 и 2 образуват мю кастада с голям коефициент на усилване. От катода на 1 се взима сигнал(все още неизкривен), който се подава на инвертиращия усилвател(4), така, че фазата на сигнала да съвпадне(е, почти Confused ) с фазата след триода 3. Чрез "Bottom" и "Body" коректорите може да се смеси изкривеният сигнал от триода 3(в който няма чак толкова много ниски честоти под 100 Хц), със неизкривения нискочестотен сигнал от мю каскадата.

Стъпалото 5 служи за буфер, а стъпалото 6 - за да сумира двата сигнала.

След това следва тонкоректора.

Тук може би ще се виждат по-добре стойностите на компонентите:
http://www.putfile.com/pic.php?img=3469223
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vankata_r
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 26, 2005
Мнения: 197
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Съб Сеп 23, 2006 9:43 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

OFFTOPIC
Лично мнение - след като използваш интегрален суматор обезмисляш употребата на лампи...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 29, 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Нед Сеп 24, 2006 8:28 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Защо според теб обезмисля лампите?
Устройството не е хай-енд предусилвател, който ще бъде включван в хай-енд ампове, и ще бъде слушан през хай-енд колони.

Това е музикантски бас предусилвател, който гони типичен "класически"за бас китарите "претоварен" звук от ецц83 лампи.
Тоест, главната цел на лампите в случач е именно да правят специфични изкривявания, които се харесват на ухото на музикантите.

Устройството ще се включва в крайно стъпало, и бас кабинет(които също не блестят с никаква линейност или точност на възпроизвеждане).

Интересува ме единствено дали имам грешки в полупроводниковата част.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vankata_r
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 26, 2005
Мнения: 197
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Сеп 24, 2006 11:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами точно изкривяванията които гониш от лампите ще бъдат "смачкани" и "метализирани" от операционните усилватели, за това според мене се губи ефекта...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 29, 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Нед Сеп 24, 2006 4:14 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Е, чак толкова. Като отиде да свири на живо, и сигнала мине през пулта, пак ще стане същата работа. Нека бъдем практичниSmile.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
vankata_r
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 26, 2005
Мнения: 197
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Сеп 24, 2006 4:39 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

EvtoDJ написа:
Е, чак толкова. Като отиде да свири на живо, и сигнала мине през пулта, пак ще стане същата работа. Нека бъдем практичниSmile.

Точно! За това, улесни си живота... [Мое мнение]
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 24, 2006 4:50 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

EvtoDJ написа:
Е, чак толкова. Като отиде да свири на живо, и сигнала мине през пулта, пак ще стане същата работа. Нека бъдем практичниSmile.
..е заради този начин на мислене музиката ни е на това ниво Sad
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 29, 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Нед Сеп 24, 2006 6:28 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Ta все пак ако ви се занимава, бих се радвал да ми кажете дали имам грешки в схематаSmile.

А относно музиката ни - тя е на това ниво поради ред причини, като доходите ни, разбиранията ни за нещата, прекалено силно изразения ни индивидуализъм(а една птичка, както знаем, пролет не прави), мързел, връзкарство, безидейност, и още много причини, които не е редно да се обсъждат във този форум.

За свирене на живо няма дори подходящи помещения у нас - какво остава за техниката?!?

Голяма част от западната музика също не е записвана с най-качествената и безценна техника, но въпреки това, е станала популярна и обичана, и личи че е работено в екип от професионалисти.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
bateAz
има опит
има опит


Регистриран на: Sep 02, 2006
Мнения: 55
Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Нед Сеп 24, 2006 8:13 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Приеми го просто като идея: ОУ във филтрите го играят като имитатор на индуктивност. Можеш вместо тях на сложиш истински бобини. Естествено, ще е много по-трудоемко и скъпо за изработка, но ако бобините са върху добър материал, ще звучи по-добре. И да ги екранираш!!! Останалите стъпала също може да са лампови, като се поопростят веригите.
А ако поставяш лампи само заради "warming effect", то с ПОЧТИ същия успех можеш да сложиш един двугейтов MOSFET. Кривата на неговата характеристика е много близка до 3/2 ( като на ламбов триод ).
Съвсем като крайно решение - постави по един резистор 1.8kOhm от изхода на OA към +Vcc ( предполагам, +15V ), за да го държи в "pure class A". Така ще криви по-малко.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
EvtoDJ
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 29, 2005
Мнения: 25

МнениеПуснато на: Пон Сеп 25, 2006 1:31 am    Заглавие: Отговорете с цитат

На всички ОУ ли да сложа резистор?

Иначе съм пробвал какво става с китарни ефекти с jfet и мосфет трянзистори, но определено warming-a звучи различно от ламповия.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1863
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Сеп 25, 2006 6:40 am    Заглавие: Отговорете с цитат

EvtoDJ написа:

Голяма част от западната музика също не е записвана с най-качествената и безценна техника, но въпреки това, е станала популярна и обичана, и личи че е работено в екип от професионалисти.
...голяма част викаш , ами я дай 200 примера.. аз ще ти дам 2000 за обратното...и какво ще се обсъжда в форума не определяш ти Wink
_________________
Etheraudio
BGaudio
Metropolisaudio
Министерство на Звука
.......срещу ми мишки църкат
като ме видят , познай къде си бъркат.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Полупроводникови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.11 секунди