Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - Какво мислите за директно отопляемите триоди
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

Какво мислите за директно отопляемите триоди

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 11, 2005
Мнения: 621
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Сеп 22, 2007 10:58 pm    Заглавие: Какво мислите за директно отопляемите триоди Отговорете с цитат

(в скоби пиша лампи, за да не се разсърди Рачев, справка "Top gear") с катод от чист волфрам в сравнение с другите видове директно отопляеми катоди.
Става въпрос за триодите като изходни лампи (а може би и като входни).
Имате ли впечатления или разсъждения?
Според вас има ли разлика в звученето?
Ако има, как бихте го обяснили?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jan 05, 2005
Мнения: 98
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Сеп 23, 2007 1:23 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Най - простото обяснение на усилвател е, че сигнала е модулирано захранване, като усилвателя в случая лампата, е една "клапа" - по-добра или по-лоша (бързо-бавно реагира на сигнала, успява да пропусне или спре когато трябва захранването към товара - в случая говорителя - и т.н.)
(Оттук излиза и сентенцията че никой усилвател не е по-добър от своето захранване...)

В този ред на мисли, катода от чист волфрам е почти перфектен емитент и има голяма "пропусквателна" способност, предвид по-голямата температура, по-големия (физически) размер, много голяма трайност във времето и т.н.

На повечето волфрамови (за незапознатите - "бяло" светещи лампи)консумацията на катода е доста голяма и ако това е била причината да се премине към индиректно отопляеми лампи и/или търсене на по-ниско консумиращи емитенти ("червено" светещи лампи - могат да емитират при по-ниска температура => по-ниска консумация => по виско ефективни), то за аудиото това с голямата консумация е добре дошло!
От практиката: колкото повече консумираш - толкова по-добре звучи усилвателя ( за справка клас В, АВ, А ).
В случая с катода - ВЪЗМОЖНОСТИТЕ на този вид катод да пропуска ток без "ограничение" са огромни спрямо "нуждите" на анода и по този начин не може да се получи "претоварване" - така динамичните свойства на лампата са много по-добри, от тези с "червено" отопление.

Лесно се обяснява като тръбопровод с по-тясно и по-широко сечение (на места) и кранове по него...всъщност и от теорията, това не е много далече - имаме насочено движение на електрони/флуид, напор/напрежение, дебит/ток и т.н.

Разбира се по-добрия звук от тези лампи трябва да се "извади" - има си цена - ПОДХОДЯЩ драйвер (почти задължително) с междустъпален траф. (Все едно, за да завъртиш по-голям кран ти трябва по-голямо усилие).

Не съм срещал входни лампи с волфрамово отопление (освен в каталога на RCA), но не смятам че е голяма загуба че не могат да се пробват във входна част на усилвател (поне аз нямам)- все пак там няма ТАКИВА изисквания.

Все пак мисля, че за по-доброто звучене на "белите" лампи не само волфрама помага, но и доста по-големите размери на анода.
Всичко по-горе важи за подходящо изпълнени схеми, режими и т.н.- т.е. предимствата на волфрамовите лампи могат лесно да се превърнат в недостатъци, ако не им се осигури добра "периферия" - товар, захранване, входно ниво и т.н.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 23, 2007 4:00 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

За да направим коректно сравнение, трябва да имаме една и съща като конструкция лампа, чиито катод е изработен от волфрам и от някакъв друг материал.
Единственият материал, който има подобни на волфрама термични и емисионни свойства, е танталът. В интерес на истината съществуват такива лампи, но става дума за мощност над 100KW, където не може да се говори за аудио приложения.
Като плътност на електронната емисия спрямо мощност на отоплението единственият по-добър материал е ниобият. Той обаче има десет пъти по-голяма скорост на изпаряване на метала от волфрама и се използва твърде ограничено.
Сравнение на лампи с метални катоди с работна температура около 2400 оC с оксидните, които работят с температура 700-900 оC трудно може да се направи. Освен всичко, както вече спомена Симон, поради по-високата работна температура и отдавана мощност, първите са изработени много по-качествено - конструкция, точност, вакуум.
По принцип за звука на една лампа освен материалът, имат значение всички конструкционни особености на катода - като започнем от формата (планарен, цилиндричен), та да свършим до вида на самата жица, а именно дали става дума за прав проводник или за т.нар. вити катоди, използвани в мощните генераторни лампи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди