Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - въпрос за изх. траф SE
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

въпрос за изх. траф SE

 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
cvetan
чете


Регистриран на: Aug 21, 2007
Мнения: 15
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Нед Сеп 30, 2007 4:22 am    Заглавие: въпрос за изх. траф SE Отговорете с цитат

Имам въпрос, но се страхувам да не влезе в раздела “БИСЕРИ”
Какво ще се получи, ако в SE усилвател се премахне немагнитната междина (която е “необходимо зло”), а с допълнителна намотка се пусне обратен ток (съответно подбран със същата мощност и обратна посока на тока на лампата) за неутлализиране на постояннотоковото намагнитване на магнитопровода. Допълнителната намотка не е ннеобходимо да се навива секционирано и с много навивки (за да не заема много място). Тя може да се захранва с по-ниско напрежение и съответен ток. Важното е да създава противоположно магнитно поле със същата мощност на анодната намотка.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
lusi
има известен опит
има известен опит


Регистриран на: Sep 18, 2005
Мнения: 152
Местожителство: Panagiuriste

МнениеПуснато на: Нед Сеп 30, 2007 7:05 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Магнитните потоци взаимно ще се неутрализират и началното подмагнитване ще изчезне.Това обаче няма да доведе до подобряване на звука.Трафът ще заработи в нулевата област от кривата си на намагнитване и част от детаилността ще изчезне.
Също ще се скъси и линейният участък.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Сеп 30, 2007 7:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

cvetan, всеки който навлиза в тази материя си е задавал този въпрос. Така че не е за рубриката "бисери".
Смисълът на междината при постояннотоково подмагнитване е да намали работната µ, до стойност при която индукцията ще се движи в линейна област. За всеки проект това работно µ е индивидуално и зависи от размерите на магнитопровода, подмагнитването, амплитудата на сигнала и най-ниската работна честота. Размерът на междината зависи и от µ на материала без междина. Добрите магнитопроводи имат µ - няколко хиляди, а много добрите µ > 15000. Има магнитопроводи с ниско µ, които не изискват междина, но това е нискокачествена ламарина с неподходящ химичен състав и не обработена термично.
На практика, работното µ се получава около 500 - 1000.
При двутактните схеми, където постоянната съставна се компенсира, не се налага използването на междина. Същият ефект може да се получи и чрез въвеждане на постоянен ток в допълнителна намотка с обратна посока и равна напрегнатост - ампер.навивки.
Тогава, при слаби сигнали, ще се работи около нулата на индукцията, където µ се изменя чувствително, не зависимо от въздушната междина. Точно около нулата на индукцията, в желязото се получават специфични загуби, които се отразяват не благоприятно на звука. Това обаче може да се забележи само при усилвателите от най- висок клас.
За да се реализира идеята ти е необходим генератор на ток, с много високо вътрешно съпротивление, при това запазващо се в целия работен честотен обхват и не внасящ изкривявания. Реализирането на такъв генератор е по-трудна задача отколкото да се използва по-голям магнитопровод с въздушна междина.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит


Регистриран на: Jan 05, 2005
Мнения: 98
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Сеп 30, 2007 6:42 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

При идеални условия на компенсация (трудно постижими на практика), ще получиш звучене като от пуш-пул усилвател, или може би малко по-добро (в посока сингъл енд звучене). По добре времето и усилията които ще отделиш за "компенсатора" вложи в, примерно, хармонизирането на звученето на ИСТИНСКИ SE траф (във всеки смисъл на думата) с останалата част на схемата. Или си направи пуш-пул (при положение че имаш готов траф). В крайна сметка МНОГО голяма част от фабричните лампови у-ли са пуш-пул, между които и референтни...
Има и друг начин - пуш-пул схема, като на едното рамо не се подава сигнал (служи само за компенсиране на правия ток), но това е друга дълга тема, която СЪЩО не е толкова добра, колкото оригинална SE схема.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 01, 2007 6:47 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Да, при конструирането на PP трансформатор има също толкова много хитрини, колкото при SE. Тъй като нямаме междина, която да линеализира индукцията, изискванията към стоманата са съвсем различни. Това не се отчита достатъчно дори и при претенциозни "маркови" конструкции, а изкривяванията се "отстраняват" по най-разрушителния за музиката начин - дълбока обратна връзка.
Така, че приеми съветите да обърнеш внимание върху констуиране/поръчка/покупка на чифт качествени изходни трансформатори и няма да съжаляваш.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
cvetan
чете


Регистриран на: Aug 21, 2007
Мнения: 15
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Пон Окт 01, 2007 9:18 pm    Заглавие: Здравейте колеги, Отговорете с цитат

Колеги, не ви се представих: Аз съм на 56г (но изглеждам на 55). Работил съм промишлена електроника в “Марица изток” – почти през целият ми тр. стаж. Навремето 65-80 г. Се занимавах много с ремонти на лампови радиоапарати и телевизори, но тогава навлизаха транзисторите и преминахме на тях. В итерес на истината не съм констроирал никаква апаратура (с изключение на 3-4 Маршала – 100W, схемата им беше публикувана в сп “Радио телевизея и електроника” – около 68-70г – не си спомням вече. Аз си навивах изх. и мр. т-ри, по данни от списанието – хората, които ги ползваха бяха много доволнир но тогава може би изискванията към качеството бяха много по-ниски). Сега изпитвам носталгия по лампите и търся да се запозная с млади колеги – лампаджии. (На колегите от моята възраст, като им заговоря за лампи – всички ми се смеят). Дойде ми тази идея за изходящия т-р и просто търся Вашите мнения, тъй като не съм добре запознат с теорията, а и няма време за кога да я уча. Навивал съм много трансформатори през живота си – така, че навиването не е проблем за мен – стига да има подходящо желязо и някой да ми го изчисли. Но като гледам Вашите отзиви – май че не си струва да опитвам.
Благодарности за препоръките, и ако все пак има някаква надежда да се получи нещо ново – ще Ви бъда благодарен, ако някой ми даде някакви данни за намотки и сечение на изх т-р да експериментираме.
КОГАТО ЕДИН ОПИТ ИЗЛЕЗЕ СПОЛУЧЛИВ – НЕ ГО ПОВТАРЯЙ – от законите на Мърфи.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Nikola Nikolov
чете и пита
чете и пита


Регистриран на: Sep 23, 2006
Мнения: 547
Местожителство: СЗ

МнениеПуснато на: Пон Окт 01, 2007 9:33 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз се познавам с Цецо, много възпитан и ерудиран човек. Миналата
седмица чух при него изкл. добър проект с 6С33С, а завчера невероятно
свирене на 2 ГУ 50 в паралел! Shocked
За трафовете съм абс. сигурен, че ще се оправи, сам си навива и
аз при него навивам свои! Smile
_________________
Хай Ендността е обратно пропорционална на броя на елементите
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Вто Окт 02, 2007 5:53 am    Заглавие: Re: Здравейте колеги, Отговорете с цитат

cvetan написа:
(На колегите от моята възраст, като им заговоря за лампи – всички ми се смеят). Дойде ми тази идея за изходящия т-р и просто търся Вашите мнения, тъй като не съм добре запознат с теорията, а и няма време за кога да я уча.

Cvetan, и аз съм 50-ти набор, но изглеждам 11 месеца и 10 дни по-млад, понеже съм роден през декември.
И аз съм се занимавал предимно с транзистори (професионално повече от 30г плюс още 15 години като любител).
Консервативното мислене е манталитет, а не присъщо на възраста. По-младите не могат да са консервативни, понеже нямат предварителна нагласа.
Винаги човек има време да се научи нещо ново, стига да иска.
Правих едно калкулаторче за SE на VB, за изчисление на индукцията, за едно момче от сайтовете. Мога да ти изпратя калкулаторчето като прикачен файл, но на личния имейл адрес. Ако желаеш ми го прати с л.с.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Лампови усилватели Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.10 секунди