Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
www.bgaudio.org :: Преглед на тема - За мрежовите кабели
 Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   Потребителски групиПотребителски групи   ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход 

За мрежовите кабели
Иди на страница 1, 2  Следваща
 
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Кабели и Конектори
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Съб Окт 20, 2007 8:05 pm    Заглавие: За мрежовите кабели Отговорете с цитат

Темата „Захранващ кабел“ е неизбежна и отдавна дискутирана. Дали обаче трябва да я приемаме сериозно. Ако ефекта от захранващия кабел беше „забелязан“ от няколко човека, не си заслужаваше изобщо да му обръщаме внимание. Но, колкото и да изглежда удивително, подобни съобщения се получават от различни страни на света. Много фирми произвеждат и успешно продават високотехнологични захранващи кабели. Това е достатъчно основание поне да имаме „едно на ум“.
Дали трябва да вярваме или не, на този феномен? Категорично не трябва да вярваме в нищо, ако сами не се убедим в него. За нас има смисъл само това в което сме сигурни.
По начало в разискванията за кабелите, и не само при тях, имат две страни: търговска и техническа. Да забравим, поне за малко за цените. Те не са всеобщо достъпни, нито са оправдани за повечето потребители. Но да отречем, че нещо съществува, само защото не може да си го позволим е не сериозно. В крайна сметка форума е технически. За мен, този проблем е интересен само от техническата му страна.
Нека да се абстрахираме и от различни други технически мерки като заземяване, изграждане на специална собствена инсталация, разделителни трансформатори, мрежови филтри и други прийоми не касаещи темата, макар че имат връзка с нея.
Ако при интерконекта и спикер кабела, сигналния ток протича през самия кабел, то през захранващия кабел не тече сигнален ток. Отгоре на всичко това е последният метър от дългата мрежа, свързваща ни с трафопоста. Най-лесната асоциация е, че това прилича на един филтър на края на чешмата чрез който водата се избистря. Т.е. става въпрос за някаква цедка, която премахва вредни компоненти. Колкото и да е ефектно това сравнение, то е абсолютно невярно и ще обясня защо.
Всеки безкрайно тънък проводник има индуктивност за един метър µо = 4.Pi.10^(-7) = 1,26 µH/m. Увеличавайки диаметъра му, тази индуктивност слабо намалява. Когато доближим два проводника от една верига един до друг, това което се променя е появата на паразитен капацитет и проводимост между тях и намаляване на общата индуктивност (не под 0,4 µH/m ) и скинефекта, вследствие на взаимната магнитна връзка. Това е което превръща два проводника в кабел. При сравнително високи честоти, когато дължината на вълната е съизмерима с дължината на кабела, в неговите жила се развиват електрически процеси, зависещи освен от честотата и от генераторния и товарния импеданси. Тези процеси са описани в „Теория на дългите линии“ и се използват от съвременната техника. Поради популярния характер на изложението, няма да се спираме на тази теория. Но от тази теория, трябва да се знае, че един кабел с дължина кратна на четвъртинка от дължината на вълната, в зависимост от това дали е отворен или затворен на късо в края, има на входа си безкраен или нулев импеданс, а при други дължини – капацитивен или индуктивен характер. Товара в изхода се трансформира на входа и може импеданса дори да смени знака си. Четвърт вълнова линия, затворена в края си на късо е изолация на входа (еквивалент на паралелен кръг), а отворена на края - е късо на входа (сериен кръг). Този пример показва колко силно може да влияе кабела върху нивото на сигнала. Дали обаче е така за мрежовата честота? Нейната дължина на вълната е 6000 km. За кабел с дължина 1,8 m, отразената вълна, от несъгласуваността му, е толкова нищожна, че е под грешката от изчислението и измерването. При това става въпрос за ток във верига, която няма никаква връзка със сигналните вериги.
Скинефекта би имал смисъл за проводници с диаметър >18,7mm и то ако говорим за дължини измервани в километри. За мрежовия кабел този ефект също практически не съществува.
Друга хипотеза е че кабелът е филтър. Напротив, колкото е по-силна магнитната връзка между жилата (колкото повече кабела е кабел), толкова повече той е прозрачен за противофазните сигнали, от и към товара. При идеалния кабел индуктивността му е нулева, а няколко стотин пикофарадния капацитет не може да се усети от мрежата. За синфазните смущения – няма никаква разлика дали имаме специален или случаен кабел.
Понеже кабела е натоварен несъгласувано, той може да проявява резонанси, но на честоти – десетки мегахерци. На значително по-ниски честоти са резонансите в инсталацията ни.
Един често срещан прийом са различни начини за сплитане на жилата на мрежовия кабел. Дори има патенти на тази тема. Това увеличава капацитета и намалява индуктивността, като с това понижава характеристичния импеданс. В такъв кабел, ако попадне външно синфазно смущение, то няма да достигне до товара. Но смущение е по-вероятно да се индуктира в електрическата ни инсталация, която съвсем не перфектно симетрична. Тогава нашият високотехнологичен кабел няма да го спре.
Кабелите условно се разделят на два вида – симетричен (балансиран) и несиметричен (не балансиран). Между тях няма принципна теоретична разлика. При несиметричния кабел, единия проводник обвива другия, докато при симетричния, двете жила са равностойни. Симетричния кабел се използва във вериги, на които двата проводника са активни, до като при несиметричния единия е свързан със земята/нулата.
Сплитането на жилата на мрежовия кабел го симетрират, а свързването на едното жило с нулата на несиметричната инсталация го разсиметрира.
Няма никакви основания да се предполага, че има някакво предимство в това, че паразитните параметри на кабела са разпределени, а не съсредоточени. Истината е че всички резистори – слойни, обемни и жични, както и всички кондензатори – фолийни и слойни са в същност линии с разпределени параметри, но в рамките на собствения си обем.
Според съвременната физика преобладаващата част от енергията се пренася в пространството около проводника. Изолацията оказва много силно влияние, както и при кондензаторите. Така наречената „линия на Губо“ използва точно това. Линията е едно проводна с многослойна изолация, служеща за концентриране на енергията максимално близо до повърхността на проводника.
Докато при интерконектите и спикер кабелите, се предполага че проводниците с кристална структура оказват влияние на звука, то при мрежовите кабели сигнала не преминава през тях.
С други думи, всички опити за научно обяснение на този феномен, ако той съществува, са неуспешни.
Всеки трябва сам да се убеди и да реши как стоят нещата на практика.
А за себе си, имам за сега едно на ум, до като не се убедя категорично.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу


Последната промяна е направена от Goro на Пон Окт 22, 2007 8:03 am; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
cvetan
чете


Регистриран на: Aug 21, 2007
Мнения: 15
Местожителство: Стара Загора

МнениеПуснато на: Съб Окт 20, 2007 11:48 pm    Заглавие: За кабелите Отговорете с цитат

Напълно съм съгласен, че захранващият кабел не е от значение (стига да ни е много тънък - да държи на ном. ток и да няма голям спад в него). Лично аз смятам, че захранването на един лампов усилвател започва от първия електролитен кондензатор след изправителя. Пробвах с диоди и кенотрони на няколко усилвателя - никаква разлика. Слушаха ги трима "слухари", също не откриха разлика. На тези, които не вярват ще из задам въпрос - кой ток е по-подходящ за захранване на усилвател - от ТЕЦ, ВЕЦ или АЕЦ. Скоро чух, че един хайфист си купил кабел за захранване на тонколоните. Бил значително по-скъп, защото на него била отбелязана посоката на тока - от усилвателя кък колоните !!!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 11, 2005
Мнения: 621
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 21, 2007 12:02 am    Заглавие: Re: За кабелите Отговорете с цитат

cvetan написа:
Напълно съм съгласен, че захранващият кабел не е от значение (стига да ни е много тънък - да държи на ном. ток и да няма голям спад в него). Лично аз смятам, че захранването на един лампов усилвател започва от първия електролитен кондензатор след изправителя. Пробвах с диоди и кенотрони на няколко усилвателя - никаква разлика. Слушаха ги трима "слухари", също не откриха разлика. На тези, които не вярват ще из задам въпрос - кой ток е по-подходящ за захранване на усилвател - от ТЕЦ, ВЕЦ или АЕЦ. Скоро чух, че един хайфист си купил кабел за захранване на тонколоните. Бил значително по-скъп, защото на него била отбелязана посоката на тока - от усилвателя кък колоните !!!

Значи има още много да слушаш...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Horna
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 09, 2005
Мнения: 27
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Окт 21, 2007 2:11 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Преди години съм се чудил как мой приятел може да даде сума за кабели
близка до себестойноста на цялата му система..В последствие когато се научих да чувам нещо различно от "ниски,средни и високи"започнах да отдавам специално внимание и на кабелите.Никога няма да забравя първата смяна на обикновения ми захранващ кабел с такъв на "Neotech",макар че системата ми беше малко над посредствена.Твърдо вярвам на гръцкият аудиофил(от клипчето което се въртеше във форума) с уникалния му акцент ,че 50%
от звука е в електричеството..За мен захранващият кабел е важно звено от моята система и никога не бих го пренебрегвал,разбира се до толкова доколкото ми позволяват средствата..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
_prog_
чете


Регистриран на: Oct 10, 2007
Мнения: 7

МнениеПуснато на: Нед Окт 21, 2007 4:34 am    Заглавие: Отговорете с цитат

А кабелът от таблото до контакта? А този от трафопоста до таблото? Бушоните? Освен подобно на гръка да опъваме кабели от трафопоста, но тогава сигурно ще ни смущават далекопроводите Laughing
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Окт 21, 2007 5:17 am    Заглавие: Re: За кабелите Отговорете с цитат

cvetan написа:
Напълно съм съгласен, че захранващият кабел не е от значение...

Не съм казал такова нещо!
Аз съм споменавал, как се увлякох по хай-енда. Работех като конструктор в ИРЕТ. Краси Драгиев (Vifa-Pas) имаше офис в сградата ни заради акустичната камера и непрекъснато ми задаваше разни въпроси, които много ме развеселяваха. Отначало категорично отричах "глупостите" му, после с удивление забелязах че в много случаи има право. Понеже разполагах с достатъчно свободно време да експериментирам, успях да направя много опити и измервания, и да се убедя че в аудиото има твърде много необясними неща.
От тогава никога не заявявам, че нещо е невъзможно, защото не го пише в учебниците. Много от професионалистите в електрониката са консервативни и трудно "вярват" в очевидни неща. Чисто технократичният подход, виждаме до къде довежда известни фирми.
Но това пък разкрива широки възможности за експерименти пред DIY-движението.
На тази почва се развиват и много спекулаций. Не винаги обаче високата цена е спекулативна. Много от попаденията са чисто интуитивни, свързани са с много експерименти, скъпи технологий и материали.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу


Последната промяна е направена от Goro на Пон Окт 22, 2007 7:59 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Vasil Nikolov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Feb 05, 2006
Мнения: 302
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Окт 21, 2007 10:06 am    Заглавие: Отговорете с цитат

_prog_ написа:
А кабелът от таблото до контакта? А този от трафопоста до таблото? Бушоните? Освен подобно на гръка да опъваме кабели от трафопоста, но тогава сигурно ще ни смущават далекопроводите Laughing
За добра синусоида се слага даже и отделен генератор, за този който може да си го позволи, също и отделно заземление а не "псевдо зануляването на енергото, където се утаяват всички прахосмукачки и бормашини на квартала" както казваше Велински.
_________________
Тороидални трансформатори
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Horna
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 09, 2005
Мнения: 27
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Нед Окт 21, 2007 11:36 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Чета в един друг форум как "ламповак" прави разлики в звученето на различни лампи с интерконект Конрадски кабел от 1.50 "смачкващ" звука ,който дори вкарва"брум" и си го представям "ламповият гений"как се чеши зад врата и се пита каде обърках масите..или конструктор на озвучителни
тела претендиращи според него за Hi-End ,който се кълне че разлика в кабелите има в някои болни аудиофилски мозъци..
ЗВУЧИ НЕСЕРИОЗНО!!
А разликата в "завъртането" на нула и фаза на захрнващият кабел ??
Макар че според скромните ми технически познания нещата са по прости..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 04, 2004
Мнения: 1919
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 22, 2007 12:19 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Жоро имаш ли нещо против първия ти пост да отиде и в статиите?

Мисля, че е много интересно четиво, което кара да си зададеш много въпроси и си мисля, че може да се оформи интересна и полезна дискусия.
_________________

CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Jan 11, 2005
Мнения: 621
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 22, 2007 2:15 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Horna написа:
Чета в един друг форум как "ламповак" прави разлики в звученето на различни лампи с интерконект Конрадски кабел от 1.50 "смачкващ" звука ,който дори вкарва"брум" и си го представям "ламповият гений"как се чеши зад врата и се пита каде обърках масите..или конструктор на озвучителни
тела претендиращи според него за Hi-End ,който се кълне че разлика в кабелите има в някои болни аудиофилски мозъци..
ЗВУЧИ НЕСЕРИОЗНО!!
А разликата в "завъртането" на нула и фаза на захрнващият кабел ??
Макар че според скромните ми технически познания нещата са по прости..

Би ли споделил, как по-просто седят нещата според теб?
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 22, 2007 5:54 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Бориславе, нека да отиде там - при статийте, но аз нищо ново не казвам. Обръщам внимание, че има проблем, към който трябва да се отнесем сериозно, показвайки че сме в час и с теорията.
Убеден съм,че вече много хора имат наблюдение по проблема. Дори някои са направили свои кабели. Заслужава си впечатленията да се споделят, да се направят нови прослушвания от много хора, да се съберат линкове и така да имаме мнение по още един проблем на хай-енда.
Колкото и да звучи смешно, тази техника днес се движи напред от DIY движението. Само моля за толерантна дискусия, без лични нападки и внушения.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Horna
има опит
има опит


Регистриран на: Feb 09, 2005
Мнения: 27
Местожителство: Пловдив

МнениеПуснато на: Пон Окт 22, 2007 8:51 am    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Би ли споделил, как по-просто седят нещата според теб?


Имах в предвид проблема при "завъртане" на нула и фаза,не като цяло за "звученето" на захранващия кабел..
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Apr 30, 2005
Мнения: 1151
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Пон Окт 22, 2007 1:24 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Horna написа:
Би ли споделил, как по-просто седят нещата според теб?...Имах в предвид проблема при "завъртане" на нула и фаза,не като цяло за "звученето" на захранващия кабел..

Ще се опитам аз да отговоря, макар че няколкон пъти го повтарям.
Масата на усилвателя, най-често не е свързана с нулата. Тогава връзката й с фазата и нулата е капацетивна, а тези разпределени капацитети се различават. Ако измерим високоомно променливотоковия потенциал на масата спрямо нулата, при двете положения на щепсела, ще забележм разлика. Тази разлика зависи от начина на навиване и свързване на трансформатора, а също от дебелината и епсилона на изолацията.
Същото се отнася и за звукоизточника. От посоката на щепсела ще се определя дали е голяма или малка потенциалната разлика между двете устройства.
Ако потенциалната разлика е голяма, това ще доведе до по-голям изравнителен ток през изравняващия тези потенциали - интерконект.
Понеже това проникване е капацитивно, най-високо е нивото на смущенията от комутацията на изправителя (ако има такива).
В много от случаите, това проникване е под нивото на собствения шум.
_________________
"Не съм достатъчно млад за да знам всичко" Б. Шоу
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
4040
чете


Регистриран на: Feb 14, 2008
Мнения: 2
Местожителство: Sf

МнениеПуснато на: Нед Фев 17, 2008 4:22 am    Заглавие: занранващи кабели Отговорете с цитат

-Преди 500г точно така разни "учени чичковци" са спорели дали земята е крьгла.Естествено че разлика има.Орогромна е и се чува, стига да имаш ухо и хубава система... и да не си с "инж" пред името,ха,ха ,4е се по4ват едни формули...
_________________
4040
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™


Регистриран на: Aug 01, 2004
Мнения: 1953
Местожителство: София

МнениеПуснато на: Нед Фев 17, 2008 1:26 pm    Заглавие: Отговорете с цитат

Goro написа:
Колкото и да звучи смешно, тази техника днес се движи напред от DIY движението.


Никак дори не е смешно. Дори може да направим това твърдение нещо като наше мото.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Покажи мнения от преди:   
Този форум е заключен - не можете да пускате теми, да отговаряте или да променяте мнения   Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    www.bgaudio.org Форуми -> Кабели и Конектори Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

 
Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.12 секунди