Supply: ±15Volts@4ohms ±19Volts@8ohms.
Output power: ≈16Watts@4/8ohms.
Io=3.5A@4ohms;2.7A@8ohms.
Dissipate power by heatsink ≈100Watts.
Recommended aluminium heatsink ≤0.1°C/Watt.
Целта при проектирането бе да се получи сравнително несложен и евтин усилвател със достатъчно добри параметри,конкурентен на усилвателите,проектирани от Нелсън Пасс.Мисля,че се получи...
Независимо от чисто механичните трудности при реализирането му(големите фитриращи капацитети, трансформатор и радиатори),оживяването не е проблем и настройка не е необходима-при правилен монтаж и изправни елементи схемата заработва веднага.
Първото стъпало(BC560C/2SJ74BL/V) е по схема общ емитер(сорс) с динамичен товар в колектора(дрейна)-генератора на стабилен ток,изпълнен с NPN транзистора BC550C.Целта е посредством фиксираната работна точка (Ic≈6mA) да се избегне евентуална нелинейност от първото стъпало.Все пак варианта с полевак(2SJ74BL/V) е за предпочитане-стръмността му не е функция от честотата-това ще рече,че дълбочината на отрицателната обратна връзка се запазва приблизително постоянна за целият звуков диапазон.Крайният транзистор(2SK1529/IRFP240) работи по схема общ сорс.Генератора на ток в дрейна (IRFP9240) осигурява необходимия за товара ток по време на положителната полувълна+около 0.7A за работната точка на крайния транзистор(под 0.7А той става силно нелинеен).Отрицателната обратна връзка,както и връзката между двете стъпала е галванична. За офсета се грижи сервото, реализирано с опампа(TL061).
Сорсовият резистор на генератора на ток(IRFP9240) има стойности:за 4 ома-2бр. по 0.33 ома/2 вата в паралел,за 8 ома-1бр. 0.22 ома/2 вата,като резистора в колектора на ВС560С(3к3) се увеличава на 8к2 за 4 ома.
Няколко думи за захранването-Трансформатора е минимум 200 вата,като напреженията на вторичната намотка са съответно ≈2х11.8 волта за 4 ома и ≈2х14.8 волта за 8 ома.Желателно е да има екранна намотка,както и меден екран свързани към шаси.Филтриращият блок е поне 2x47mF,като капацитети от порядъка на 100-150mF са за предпочитане.Ако не е добре екраниран трафа,може да се наложи използването на CLC филтър (47mF/2-3mH/47mF).Аз ползвам изправителен мост с диоди BYV29,монтирани на неголяма алуминиева плочка.Падът на напрежение е около 0.9 волта за диод при ток 3.5А.
Няколко практически съвета:
Добре е платката заедно със запоените на нея крайни транзистори да се монтира посредством дистанционни втулки към радиатора,като транзисторите се притягат към него посредством планки с П образен профил и по два болта/видии за по добър термичен контакт.Аз задължително цепя слюдените подложки,за да се получи максимално тънка пластинка,като така намалявам термичното съпротивление корпус-радиатор.Транзистора,управляващ преднапрежението на генератора на ток(IRFP9240) се подбира с еднакво Ube с тоя за другия канал-това гарантира еднакъв начален ток за двата канала.При монтажа се спазват всички правила-имам предвид екраниран проводник за входният сигнал,къси и дебели кабели за захранването и товара,изолиране масата на входният куплунг от корпус.Масата на платката,заедно с масата на захранването се свързват към шаси,същото важи и за екранната намотка и медния екран на трансформатора.Проверява се за късо между радиатора и двата дрейна на крайните транзистори!!!Те трябва да са мното добре стегнати към радиатора(с планки!!!,не разчитайте на стандартното закрепване само с един болт!).При тази разсейвана мощност недобрият термичен контакт задължително води до заменянето им с нови!Температурата на радиатора след минимум половин час работа и околна температура 30÷35°C не трябва да надвишава 55÷60°С!Потенциометърът е 10÷47ком, логаритмичен.Оплетката на входният кабел се вързва към маса само от едната страна.Масата за сигнала се пуска с отделен проводник.
Звукът на усилвателя (с краен 2SK1529) бе съпоставен с тоя на Death of Zen(на Ники).
Резултати от теста:
Определено е по детайлен и с по ясно изразено 3D от DoZ-a - просто в музиката има повече въздух и пространственост.Звуковата картина е по прозрачна в средите и високите.Басът е динамичен,отчетлив с много добра атака-вероятно разделителния кондензатор при DoZ-a оплесква нещата.
При прослушване на стари албуми(CD) смъквани от аналогов източник звукът е мек,с оня неповторим сочен "привкус" на винил.
За сравнение при по нискокачествен източник (mpeg) DoZ-a издъхва, докато widowmaker-a се държи подобаващо детайлно.Разликите между .cda и .mp3 са по незабележими при него.Същото се отнася и за чисто аналогов носител-Sony Metal XR с касетен дек Sony TC-K590.Основната разлика с CD оригинала е наличието на шум в паузите :-).
Платката и разположението на компонентите: тук