Bulgarian Audiophile Society
Добре дошъл, непознат! Можеш да се регистрираш безплатно тук!
Имай предвид, че този форум не е за начинаещи!


Навигация
·Начало
·Форуми
·Публикувай статия
·Моят акаунт
·Upload
·Download
·Архив
·Връзки
·Класация
·Теми
·Gallery Галерия
·Нова Галерия
·Конвертор на кирилица
 
Реклама


Онлайн магазин
 
Галерия
·Галерия
·Енциклопедия
·Пропаганда
 
Реклама от Google
 
Login
Псевдоним

Парола

Не сте се регистрирали?
Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
 
Forums

 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 Форума на БГАУДИО се премести на нов адрес.
 продавам CD Philips CDC 745 за 40 лева
 Philips CD960
 Продавам две 6" ви басчета
 Продавам дек Technics RS-BX404
 Продавам тунер Technics ST-G460
 Как го прави Олег Рулит
 Продавам транзисторен ресивър JVC за 140 лева
 Купувам лампомер TESLA BM215A
 Продавам усилвател със субуфер 8" Megavox
 Пусни своя глас!Бъди пич!Бъди Българин!
 разпродажба 12",15",18" говорители
 Използване на 24 битов сигнал в SpectraLab
 Търся Fostex fe 126
 Китосване или рязане ?
 МОЯТ ПОСЛЕДЕН ЛАМПОВ УСИЛВАТЕЛ
 Продавам активен суб Harman/Kardon с дефект
 Пустите му АМЕРИКАНЦИ
 Подкрепете и този форум...

bgaudio.org Forums

 
 
Акустика ЗВУКОВОТО ИЗРАВНЯВАНЕ И ВРЪЗКАТА МУ С НАЧИНА ПО КОЙТО ВЪЗПРИЕМАМЕ ЗВУКА
Публикувано отKirilov Време: Tuesday, March 29 @ 12:39:48 UTC
Със Съдействието на kirilov

ЗВУКОВОТО ИЗРАВНЯВАНЕ И ВРЪЗКАТА МУ С НАЧИНА ПО КОЙТО ВЪЗПРИЕМАМЕ ЗВУКА

copyright 1982 The Anstendig Institute
Revised 1984
Икуълайзърът твърде често е смятан за изтънчен аксесоар към една озвучителна система. Но за тези, които искат тяхната музика да наподобява оригиналното изпълнение, икуълайзъра е съществен компонент.

Изравняването има две значения. Действителен пропорционален баланс на честотите една спрямо друга в определен момент се нарича “изравняване”. Промяната на силата на определени честоти спрямо други е процес наречен изравняване “equalization”. Целта на звуковото изравняване е да възстанови баланса на честотите на звуковата репродукция какъвто е в оригинала, живия звук.

I.Изравняване на помещението и програмно изравняване

Изравняването на помещението е изравняване на самата озвучителна система. При изравняването на помещението, звуков сигнал, съставен от честоти с еднаква енергия в целия звуков обхват, се изпраща през озвучителната система, като баланса на силата на тези се пренастройва докато звуците, излизащи от високоговорителите са също с еднаква сила. С други думи, изравняването на помещението настройва честотния баланс на системата към характеристиките на помещението за да бъде осигурено правилно излъчване от високоговорителите в съответствие с баланса върху звуконосителя.

Изравняването на помещението, въпреки че е желано, не е наложително, защото изравявайки източника сам за себе си, ухото автоматично компенсира аномалиите на стаята по време на слушането на записа. В тази статия, думата изравняване се отнася до програмното изравняване на зукозаписа, освен когато излишно не е упоменато изравняване на помещението.

Програмното изравняване е изравняване на живо изпълнение, докато то тече. При програмното изравняване някой целенасочено променя честотния баланс, с цел да направи живото изпълнение да звучи естествено спрямо неговия слух. Икуълайзърите обикновено са сложни тонрегулатори.

Програмното изравняване коригира изкривяванията на звука, дължащи се на особеностите на нашия слух, струпването на обертонове и всякакви други изкривявания причинени от записващата и възпроизвеждащата апаратура. Трябва да се отбележи, че тези изкривявания не са трудно забележими. Те са лесно чуваеми когато са правилно посочени на слушателя и са много дразнещи както на съзнателно, така и на подсъзнателно ниво повече от всички други добре известни изкривявания, считани за недопустими от повечето аудиофили.

При програмното изравняване типичните корекции включват намаляване на някои честоти с около 20 до 25 децибела в диапазона 2,000 до 3,500 херца (Хц). Сравнени с недопустимите изкривявания на други параметри на живото изпълнение, тези стойности са огромни. Но повечето “аудио пуритани”, дори претендиращите да чуват финни и трудно отличими детайли в съставната звукова картина, ще се пригодят към тези големи, значими “изкривявания”, тъй като нямат възможността да ги сравнят с коректно изравнен звук.


II.ЗВУКОВЪЗПРОИЗВЕЖДАНЕ И СЛУХ
През 30-те години на (миналия век) са проведени исторически изследвания от двама учени от Bell Telephone Laboratory и те откриват, че ние сме по-чувствителни към дадени звукови честоти (трептения в секунда) отколкото към други. Резултатът от тези изследвания под формата на графики е известен като криви на Флетчър-Мънсън. Те очертават пропорционалната сила, с която чуваме звуковите честоти при всички звукови нива, достигащи до прага на болката. Те показват:

1) че нашият слух изкривява относителния баланс на честотите по такъв начин, че ние не чуваме всички честоти еднакво силно;

2) че дори малки промени в общата сила на звука, променя привидния честотен баланс, така че чуваме различни честоти относително по-силно;

3) че колкото по-силно чуваме тези честоти (т.е., тяхната пропорционална сила спрямо други честоти) така се променят пропорциите им, когато се променя общата сила; и

4) че това изкривяване е по-значимо при много високи или при много тихи нива

Институтът Анстендиг отбелязва друго едно изкривяване, присъщо на звуковъзпроизвеждането. Когато звукът се репродуцира, всички оригинални обертонове се държат като основни, възпроизвеждайки свои собствени поредици от обертонове. Резултатът е множество обертонове, които трябва да бъдат компенсирани.
Очевидният факт е, че без изравняване, записаната музика няма да звучи естествено. Целият записан звуков материал на Флетчър-Мънсъновите криви със силният си ефект на генериране на обертонове недвусмислено говорят, че изравняването е необходимо при всички репродукции защото
1)при всяко ниво на сигнала е необходимо някакво изравняване ако искаме да чуваме звуците неизкривени, по начин, отговарящ на честотния баланс на оригинала;
2)това изравняване трябва да се променя при всяко изравняване на нивото на общия сигнал; и
3) толкова по-големи стойности на изравняването са необходими, колкото по-силни или по-тихи стават нивата на общия сигнал.
Същото важи и за всички усилени звуци (звуково подпиране).

Следва продължение...

1 Копия са налични в “The Anstendig Institute”.
2 Вижте публикацята ни: The Massing of Overtones in Sound Reproduction


_ASSOTOPIC

Акустика

"ЗВУКОВОТО ИЗРАВНЯВАНЕ И ВРЪЗКАТА МУ С НАЧИНА ПО КОЙТО ВЪЗПРИЕМАМЕ ЗВУКА" | ВХОД | 10 коментари | Търсене в Дискусия
Коментарите са на публикуващият ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание.

Не е позволено Коментари за Анонимни, моля регистрирайте се

Re: ЗВУКОВОТО ИЗРАВНЯВАНЕ И ВРЪЗКАТА МУ С НАЧИНА ПО КОЙТО ВЪЗПРИЕМАМЕ ЗВУКА (Резултат: 1)
от alnico Време: Tuesday, March 29 @ 20:32:06 UTC
(Информация за Потребител | Изпращане на Съобщение)
от години аудио статия не ме беше шокирала ,в абсолютен противовес е с моите разбирания :]



Re: ЗВУКОВОТО ИЗРАВНЯВАНЕ И ВРЪЗКАТА МУ С НАЧИНА ПО КОЙТО ВЪЗПРИЕМАМЕ ЗВУКА (Резултат: 1)
от amitko Време: Wednesday, March 30 @ 10:11:22 UTC
(Информация за Потребител | Изпращане на Съобщение)
И аз искам да изразя своето принципно несъгласие, особено до колкото се отнася до изравняването на кривите на Флетчър-Мансън. Тези криви изразяват феномен на човешкото ухо и важат винаги и независимо от това какво слушаме, така мозъкът е привикнал да ги коригира сам (в някаква степен). Ако се коригират предварително за да се изравни характеристиката в началото звукът ще бъде малко неестествен, а след известно време (около 30min) мозъкът ще започне да го възприема както обикновено, и ефекта от изравняването ще бъде само усложняване на техниката и съответното изкривяване на звука от породено от това. Освен това ако човек слуша музика в стаята която обитава обикновенно той е свикнал със акустиката й, така, че някакво допълнително изравняване би изглеждало неестествено.



Re: ЗВУКОВОТО ИЗРАВНЯВАНЕ И ВРЪЗКАТА МУ С НАЧИНА ПО КОЙТО ВЪЗПРИЕМАМЕ ЗВУКА (Резултат: 1)
от progressor Време: Wednesday, March 30 @ 23:02:13 UTC
(Информация за Потребител | Изпращане на Съобщение)
//малко offtopic
Мдаа, бъра-бъра, изравняване :) ... чудят се с какво да се занимават в някои институти по света ... ако взимаха по 160 лв. /като в БАН/ едва ли щяха да им хрумват такива еретични мисли ;)



Re: ЗВУКОВОТО ИЗРАВНЯВАНЕ И ВРЪЗКАТА МУ С НАЧИНА ПО КОЙТО ВЪЗПРИЕМАМЕ ЗВУКА (Резултат: 1)
от Tassadar Време: Thursday, March 31 @ 14:39:59 UTC
(Информация за Потребител | Изпращане на Съобщение)
Мдаа.... откакто подарих на племенника самоделния си 10 канален икуълайзър, все си мисля че съм се прецакал....

Разправят ми хората: важното е звукът да ти харесва, а не да е верен. А аз HiFi, та HiFi. :)))



Re: ЗВУКОВОТО ИЗРАВНЯВАНЕ И ВРЪЗКАТА МУ С НАЧИНА ПО КОЙТО ВЪЗПРИЕМАМЕ ЗВУКА (Резултат: 1)
от Bojo Време: Friday, April 22 @ 00:05:43 UTC
(Информация за Потребител | Изпращане на Съобщение)
Според мене единствено интересни са изводите на групата от Анстендиг. Може би защото отправната точка е по различна, от на Флетчър и Мънсон, които са изследвали кои звукови яестоти са с най-добра чуваемост и за какви нива, със съответната сериозно разработена методика. Тука подхода е - излъчваме спектрален набор, каква е реакцията в голяма група от хора. Интересно е доколко обширно е изследването, субективизма на резултатите, културната, етническа и социалната подборка на индивидите подложени на това изследване, както и вида и формата на репрудуцирания материал. Дали е взета под внимание емоционалната страна при възприемането на този материал.
Щото, на мен като ми пуснат чалга, колкото и да е тихо, все ми е силно и ме нерви.


muzica noua muzica noua
PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Генериране на страницата: 0.23 секунди