|
Не сте се регистрирали? Можете да направите това от тук . След като се регистрирате, получавате няколко предимства - можете да променяте изгледа, да конфигурирате коментарите и публикувате съобщения със Вашето име
|
|
|
|
| |
Лампов SE за начинаещи
Публикувано отkmkirilov Време: Wednesday, April 26 @ 16:04:18 UTC
Със Съдействието на 3aropka
Анатолий Манаков, гр. Сургут
Радиохобби, бр. 2/2005
Превод С. Стефанов, 2006
Усилвателят е с проста конструкция и няма дефицитни части, като същевременно се отличава с нелош звук, проста настройка и добра повторяемост.
Усилвателят е с проста конструкция и няма дефицитни части, като същевременно се отличава с нелош звук, проста настройка и добра повторяемост.
В каналите на усилвателя са използвани комбинирани лампи 6Ф3П, които в един балон обединяват две лампи: триод за предварително усилване и лъчев тетрод, който се използва за изходното стъпало. Входният сигнал през регулатора на усилването се подава на решетката на триода в стъпалото за предварително усилване, усилва се и от анода през разделителен кондензатор и антипаразитен резистор се подава на управляващата решетка на крайното стъпало.
Изходното стъпало е с триодно включване, тоест екраниращата решетка през резистор е включена към анода, с което се постига по-линейна характеристика на лампата и неколкократно намаляване на вътрешното й съпротивление. Това стъпало е натоварено с изходен трансформатор ТВЗ-1-9 от лампов телевизор.
Предлагат се два варианта на усилвателя: с фиксирано преднапрежение и с автоматично преднапрежение на изходното стъпало, които малко се различават конструктивно. Желаещите могат да сглобят и изпробват и двата варианта.
В усилвателя са използвани постоянни резистори МЛТ-0,5, разделителни кондензатори C2 от тип К71-7, стават и К78, К73. Електролитните кондензатори в катодите и веригите за преднапрежение са с "Low ESR".
Захранващият блок (фиг.3) е със силов трансформатор от магнитофон "Комета 201". Подходящи са и унифицираните трансформатори ТАН-28, ТАН-29, в краен случай при варианта с автоматично преднапрежение може да се използва силов трансформатор ТС-180 от черно-бял телевизор, макар че той е прекалено голям за случая. Дроселите са Д5-0,08 от цветни лампови телевизори УЛПЦТ, подходящи са също унифицираните Д22-5-0,1. Електролитните кондензатори в анодното захранване са К50-32 100 микрофарада/350V, може да се използват и други типове за напрежение 350-400V. Вместо дроселите може да се използват резистори 250-300 ома, но в такъв случай капацитетът на кондензаторите трябва да се удвои. Електролитните кондензатори за преднапрежението за за 50-100V.
Настройка: Първото стъпало при изправна лампа и правилен монтаж не се нуждае от настройка. Второто стъпало се настройва като токът на покой се регулира на 40-45 mA като се измерва намрежението в контролната точка на катода на изходното стъпало (КТ1). Там постоянното напрежение трябва да бъде 40-45 mV.
Вариантът на изходното стъпало с автоматично преднапрежение се нуждае от подбор на катодните резистори така, че токът през лампата да бъде 40-45 mA, като при това напрежението върху тях е 20-24 V.
Не използвайте стари лампи, особено които са работили в кадровата развивка на телевизори. Там има много голям процент на неизправни лампи! При работа на усилвателя с 8 ома товар може да се използват изходни трансформатори ТВЗ-1-1, ТВЗ-1-2, ТВ-2АШ, ТВ-1-Л-1 от черно-бели телевизори. За 4 ома товар са подходящи ТВ-2Ш2, ТВЗ- 1-9. Изходната мощност на усилвателя е до 2,5W при Kr 0.5% до 1%; при варианта с автоматично преднапрежение Kr може да достигне 2%. АЧХ на усилвателя е от 30 Hz до 20-23 kHz на -3 dB.
По-нататък се прилагат и ЧЗВ (FAQ) с отговорите им по този усилвател, които са получени на FIDO-конференцията SU.HARDW.AUDIO.
(Бел. пр. - Въпросите и отговорите не са преведени буквално, а са обобщени заради специфичната за руските условия тематика)
|
|
"Лампов SE за начинаещи" | ВХОД | 5 коментари | Търсене в Дискусия |
| Коментарите са на публикуващият ги. Ние не сме отговорни за тяхното съдържание. |
|
|
Re: Лампов SE за начинаещи - ЧЗВ (FAQ) (Резултат: 1) от 3aropka (ststefanov@gmail.com) Време: Wednesday, April 26 @ 16:08:29 UTC (Информация за Потребител | Изпращане на Съобщение) | Това са обобщените коментари, публикувани в списанието:
1. Лампи:
Аналози на лампите:
6Ф3П - ECL82 - 6BM8
6Ф5П - ECL85 - 6GV8
Препоръчва се да се използва ECL82 заради по-доброто звучене.
2. Кондензатори:
За разделителен кондензатор не се препоръчва да се повече от 50nF при максимално усилване, защото изходните трансформатори поради малката си индуктивност изкривяват сигналите под 50Hz. При по-малко усилване може да се използват капацитети до 100-150nF.
Може да се използват типове К78, К73, К40, К42, К77, не са добри в случая БМ,МБМ, най-вече керамичните.
В катодните вериги е добре да се използват "LowESR" типове, иначе трябва да се шунтират с неполярни кондензатори.
За препоръчване са типове с тефлон, полистирол, полипропилен, понякога полиетилен. Хартиените дават "топло" звучене, но малко мътно.
3. Захранващ блок:
Във филтъра са достатъчни 100uF преди дроселите плюс по 100uF за всеки канал след дроселите. При напълно отделени захранвания (моноблокове с отделни трансформатори и диодни мостове) се наблюдава по-ясно пространствено звучене. Може да се използват и кенотрони 6Ц4П, 6Ц5С.
За препоръчване е да се използват "fast" диоди, "ultarfast" не са задължителни. FR-ите FR10*, FR15*, FR20*, FR30* са подходящи (стига да са за съответното напрежение, означено със звездичката).
Отоплителното напрежение няма значение дали е постоянно или променливо, достатъчно е да се направи изкуствена средна точка с два резистора 100-200 ома към маса.
За преднапрежението са добри Д223, защото лесно се намират (Б.пр. в Русия) и са 20 MHz.
Трябва да има отделен ключ за анодното напрежение, което се подава със закъснение (след като катодите загреят), за да не се разрушат катодите на лампите.
4. Изходен трансформатор:
Много добре е да се доработи изходния трансформатор ТВЗ1-9. Трябва да се разглоби, да се добавят Ш и I пластини от друг трансформатор, (защото са икономисвали при производството). После за междина да се сложи паус 0.05mm, трансформатора да се потопи за 10 мин в разтопена смес на восък с парафин и след като се извади да се притисне в менгеме с гумени подложки до пълното му изстиване. Така ще се запази правилната междина.
За изходен трансформатор може (дори е желателно) да се използва по-добър от посочените, но целта на дадената схема е да е достъ
Прочетете останалата част на този коментар... |
|
|
|