Рупорни излъчватели
Дата: Wednesday, October 13 @ 14:57:18 UTC
Тема: Рупори


"За рупорната акустика съществуват толкова нелепи слухове и безмислици, че повечето аудиофили са настроени негативно към нея дори до първото прослушване. И ако производителят не е в състояние да покаже идеалното звучене на своите рупори - той е обречен!" (Питер Квортруп в интервю за американското списание "Sound Practices")

"За рупорната акустика съществуват толкова нелепи слухове и безмислици, че повечето аудиофили са настроени негативно към нея дори до първото прослушване. И ако производителят не е в състояние да покаже идеалното звучене на своите рупори - той е обречен!"

(Питер Квортруп в интервю за американското списание "Sound Practices")

Квортруп е прав. Повечето предполагаеми модели рупорни АС на днешния пазар са изпълнени с множество компромиси и опростявания, с пластмасови или алуминиеви фунии, тънки и податливи на вибрации директни прегради. Всяка извивка на рупора, ако е направена неправилно, внася свой спад във фазо-честотната характеристика. Ето откъде идва и мнението "…рупорите украсяват звука, издават бумтящ и безформен бас…". Тогава не е изненадващо, че при това страда репутацията на принципа като цяло.Рупорна акустика - това е, преди всичко, отделен еволюционен клон на акустичното конструиране, дизайн и производство, свидетелство за различен манталитет и начин на живот. Затваряйки веригата на архиетипите: камина - пура - колекция от грамофонни плочи - лампов 8 ватов еднотактен усилвател, рупорната акустика стана артрибут за бохемски живот. Целият аудиофилски свят се раздели на любители на ламповия и на любители на транзисторния звук, но между тях остана ортодоксална прослойка привърженици на първоначалните идеи за звуковъзпроизвеждане, изцяло отричащи кутиино-фазоинверторното оформяне на АС.
Теоретично, рупорът е тръба, площта на сечението, на която се увеличава с постоянно нарастващ коефициент. Способността на рупора да усилва акустичната енергия е открита още от нашите първобитни прадеди, свирейки на кухи рогове, направени от чифтокопитни животни (horn в превод от английски език означава рог).
Това свойство на рупора става незаменимо за извличане на качествено звучене от усилватели с малка мощност. Рупорът осигурява оптимално натоварване на диафрагмата на високоговорителя и подобрява съгласуването на изходното съпротивление с околната среда. КПД на обикновения нискочестотен високоговорител не превишава 1%, а с рупорно оформление той нараства до 50%. Рупорните АС притежават висока степен на звуково налягане (SPLS) с минимални фазови изкривявания и неимоверни обертонални възможности, затова рупорът най-точно предава пространствено-динамичните свойства на музиката и натурално възпроизвежда тембъра на човешкия глас - най-взискателният тестов материал в наше време. Вие няма да чуете нито начупеност, нито прекалена яркост, нито накъсаност между групите честоти, нито кънтене на ниските честоти, които "изтеглят" леките вокални партии надолу при традиционните "хай-ендовски" АС.
Направата на рупор - това е наука, граничеща с изкуство, с множество задачи и неизвестни. Но като правило, най-рискованите решения, сложни за проектиране и построяване, са най-интересни и дават впечатляващи резултати.
Пример за това са акустичните системи на "Maestro Sound Tech" - "Maestro Horn" и "Maestro Bravo" - самостоятелни фронтални стереосистеми в клас High-End и в същото време АС за домашно кино. "Maestro Horn" са фронтални, а "Maestro Bravo" - тилови тонколони.

"Maestro Horn" са оптимални по дължина (288 см), обърнати рупорни АС с изходи, насочени напред. Всичките изчисления на параметрите на АС "Maestro Horn" са направени на компютър с точност до 0,001 мм и със стъпка 1 мм. Отклоненията на изчислените параметри от тези на готовите изделия, произведени от стругове с програмно управление, не превишава 0,5 мм. Така че влиянието на човешкия фактор при направата на основните "звукообразуващи" части на рупора е сведено до минимум. Разработчиците са отделили голямо внимание на отстраняването на вибрациите в стените на рупора, които са основната причина за "кутийното" звучене на повечето рупори. Фронталните и тилови части на АС са слепени във вид на "сандвич" (26 мм) от листове MDF и финландски шперплат. Страничните стени са от MDF с дебелина 24 мм. Външните странични стени на рупора, непосредствено до неговия изход, са армирани с тежки накладки от MDF с дебелина 24 мм. Вътрешните извивки на рупора са направени в точно съответствие с експонента, произведена от виброустойчив финландски шперплат.
Заключителният етап на изготвяне на рупорите е тяхното оцветяване. В АС "Maestro Horn" общото количество на слоевете от импрегнанти, грундове, емайли и лакове е 12. За предотвратяване на влиянието на електромагнитните вълни, излъчвани от високоговорителите на външната апаратура и обратно, в грунда се добавя специална изолираща смес от карбоново желязо и бронзов прах. Целият корпус на АС става допълнителен, ефективен екран срещу електромагнитните излъчвания.
Преимуществата при използването на широколентови високоговорители са известни много отдавна и по принцип, са неоспорими. Най-важното от тях е липсата по пътя на сигнала на каквито и да е разделителни филтри. Квинтесенцията на High-End Audio е най-къс път на сигнала: усилвател - широколентови високоговорители!!! В АС Maestro "Grande" се използват широколентови високоговорители MX4 (модел 2002 година), явяващи се модернизирани говорители на модела "Lowther DX4". Редица технологични нововъведения съществено повишиха качеството на звучене на тези говорители в сравнение с другите модели на "Lowther".
Високоговорителите "Lowther" са създадени за рупорни еднолентови АС и се използват в тях и до ден днешен. Още през 1927 година английският инженер Пол Войт патентовал втори конус, закрепен в областта на шийката на основния дифузор за подобряване на възпроизвеждането на високите честоти. През 1998 година инженери на фирмата "Lowther" откриха още едно ново решение, което се състои в проводника, от който е намотана звуковата бобина. В него са добавени компоненти от магнитно твърди материали: кобалт, желязо и никел. В резултат, такава бобина се самопозиционира и самодемферира в магнитното поле т. е. минимизират се инерционните премествания на дифузора след прекратяване на подаването на звуков сигнал към звуковата бобина. Тази технология получила наименованието "Hi-Ferric".
Съществени преимущества на АС "Maestro Horn" е тяхната цена. Близък и единствен аналог са английските рупорни АС, при значително по-нестабилен корпус, значително по-големи размери и цена повече от 40 000 $.
В заключение е необходимо да се отбележи, че в звукопроизвеждащия тракт на рупорните АС се използват само висококачествени компоненти. Една от причините за това е голямата чуствителност на рупорните АС. В АС "Maestro Horn" тя е 107 dB/m. При такава чуствителност може да се чуе шумоленето на нотните листа на партитурите и че зад стените на концертната зала вали дъжд. В същото време всички изкривявания, възникващи на пътя на сигнала (вибрации на трансформатора, електросмущения, влияния внесени от акустични междукомпонентни кабели и т. н.), ще бъдат възпроизведени сякаш под лупа.
Превод по материали от сайта на фирмата "Maestro Sound Tech"






Тази статия идва от bgaudio.org
http://www.bgaudio.org

URL на тази публикация е:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=36