Полезни съвети за неаудиофили 1
Дата: Friday, November 11 @ 14:21:01 UTC
Тема: Озвучителни тела


Един човек дойде при мен преди няколко дни, приятен и много интелигентен млад мъж. Той трябваше да инсталира нов компютър в магазина.
(Няма да описваме какво се случи на предишния ИТ техник.)

Той донесе и едни колони,
(едната е на снимката долу вляво)



с надеждата че мога да му ги оправя.
Виждаше се че той ги имаше за много добри колони ... и аз нямах сърце да му кажа че не са.

Надявам се той да не попадне на тази страница, или ако попадне да разбере поуката в нея.

След като той си тръгна, аз се замислих колко много хора като него са жертви на надменноста и невежеството и то не по своя вина.

Това е причината да направя снимка на тази колона и да я използвам като нагледен пример/помагало за образоването на средностатистическия hi-fi потребител.

ОК, внимание започваме!

Колоната по-горе изглежда доста впечатляващо, нали?
С шест говорителя, най-големия 12 инчов, направо е невероятно че не е супер скъпа. Ако стоите в любимия си магазин за HI-FI гледайки я, можеби щяхте да си помислите същото нещо.
Щяхте да се повлияете от дебелите алуминиеви високо-технологично изглеждащи компоненти ...
и елементарната логика щеше да ви наведе на мисълта че 6-те говорителя я правят много по-добра от останалите колони в магазина с малко.

Точно тогава ще забележите и емблемата гласяща:
DIGITAL READY
и щяхте да сте сигурни че това е много добре. Все пак всички става цифрово в наши дни, нали така?!?

И повечето други колони нямат такъв надпис! Вашия ум се заиграва с мисълта докато вие се разхождате из помещението и се преструвате че разглеждате останалите колони, докато фантазията ви как показвате тези на вашите приятели се блъскат в главата ви.

Продавача най-накрая се появява и вие го карате да ви ги пусне. Той ги включва и изведнъж с вашите изградени очквания те звучат силни и качествени. Добре ... добре ...достатъчно от това... нека да се вгледаме в индивидуалните компоненти зада видим какво точно се случва:

* Кутиите имат ПВЦ - дървено покритие вместо истинско дърво. Продавача обяснява че заради това те струват по малко. Колко е прав само!

* Напълно не захванатия гръб на кутията е само половин инч дебел. Ако почукате от страни или на гърба на колоната се чува кухо кънтене, гарантиращо че кутията не е висококачествена.

* 12 инчовия говорител в основата на колоната ... е всъщност само пасивен излъчвател?. Пасивния говорител всъщност е само фуния без магнит. Има само тежест която резонира на определена честота. Това е алтернативен начин за приспособяване/адаптиране на кутии за колони. Пасивен излъчвател като този струват $2.00 на едро а ние го помислихме за бас говорител.

* Над 12 инчовият пасивен говорител горе вляво има 8 инчов говорител, койти вие предположихте че е голяма среда/среден бас говорител (един от най-техническите аспекти на колоната.) На снимката го бях махнал и поставил точно пред колоната. Искаше ми се да се вижда на снимката, че това е 8 инчов говорител който има гладка черна на цвят фуния с отпечатанно/апликирано изглеждащо като кевлар покритие за да изглежда като скъп направен от кевлар говорител.

* Като продължим да разглеждаме и стигаме до голям средночестотен говорител над 8 инчовия. Целия е покрит със сложна решетка отпред. Вие естествено сте виждали в списания че по скъпите говорители имат такива. За голямо съжаление този почти огромен средночестотен говорител който изглежда произведен от алминий е нищо повече от 10 ватов 5 инчов средночестотен хартиен такъв скрит зад пластмасова решетка.

* И най-накрая премествайки погледа си на дясно ние виждаме не един а 3 високочестотни. Наи-горния говорител е един от тези хоризонтални решетъчни или листови пищялки който се очаква да са най-добрите възможни. 2 та много впечатляващо изглеждащи високочестотни говорителя по-надолу подобно на ”листовия” такъв над тях, се оказват нищо повече от $1.00-доларови 2 инчови пищялки и кръгъл пиезо-говорител скрит зад пластмасова решетка която изглежда като листов??? говорител.

Разбирате ли, ако тези колони наистина съдържаха това което претендират че съдържат, само цената на компонентите щеше да е $700.00 за всяка.
Добавете кутиите/решетките/филтрите и тн, и ще бъдат около $1100.00 всяка.
Иронията е, че ако намерите стари Yamaha или JBL колони с истински компоненти на които тези колони се опитват да приличат, истинските никога няма да имат толкова много говорители по простата причина че много говорители никога не звучат добре.


Измамните белези са лесни за запомняне:

Почукайте на кутияата, ако кънти .... бягайте.

Повдигнете колоната, ако е лесно преносима/лека .... бягайте.

Разгледайте говорителите, ако видите пластмаса .... бягайте.



И в крайна сметка проумейте, че няма такова нещо като наистина страхотни колони които някак си струват само частица от това което трябва да струват. Използвайте интуицията си.
В йерархията на качеството , ако 1 е най-ниското и 10 е най-високото, колоните които разгледахме днес са 2.5.

Всичко което имам да кажа на Kenwood и всеки друг който прави такива продукти е "Засрамете се!".

Трябва да има предупредителни стикери подобни на тези на цигарите, гласящи


“Имитация на Висококачествени колони”.


Оригиналът на статията е на: Съвети за високоговорители





Тази статия идва от bgaudio.org
http://www.bgaudio.org

URL на тази публикация е:
http://www.bgaudio.org/modules.php?name=News&file=article&sid=76